Teraz jest 28 mar 2024, o 16:07

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2010, o 03:56 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika rafalm

Oczywiście, że część Hiszpanów popierała Francuzów (zresztą podobnie jak część Polaków w 1920 roku popierała armię Tuchaczewskiego wkraczającą do Polski). Jednak odsetek tego odłamu społeczności hiszpańskiej był niewielki. Na pewno każdy z Was czytał o kobiecie z dzieckiem, do domu której wkroczyli żołnierze francuscy i chcieli się napić wody. W obawie przed jej zatruciem kazali najpierw Hiszpance, aby wykonała kilka łyków, a następnie napoiła swoje dziecko. Kobieta napiła się razem ze swoim dzieckiem wody. Wtedy Francuzi również zaspokoili swoje pragnienie. Po kilku minutach kobieta, dziecko i wszyscy żołnierze francuscy umarli w strasznych mękach. W tej chwili nie pamiętam, gdzie czytałem o tym epizodzie, jednak dobitnie odzwierciedla on stosunek Hiszpanów do Francuzów. Dlatego sądzę, że fakt wystąpienia całego narodu hiszpańskiego przeciwko wojskom napoleońskim jest jak najbardziej prawdziwy, choć na pewno wyjątki się zdarzały.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 03:57 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
W tej chwili nie pamiętam, gdzie czytałem o tym epizodzie,


Chyba było cos takiego w "Popiołach" Żeromskiego.
Myślę że przykład z 1920 r. jest nietrafiony. Skala poparcia dla obecności Francuzów w Hiszpanii była większa, niż w przypadku wkraczania bolszewików do Polski. Oczywiście tzw. afrancesados byli relatywnie mniej liczni, niż przeciwnicy sąsiadów zza Pirenejów. Literatura, głównie za pamiętnikami często podaje takie przykłady, jak ten z kobietą, ale od przykładu do generalizacji jeszcze droga daleka. W tym wypadku bardzo często idzie się za XIX-wieczną historiografią hiszpańską i antynapoleońską, która stworzyła właśnie takie wrażenie. Ale ta literatura skrzętnie przemilcza np. juz fakt, że po restauracji Ferdynanda VII, tysiące Hiszpanów uciekło do Francji, osiedlając się na jej południu... Po prostu skala poparcia dla Francuzów była świadomie pomniejszana.
W latach 1808 - 1814 przeciw Francuzom wystąpili przedstawiciele wszystkich grup społecznych. To stwierdzenie jest prawdą. Jednak nie były to owe grupy w całości :!: I warto o tym pamiętać...
Pozdr :)

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 03:58 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika rafalm

Witam

Przykład bitwy warszawskiej z 1920 roku przyszedł mi do głowy z tego względu, że niedawno czytałem wydanie gazety "Słowo Polskie" jest to dziennik dolnośląski z sierpnia 1980 roku. W tym wydaniu znalazł się opis kampanii Tuchaczewskiego i nie odbiegał on od opisów zamieszczanych po roku 1989, tak więc mogę domniemywać, że była to prawda historyczna, a nie propaganda komunistyczna. W w/w artykule autor pisze o rzeszach robotników na Litwie, Wołyniu i Podlasiu (czyli w przedrozbiorowym Królestwie Polskim), które przechodziły na stronę bolszewików. Stąd wziął się właśnie ten przykład.
Natomiast podałem go dlatego, że mimo mojego już przeszło piętnastoletniego zainteresowania historią i przeczytania wielu książek jeszcze nigdzie nie znalazłem nic o Hiszpanach współpracujących z Francuzami w latach 1808-1814. Zawsze myślałem, że walki Hiszpanów z Francuzami we wspomnianych latach i Hindusów z Anglikami w czasach Mahatmy Gandhiego były najbardziej heroicznymi walkami ludności cywilnej z najeźdźcami.
Czy mógłbyś podać mi Duroc literaturę, w której mógłbym poczytać o tych profrancuskich Hiszpanach.

Pozdrawiam

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 03:58 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
Czy mógłbyś podać mi Duroc literaturę, w której mógłbym poczytać o tych profrancuskich Hiszpanach.

Postaram się podrzucić kilka tytułów wieczorem. Musisz jednak wiedzieć, że jest to głównie literatura pamiętnikarska, czasami trudno dzisiaj dostępna. W opracowaniach dominuje natomiast obraz tradycyjny.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:01 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Witaj Rafale :)
Nie będę ukrywał, że trudno znaleźć w literaturze polskojęzycznej wiele informacji o "afrancesados" ("sfrancuziałych" - tak dawniej nazywano wszystkich popierających Francuzów). O siłach zbrojnych Józefa pisał Robert Bielecki w Wielkiej Armii i Encyklopedii.... Z kolei Stanisław Kirkor w Legii Nawiślańskiej 1808-1814 podaje wiele przykładów pokojowej współpracy Polaków i Francuzów ze społeczeństwem Aragonii - najspokojniejszej prowincji hiszpańskiej w całej wojnie (głównie zresztą dzięki umiarkowanej polityce Sucheta). Stanisław Rostocki w Żołnierz polski wobec wojny w Hiszpanii (1808 - 1812) ("Roczniki Humanistyczne, 1987, z. 2) pisze o różnym zachowaniu oddziałów hiszpańskich wobec ludności oraz o oddziałach, które "partyzanckie" były tylko z nazwy, zajmując się głównie rabunkiem. Warto wreszcie podać dwa nowe opracowania dziejów Hiszpanii: Tunon de Lara, Baruque, Ortiz Historia Hiszpanii oraz Miłkowskiego i Machcewicza Historia Hiszpanii. Korzystają one z dorobku nowożytnej historiografii hiszpańskiej, która odchodzi już powoli od spojrzenia patriotyczno - narodowego, charakterystycznego dla XIX i początku XX wieku i skłonna jest widzieć rolę czynników popierających Francuzów w bardziej pozytywnym świetle.
Jeśli chodzi o pamiętniki, to kopalnią wiedzy na różne tematy związane z wojną hiszpańską jest Henryk Brandt, oficer Legii; Antoni Kulesza, podoficer ułanów, pisał o bardzo dobrych stosunkach Polaków z ludnością; podobnie w listach do żony ks. Antoni Sułkowski, dowódca 9 p. piechoty; szwoleżerowie Wincenty Płaczkowski i Józef Załuski wspomianją o uczęszczaniu na msze w ramach poprawy stosunków z miejscowymi (Stara Kastylia); ważkie są też relacje Józefa Rudnickiego i Józefa Kozłowskiego z dywizji Księstwa.
Pozdr :)

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:01 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika rafalm

Dzięki Duroc, faktycznie nie czytałem żadnej z podanych przez Ciebie pozycji. Postaram się to szybko nadrobić.

Pozdrawiam

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:02 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika talleyrand

Rafalm

Dorzucę jeszcze od siebie " Książę pokoju księciem wojny" Barabary Obtułowicz, Kraków lata 90? + kilka artykułów pani doktor (AP Kraków).
Ponad to korespondencja Napoleona, wybacz ale nie pamiętam który tom.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2010, o 15:59 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Znalazłem ciekawy cytat na temat szkół pijarskich w Polsce, i postanowiłem podzielić się nim z koleżeństwem w tym właśnie temacie (bo chyba najodpowiedniejszy). Jak wiecie szkolnictwo O.O. Pijarów odegrało w XVIII w. niebagatelną rolę w systemie edukacji pokolenia które potem stawało pod Raszynem, Saragossą czy Borodino. Rzecz jednak dotyczy samych pijarów, a autorem jest... muzułmanin (choć przechrzta :lol: ) i dawny wychowanek pijarskiej szkoły czyli Sadyk Pasza vel Michał Czajkowski.
"Skoro tylko rozległa się wieść o jakimkolwiek powstaniu lub wojnie, Ojcowie Pijarzy rzucali habity w pokrzywy i ubierali się w ułańskie lub artyleryjskie kurty. Tak samo postępowali i uczniowie. Podczas wszystkich powstań i wojen szkoły pijarów dostarczyły najwięcej ochotników; nic też dziwnego, że za Mikolaja I silne represje rząd rosyjski skierował przeciwko tym i innym klasztornym zakładom szkolnym."
Ciekawym, czy w epoce napoleońskiej zdarzali się tacy "pijarzy w kurtach ułańskich"? ;)
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2010, o 23:32 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 20:33
Posty: 82
Odnośnie kapelanów w wojsku Księstwa To jak się okazuje byli. Nie wiem czy również w pułkach posłanych do Hiszpanii, ale na pewno w 2. i 15. pp. oraz 14. kirasjerów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lip 2010, o 10:33 
Offline
Duc d'Elchingen
Duc d'Elchingen
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 00:01
Posty: 47
Lokalizacja: Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego
Szperając historię p4p XW nie natknąłm się na wspomnienia o postaci kapelana. Zato zachowało się kilka relacji o postawach reliijnych tamże (ot choćby rozpoczęcie obchodów święta majowego w dniu 3.05.1809 od Mszy Świętej, w której uczestniczyli wszyscy - z listów A.P.Sułkowskiego do żony Ewy (R.Bielecki)).

Warto jednak, a chciałbym prosić, aby o ile to możliwe przywoływać nazwiska tychże rzeczonych kapelanów z podaniem źródła informacji (tytuł, autor, strona, wydawnictwo, rok i miejsce wydania).

_________________
Nawet najlepsza pamięć jest mniej trwałą niż atrament


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL