Teraz jest 28 mar 2024, o 15:33

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:16 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Temat założony przez użytkownika Castiglione 18.08.2003

Mam pewien kłopot...
W źródłach, do których mam dostęp istnieją znaczne rozbieżności co do daty urodzenia Pawła Jerzmanowskiego. Widnieją tam dwie różniące się od siebie daty (zresztą obie podaje nasz stary znajomy Bielecki):

25 VI 1779
25 VI 1775

Pierwsza z nich pojawia się dwukrotnie
* Bielecki, Tyszka, Dał nam przykład Bonaparte
* Bielecki Encyklopedia...

Druga natomiast:
* Bielecki, Szwoleżerowie gwardii

Może ktoś ma dostęp do PSB lub innych żródeł, gdzie można byłoby to zweryfikować? Sprawa dosyć pilna!

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:17 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Gipsy


:)

Stylizacja Heraldyczna czasów napoleońskich, podaje ze major szwoleżerów Jan Pawel Jerzmanowski urodził sie w 1779 roku, zmarł w 1862, dyplom Barona otrzymal w 1813.

Na stronie; Lighthorse-Lancers of the Imperial Guard, jest informacja ze Jan Pawel Jerzmanowski urodzil sie 25 czerwca 1779 roku w Mniewa - Polska.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:17 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika -apacz

Łoza w spisie Polaków odznaczonych LH podaje datę urodzenia 27.VI.1779, z kolei Karpowicz i Filipiak w "Elicie Jazdy Polskiej" - 25.VI.1775 r. Bardziej wierzyłbym Łozie, bo spisywał z dokumentów LH, a tam sam delikwent podawał swe dane (czy prawdziwe, to inna sprawa. Zresztą cała sprawa wydaje mi się podejrzana - może ktoś kiedys po prostu popełnił zwykłą "literówkę" i 9 zmieniła się w 5. A potem reszta już zrzynała... ;)
Pozdrowienia :)
-apacz

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:18 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Santa

Podobnie jest z datą śmierci KOnopki, tak jak i jej przyczyną... :|

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:18 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

W tej sprawie poparłbym zdanie apacza, gdyby nie jeden szczegół: Bielecki w "Szwoleżerach Gwardii" zamieszcza, podobnie jak Łoza, materiały francuskiej administracji wojskowej. Są to tzw. ksiegi rodowodowe, w tym wypadku o sygnaturze 20 YC 160 (Controle des officiers). Tak wiec gdzie leży prawda? Powiedzenie, że po środku nie jest chyba tutaj adekwatne (mielibyśmy 1777 r. ;) )
Tylko metryka urodzenia mogłaby tu coś wyjaśnić, ale prawdopodobnie też zaginęła :(
Pozdr!

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:19 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika JWK

Witam serdecznie,
Nie wiem, czy to będzie jeszcze aktualne, ale mam kilka informacji dotyczących Jerzmanowskiego ze źródeł francuskich (na bazie spisów pułkowych):

Paweł Jerzmanowski urodził się 25 Czerwca 1779 w Mniewie. Był synem Franciszka Jerzmanowskiego, sędziego dystryktu Pridecz (?, tak jest źródłach francuskich) i Franciszki Dobrskiej. Poślubił Marie Anne Joseph de Coetquen-Desormaux, 12 Sierpnia 1815. Zmarł w Paryżu, w domu przy ulicy Bellevue Nr.18, 15 Kwietnia 1862. Został pochowany na cmentarzu północnym (Cimetiere du Nord) 17 Kwietnia 1862.

Dekoracje:
Kawaler Legii Honorowej: 10 Marzec 1809
Oficer Legii Honorowej: 14 Kwiecień 1813
Komendant Legii Honorowej (Commandant de la Legion d’Honneur): 28 Listopad 1831 (potwierdzenie dekoracji z 11 Kwietnia 1815!)
Kawaler Orderu Połączenia (l’Ordre de la Reunion): 28 Listopad 1813
Chevalier Cesarstwa: dekret z 15 Marca 1810
Baron Cesarstwa: dekret z 16 Sierpnia1813
Donacje: 1000 F rocznie na kanałach du Midi: 15 Marca 1810

Myślę, że rozwiane zostały wszelkie wątpliwości co do daty urodzenia.
Pozdrawiam,
JWK

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:20 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Ney

Witam
Mam pewną wątpliwość, miejsce pochówku Jerzmanowskiego : Montmarte ( Encyklopedia Bieleckiego ) czy cmentarz północny ?
Pozdrawiam

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 02:22 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Witam! :)
W poszukiwaniu odpowiedzi na wątpliwości Castiglione sięgnąłem do jeszcze jednego opracowania: biogramu Jerzmanowskiego w PSB (T. XI, s. 181-182) pióra Jana Lubicz-Pachońskiego.
Otóż wg Pachońskiego nasz bohater urodził się 25 VI 1779 r. w Mniewie. Ojciec - Franciszek h. Dołęga, był posłem łęczyckim.
A teraz kilka innych ciekawych informacji: od VIII 1806 do IV 1807 r. był adiutantem gen. Duroca (czyli w sumie moim 8-) ), w 1831 r. był członkiem Komitetu Polskiego we Francji. Nadano mu wówczas tytuł "Honorowego Grenadiera Gwardii Narodowej Polskiej" i mianowano komendantem zakładów polskich we Francji, a 1 VII otrzymał stopień gen. brygady. Płynął z transportem broni na Litwę, ale dotarł na Żmudź już po katastrofie Giełguda i Chłapowskiego.

I sprawa wątpliwości "pochówkowej". Sięgnąłem do pracy "Polacy pochowani na cmentarzu Montmartre oraz Saint - Vincent i Batignolles w Paryżu" (red. A. Biernat i S. Górzyński, Warszawa 1999).
No i wyjaśniło się: cmentarze Montmartre i północny (du Nord) to jeden i ten sam cmentarz! . Jerzmanowski leży w Kwaterze (Division) 7, rzędzie 4 (Avenue des Carrieres), grób 3. (s. 54-55, 57)
Na płycie jest napis: Jean Paul Jerzmanowski ( :!: ), baron de l'Empire, general, compagnon de Napoleon I a l'ile d'Elbe. Ne a Mniewo en Pologne, le 25 juin 1779, decede a Paris, le 15 avril 1862, dans sa 83me annee. De Profundis.
Pozdr!

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL