Teraz jest 28 mar 2024, o 20:07

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:06 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Temat założony przez użytkownika Castiglione 3.10.2003

Natknąłem się ostatnio na interesujący fragment:
Gdy w 1814 roku z Cabrery powrócili uwolnieni jeńcy w Chambery przemówił do nich jakiś generał, już w imieniu Ludwika XVIII, i zakończył okrzykiem: "Vive le roi!" - zapadła śmiertelna cisza, nikt ust nie otworzył. Generał więc mówił znowu i znowu zawołał: "Vive le roi!" - Tym razem cisza trwała krótko, przerwał ją okrzyk kilku żołnierzy: - "Vive l'empereur!"

Czy może ktoś spotkał się z owym epizodem? Może znane jest nazwisko owego generała? I wreszcie, co sądzicie o zachowaniu owych żołnierzy. Jakoś nie bardzo byli wdzięczni swemu "wybawcy". Toć tylko jego powrotowi do władzy zawdzięczali wyrwanie się z hiszpańskiego piekła.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:07 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Castiglione, a czy wiesz coś więcej o owym generale? Czy byl napoleonski, czy tez byl jednym z wysłanników, jakich rozsyłał do departamentów Ludwik, a ktorzy wywodzili sie z "emigracyjnego" korpusu oficerskiego :x
Przy okazji: w prasie francuskiej trafiłem na wzmiankę, ze ów gen. d'Olonne, którego wspomniał apacz, był w 1814 r. gubernatorem komendantem Nancy z rozkazu Aleksandra...:shock:

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:09 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika jacek

O ile mnie pamięć nie myli ten wątek można znaleźć w zbiorze pamiętników pod redakcją Gąsiorowskiego _ Gawędy napoleońskie, czy podobny tytuł, dwa wydanie przed wojną

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:09 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika -apacz

Dokładnie Duroc, de Olone (czy de Olonne? - skąd znasz taką pisownię?) był gubernatorem Nancy, a dodatkowego smaczku nominacja ta nabiera, gdy weźmiesz pod uwagę, że było to jego miasto rodzinne.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:10 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Taka pisownia występuje właśnie w prasie. W jednym z tytułów (bodajże Journal des Débats) d'Olonne zamieścił odezwę do mieszkańców Nancy, w której powołuje się na swoje korzenie...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:11 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Gipsy

:)
Cytuj:
co sądzicie o zachowaniu owych żołnierzy. Jakoś nie bardzo byli wdzięczni swemu "wybawcy". Toć tylko jego powrotowi do władzy zawdzięczali wyrwanie się z hiszpańskiego piekła.

W temacie "Czy Napoleon wymyślił wojnę", Apacz podkreslil bardzo istotny moment, ze Napoleon umial obudzic w zolnierzach francuskich fakt przynależności narodowej, rozwinal kult poszczegolnych jednostek, zolnierze czuli sie zwiazani z oddzialem, korpusem, sztandarem, dowodca. Rozbudzana duma narodowa wojsk jeszcze rewolucyjnych, wyeliminowala dezercje, żołnierze nie przechodzili na stronę wroga, rozpuszczeni na postoju na dzwiek bebnow natychmiast stawali w szeregu do apelu. Do tego doszedl kult Cesarza, podziwianego i kochanego.
Jezeli jeszcze wezmiemy pod uwage ze zolnierze ktorzy powrócili z Cabrera to w wiekszosci mlodzi ludzie, gdy dostali sie do niewoli pod Bailen w 1808 roku mieli po 18-24 lata (przynajmniej wiekszosc z nich) a wiec urodzili sie juz po wybuchu rewolucji lub niedlugo wczesniej. Ich okres mlodzienczy dorastania, przypada na najwieksze triumfy i sukcesy Cesarza. Z nim sie utozsamiaja i z potega Francji. Oni nie znali monarchii. Kim byl dla nich Ludwik XVIII ???
O silnie rozwinietym nacjonalizmie wsrod zolnierzy francuskich niech swiadczy fakt, ze w skrajnie trudnych warunkach pobytu na wyspie Cabrera, gdzie z glodu doszlo nawet do paru przypadkow kanibalizmu, majac otwarta mozliwosc przejscia na strone wroga i sluzenia w armii hiszpanskiej, w ciagu 5 lat pobytu skorzystalo z tej mozliwosci zaledwie okolo 10% wiezniow z czego zdecydowana wiekszosc to najemnicy szwajcarscy i wloscy poborowi.

Pzdr. Gipsy

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:12 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Gipsy, to wlasnie Rewolucja rozbudziła w żołnierzach poczucie dumy i świadomości narodowej. Okrzykiem rewolucjonistów było: Vive la Nation :!: Określali siebie tez mianem "patriotów" od "patrie" - ojczyzna. Bylo to ideologiczne zaprzeczenie szlacheckiego kosmopolityzmu i feudalnego poczucia wierności władcy.
Napoleon w zakresie propagandy genialnie przetworzył te tendencje, dodajac do ubostwionej ojczyzny - siebie. W ten sposób powstal klasyczny model cezarystyczny, w ktorym przywiązanie do jednostki sprawujacej wladze jest równoznaczne z patriotyzmem i miłością do kraju

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:14 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Castiglione

Duroc napisał:
Cytuj:
Castiglione, a czy wiesz cos wiecej o owym generale? Czy byl napoleonski, czy tez byl jednym z wyslannikow, jakich rozsylal do departamentow Ludwik, a ktorzy wywodzili sie z "emigracyjnego" korpusu oficerskiego


Niestety niczego nie wiem o owym generale :( Stąd zresztą moje pytanie.
Co do owego epizodu, to mogę przytoczyć nieco więcej szczegółów. Około trzy tysiące nagich, żywych szkieletów zabrały z Cabrery francuskie transportowce 14 maja 1814 roku. Wpierw przywieziono ich do Marsylii, gdzie zostali stłoczeni w lazarecie dla odbycia kwarantanny. Ciągle nie dostali ubrań, nawet nie zadbano o normalne posłania. Po kilkunastu dniach przyjechał jakiś generał (też nie wiem, kto to był) i oznajmił im, że zostaną przewiezieni na Korsykę. Ponoć była to decyzja gen. Duponta, bowiem wśród niedawnych jeńców było jakieś 350 jego podkomendnych spod Baylen (ocalało zaledwie ok. 5% wszystkich wysłanych na Cabrere) i w ten sposób chciał się pozbyć niewygodnych świadków dawnych wydarzeń. Na wieść o decyzji przewiezienia nieszczęśników na Korsykę, tłum mieszkańców Marsylii włamał się do lazaretu i uwolnił ich dając schronienie i ubranie. Spędzili jakiś czas w Marsylii, po czym władze znów upomniały się o nich. Poprowadzono ich do obozu w Grenoble, potem do Chambery, gdzie ubrano ich w mundury. I właśnie wówczas przybył generał, o którego pytałem. Wówczas też przemówił do żołnierzy - dawnych więźniów Cabrery.

Jacek napisał:
Cytuj:
O ile mnie pamięć nie myli ten wątek można znależć w zbiorze pamiętników pod redakcją Gąsiorowskiego _ Gawędy napoleońskie, czy podobny tytuł, dwa wydanie przed wojną


Niestety nie znam tej pozycji, co więcej raczej nie mam do niej dostępu. Gdybyś mógł podać więcej szczegółów byłbym zobowiązany.

Gipsy napisał:
Cytuj:
Jezeli jeszcze weźmiemy pod uwage ze zolnierze ktorzy powrocili z Cabrera to w wiekszosci mlodzi ludzie, gdy dostali sie do niewoli pod Bailen w 1808 roku mieli po 18-24 lata (przynajmniej wiekszosc z nich) a wiec urodzili sie juz po wybuchu rewolucji lub niedlugo wczesniej. Ich okres młodzieńczy dorastania, przypada na najwieksze triumfy i sukcesy Cesarza. Z nim sie utożsamiają i z potega Francji. Oni nie znali monarchii. Kim byl dla nich Ludwik XVIII ???


Gipsy, może i masz rację, co do Ludwika XVIII, ale z drugiej strony zwróć uwagę, że tylko kilku żołnierzy wykrzyknęło: "Vive l'empereur!" Reszta milczała. Myślę, że mieli żal do Cesarza, że nie upomniał się o nich przez tyle lat. Przynajmniej w ich mniemaniu tak właśnie było, bo źródła wyraźnie potwierdzają wielokrotne starania Cesarza dotyczące uwolnienia więźniów Cabrery.
Gipsy, a może u Smitha jest coś o owym epizodzie z Chambery?

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:14 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Castiglione, na epizod opisany przez Ciebie trafiłem również w przypisach do pracy Stanisława Kirkora Jeńcy polscy w Wielkiej Brytanii. Nie pamiętam tylko, czy bylo tam to nazwisko :? Warto rzucić okiem...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 04:15 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Castiglione

Cytuj:
Castiglione, na epizod opisany przez Ciebie trafiłem również w przypisach do pracy Stanislawa Kirkora Jeńcy polscy w Wielkiej Brytanii. Nie pamietam tylko, czy bylo tam to nazwisko wacko.gif Warto rzucic okiem..
.

Niestety, Kirkor nie podaje nazwiska. Już to sprawdziłem :(

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL