Teraz jest 28 mar 2024, o 13:13

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 mar 2013, o 22:20 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2013, o 14:58
Posty: 153
http://www.napoleon-series.org/research ... owski.html

Przeglądałem sobie właśnie stronę napoleon-series, cieszącą się dużym powodzeniem, która wydawała mi się rzetelna, jednak po przeczytaniu notki o Poniatowskim, zwątpiłem. Chodzi mianowicie o fragment: "He distinguished himself namely at Dantzig and Friedland". Wydaje mi się na 99%, że Poniatowski nie walczył ani pod Gdańskiem (był tam Dąbrowski), ani pod Frydlandem (również Dąbrowski). Może to właśnie o niego chodziło twórcy tej podstrony. Zanim jednak zwrócę uwagę autorowi o jego możliwym błędzie, proszę Was Koledzy o potwierdzenie tego, że Książę Gdańska nie zdobywał, a pod Frydlandem nie był.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2013, o 23:12 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
Prince Poniatowski napisał(a):
http://www.napoleon-series.org/research/biographies/marshals/c_poniatowski.html

Przeglądałem sobie właśnie stronę napoleon-series, cieszącą się dużym powodzeniem, która wydawała mi się rzetelna, jednak po przeczytaniu notki o Poniatowskim, zwątpiłem. Chodzi mianowicie o fragment: "He distinguished himself namely at Dantzig and Friedland". Wydaje mi się na 99%, że Poniatowski nie walczył ani pod Gdańskiem (był tam Dąbrowski), ani pod Frydlandem (również Dąbrowski). Może to właśnie o niego chodziło twórcy tej podstrony. Zanim jednak zwrócę uwagę autorowi o jego możliwym błędzie, proszę Was Koledzy o potwierdzenie tego, że Książę Gdańska nie zdobywał, a pod Frydlandem nie był.

Pozdrawiam

Poniatowski na pewno nie brał udziału w walkach ani pod Gdańskiem ani pod Friedlandem, bo zajmował się W Warszawie organizacją swojej legii, pełniąc równocześnie rolę ministra wojny przy Komisji Rządzącej. Nawiasem mówiąc, Dąbrowskiego pod Gdańskiem też nie było, bo leczył w tym czasie odniesioną pod Tczewem ranę...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, o 01:38 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Strona jest bardzo godna, ale jak wszędzie zdarzają im się wpadki, szczególnie w kwestiach dotyczących armii mniej znanych w epoce. Pamiętam, że nakryłem ich też kiedyś na sporym buraku w odb polskich jednostek, zdaje się również spod Frydlandu...

Nie zmienia to faktu, że na forum dyskusyjnym znalazłem linki do znajdujących się w necie publikacji w języku polskim (skanów znanych dzieł się znaczy), o których nie miałem pojęcia, że są dostępne w wersji pdf.

Jak więc ze wszystkim Mości Książe, korzystać trzeba wiele, ale i tak weryfikować bez końca. Taka już robota historyków ;).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL