Teraz jest 19 kwi 2024, o 17:16

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:20 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Gipsy
Cytuj:
Equesie i Ty chcesz "babie" Polskę oddać

Juz by chyba lepiej bylo ta Polske jakiejs babie oddac, niz takiemu furiatowi co z lewatywa za psami po Warszawie gania albo kobiete swoim dragonom na gwalt oddaje


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:21 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Castiglione
Cytuj:
Jaka zawodowa, jestem informatykiem


A przy okazji podobno prawnikiem :x

Cytuj:
Znowu do mnie admin mówi brzydkie słowa


hmm, gdzie? :kid: No chyba, że nie o mnie chodziło :blush:

Cytuj:

Wielki ksiaże Polaków lubił
Tyle, że oni jego jakoś nie bardzo.
I dla tego po 200 latach należy ten błąd naprawić


Cytuj:
Jedyna szansa dla królestwa nazywala się Konstanty Pawłowicz.


Cytuj:
Nie wiem jakie szanse miała by Polska wraz z Konstantym. Wiem za to, ze bez niego szanse te wynosiły 0.


Cytuj:
Na cos więcej niż po '32 mieliśmy. Moze to minimalizm...a moze na odwrót. Utrzymać status quo, korzystać z każdego osłabienia Rosji (np wojnami) aby zwiększać swobody. Wykorzystać położenie do zdominowania handlu, potem ekonomii. Może by sie nie udało. Nie wiemy. Gorzej by być nie mogło.




Cytuj:
Moje poglady były takie: Konstanty był osobą rozchwianą ale częstokroć propolską.


Nie wiem jak inni, ale ja tu dostrzegam pewną ewolucje poglądów, a może raczej wycofywanie się z tych najbardziej ekstremalnych.
Konstanty nie był nieśmiertelny. Więc co by było, gdyby powstanie nawet nie wybuchło, a on umarł w 1831?

Cytuj:
Pomimo że, wszyscy wiemy, iż Mikołaj I prawem czy lewem dążył do likwidacji autonomii królestwa. I dporowadziłyby do tego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:22 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duroc
Cytuj:
Od proklamacji niepodległościowych po chociażby utworzenie Rządu Centralnego pod protekcją Najjaśniejszego Cesarza i Króla Napoleona Wielkiego w Galicji - chciałbym widzieć cos podobnego uczynionego przez Konstantego i stawiającego Petersburg w takim samym położeniu jak Napoleona.
Unclean, nie widzisz różnicy między pozycjami Poniatowskiego i Konstantego... :( :huh: Sytuacja byłaby podobna gdyby Poniatowski został... np. napoleońskim namiestnikiem Starej Kastylii... B)
Cytuj:
Konstanty był osobą rozchwianą ale częstokroć propolską.
Equesie, naprawdę nie widzisz, że owa "propolskość" wynikała z sytuacji, w jakiej się znalazł... Na podobnej zasadzie Suchet był "prohiszpański" w Aragonii...
Cytuj:
Niewykorzystanie (a przynajnmniej próba) tego świadczy niekorzystnie o naszych ówczesnych elytach polytycznych.
Co miały wykorzystać? Przeciez wszyscy byli poddanymi Jego Królewskiej Mości Aleksandra I, którego brat rezydował w Warszawie i był Wodzem armii polskiej...
Pozdr :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:23 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Unclean
widze Durocu że uwielbiasz mnie poprawiać, niestety tym razem niesłusznie.

Nie tylko ja mówie tu o Poniatowskim i Konstantym ale tylko mi sie dostało.

Otóż róznice widze i to wielkie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:24 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duroc
Uncleanie, zapewniam Cię, iż nie wynikało to ze szczególnej chęci "poprawiania", ale z wrażenia, że chciałeś aby Konstanty miał na względzie dobro Królestwa w równym stopniu, co Poniatowski - dobro Polski napoleońskiej. Wiesz świetnie, że nie jest to realne podejście...
Pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:25 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika rafalm

Cytuj:
Był taki nielogiczny, jak nie przymierzając kobieta. Bez wodki nie razbieriosz.

i
Cytuj:
Equesie i Ty chcesz "babie" Polskę oddać

i
Cytuj:
Juz by chyba lepiej bylo ta Polske jakiejs babie oddac, niz takiemu furiatowi


Oj nie ładnie Panowie, nie wiem czy zauważyliście, ale forum zaczęły od pewnego czasu odwiedzać Panie, a Wy takie gadki. :lol2: Zresztą nawet jakby nie odwiedzały, to i tak nie ładnie.

Cytuj:
Chociaż przemyślawszy sprawę... rzeczywiście nie chciał a z tąd wynika, że nie musiał (w swym zdaniu oczywiście)

I o to chodzi :rolleyes:

Cytuj:
Equesie, naprawdę nie widzisz, że owa "propolskość" wynikała z sytuacji, w jakiej się znalazł... Na podobnej zasadzie Suchet był "prohiszpański" w Aragonii...

Zdecydowanie racja, gdyby nie Królestwo Kongresowe z całą pewnością Polska byłaby Konstantemu obojętną. Ale porównywanie sytuacji Konstantego w Polsce i Sucheta w Hiszpanii, to tak nie za bardzo. Suchet wypełniał rozkazy Cesarza, a do Hiszpanów nie miał jakiegoś stosunku uczuciowego. Natomiast jak pisałem na wstępie Konstanty kochał Polskę na swój dziwny, wysublimowany sposób kochał ją. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić Sucheta cieszącego się z powodzeń wojsk hiszpańskich w walce z francuskimi, tak jak to czynił Konstanty pod Grochowem.



Uff, reszta po urlopie, o ile jeszcze temat będzie na topie.
Pozdrawiam wszystkich :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:26 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duroc
Cytuj:
Suchet wypełniał rozkazy Cesarza, a do Hiszpanów nie miał jakiegoś stosunku uczuciowego. Natomiast jak pisałem na wstępie Konstanty kochał Polskę na swój dziwny, wysublimowany sposób kochał ją.

Analogia, jak każda analogia - niedoskonała... Ale dobrze chyba oddająca sytuację Konstantego w KP - on również wypełniał wole cesarskiego brata, a słowo "miłość" w stosunku do Polaków to chyba zdecydowanie za dużo...
Ale przeciez nie będziemy się licytować...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:27 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Unclean
Cytuj:
Uncleanie, zapewniam Cię, iż nie wynikało to ze szczególnej chęci "poprawiania", ale z wrażenia, że chciałeś aby Konstanty miał na względzie dobro Królestwa w równym stopniu, co Poniatowski - dobro Polski napoleońskiej

ja właśnie Durocu przeciw takiemu wrażeniu protestuję, i chciałem pokazać jak te dwie postacie leżą w tym względzie daleko od siebie.

będę płakał :( :cry:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:28 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Duroc
Cytuj:
będę płakał

Uspokój się Uncealnie Małe niezrozumienie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2010, o 15:29 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
post użytkownika Eques

Przeczytałem te posty jakie sie nagromadziły przez ostatni dzień i chicałem powiedzieć, ze wszytskich Panów bardzo lubię. I ze wszystkim się zgadzam. :hahahaha:
Cytuj:
Oczywiście można patrzeć na Poniatowskiego przez pryzmat współczesnych polityków, dokładnie tak jak robi to Unclean ("zrobił co mógł i powinien") tylko, że wówczas staniemy przed problemem znalezienia odpowiedniej skali chociażby dla Piłsudskiego i Dmowskiego.
Stary ha sempre ratione. Zresztą prawie dokładnie to pisałem wcześniej.
Może masz racje Castiglione, ze moje poglady się trochę zmieniały. Jest to wynik tego, ze nie były one doprecyzowane na początku. Po to właśnie założyłem topik aby podyskutować, a nie przekonać ultymatywnie wszystkich. :blush:
Cytuj:
Oj nie ładnie Panowie, nie wiem czy zauważyliście, ale forum zaczęły od pewnego czasu odwiedzać Panie, a Wy takie gadki

Nie ma strachu, one znają moje dużo ostrzejsze wypowiedzi :sly: ( Odezwał się Eques - Casanowa za pięć groszy ;) )
:rolleyes:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL