Teraz jest 29 mar 2024, o 00:33

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 236 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 20:26 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 25 lut 2010, o 20:23
Posty: 43
Tutaj link do tekstu Masłonia:
http://www.rp.pl/artykul/635966.html?print=tak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 22:07 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 23:07
Posty: 180
Recenzja napisana ze swadą godną ...Łysiaka!
Bohater to potencjalny laureat konkursu na szwarccharakter epoki (jeśli taki ogłosimy).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 kwi 2011, o 20:00 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
W tym samym numerze sobotnio - niedzielnym Rzeczpospolitej 2-3.04.większy tekst napoleoński- obszerna relacja i refleksje z bońskiej wystawy o Napoleonie.
Cóż, nie dostrzegłem wcześniejszej o tym informacji Lasalla. Ale, że tekst artykułu dobry to i powtórnie ogłosić o tym nie zaszkodzi ;)

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2011, o 00:04 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
W FOCUS EKSTRA NR 03/2011 znajdziecie "Przewodnik po Polsce bitewnej" w tym "Polskie drogi sprzymierzeńców i wrogów Napoleona". Trochę zdjęć, ogólnie bez rewelacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 cze 2011, o 10:41 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Na stronie TVN24 pojawiła się relacja z rekonstrukcji w Lidzbarku (dobrze!)
http://kontakt24.tvn.pl/temat,napoleon- ... 11412.html
Moją uwagę zwrócił jeden z komentarzy ilustrujący stan wiedzy o Napoleonie i jego epoce, i roli w tym "widzeniu" sztuki i literatury :| :evil:
Cytuj:
Precz z GLORYFIKACJĄ NAPOLEONA. To TYRAN co chciał zniewolić Europę jak HITLER. To nie powód do dumy dla Polaków, że razem z nim spacyfikowali Hiszpanię. Bo to była okrutna wojna podobna do Wrzesnia 1939. Na jednym z cyklu obrazów Frasico Goya "Okropności wojny" jest pokazane jak sławni z Samosierry szwoleżerowie polscy rostrzeliwują hiszpańskich chłopów. A Popioły Zermskiego opowiadaja jak gwałca hiszpańskie kobiety.

PS. Nie ma takiego obrazu/ryciny Goyi, a co do gwałcenia przez Polaków zakonnic w Saragossie, to zdaje się, ze nawet Hiszpanie o tym nie słyszeli...
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 cze 2011, o 11:23 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Polscy wrogowie Napoleona słyszeli o niejednym... :o :evil: ;)

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 cze 2011, o 16:21 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
Według mnie wrogowie Napoleona potrafią zawsze się o nim uczyć tylko po to żeby znaleźć jakieś informacje pozmieniać je i wysłać w świat. Co złego Napoleon zrobił żeby go tak poniżać ??? Oto kilka bzdurnych win jakie narzucają ludzie na Napoleona
1.Zdradzał swoje żony i kobiety.

Trochę nie ma w tym sensu bo żony rzucał z resztą Marii ( nie będę pisał już jakiej) nie rzucił a Józefina go zdradzała poza tym czy wcześniej nie było rozwodów i zdrad od potężnych panów czy wtedy nie było zdrad i rozwodów albo czy teraz nie ma ??? Oooo jest ich tyle że aż strach !

2. Oszukał polaków
Hmmm a czy jakiś z naszych królów ocalił jakieś państwo tak bo mógł ? Czy nie wystarczy że stworzył nam księstwo jeszcze niektórzy nasi zamiast je rozbudowywać narzekali na nazwę... Napoleon naraził się na cara Aleksandra I na Prusy itd. itp. a zresztą Polacy ''zarobili '' sobie rozbiory jakby ta szlachta ci magnaci i całe rządy umiały by sprawować rządy to może Polska była by dzisiaj większa i lepsza. No a jakiś inny generał... turecki,włoski , angielski czy stanów zjednoczonych itd. itp. czy w ogóle Włochy albo Stany Zjednoczone się odważyły choć Kościuszko pomagał... no a Napoleon zdawał sobie sprawę z gniewu Austrii,Rosji lub Prus. Polacy nie odbudowali żadnego państwa zniszczonego, zapomnianego kiedyś wszyscy przed Polską się przecież płaszczyli.

3. Chciał być hegemonem w Europie i był obojętny wobec żołnierzy
Tu.. to jest śmieszne ! A czy Szwedzi nie chcieli... rzymianie... Aleksander Wielki też chciał ( ale nie wiem czy w Europie)i wiele innych władców chciało rządzić wszystkim ale tylko Napoleon jest za to winiony no jak ma się potęgę to aż się chce ją wykorzystać w grach strategicznych też by tak zrobił jego oskarżyciel czy na serio ale na Napoleona się uwzięli że chciał ''walczyć'' my najechaliśmy raz Rosję i... za to nikt nas nie wini a na Napoleona tak. A przecież taka Rosja,Austria czy Wielka Brytania nie dała by się ''podbić'' za pieniądze czy dyplomację czy jakiś wódz w ogóle podbił pastwo za dukaty, talary lub inne waluty ? A taki Adolf Hitler jest właściwie bardziej lubiany niż Napoleon chociaż ON tworzył obozy itd. a Caryca Katarzyna, Piotr Wielki , Karol Wielki im nikt nie narzuca tego czegoś !


4. Rodzina to satelity
Oto kolejne głupie stwierdzenie ! Im ufał a jeszcze gorzej by było gdyby nie dał w ogóle władców dla innych krajów ciągłe spory i dyskusję np. Holandię zamieniły by w... nic w zbiorowisko dziwnych polityków i wysokich pozycji pragnących zostać królem. Kazał czasem komuś żenić się z tym czy z tym ale przecież nie tak po prostu musiał widzieć w tej osobie coś dobrego co będzie wspierało ''ofiarę''.

Sięgałem do pewnego źródła po powody no bo ja nie wiem co można Napoleonowi zarzucić wiedziałem trzy z tych rzeczy ale więcej nie będę szukać powodów bo czasem wybucham śmiechem jak patrzę na ''powody''.
A nie wiem co wymyślił bo może pomylił się z jakimiś innymi żołnierzami. Według mnie Napoleon jest 100% lepszy od Hitlera. O gwałtach nie słyszałem bo nie wydaje mi się żeby to było a o rozstrzeliwaniu... nie wydaje mi się żeby takie coś było a nawet jeśli to nie wiem czy gdyby ci żołnierze tego nie robili to czy sami by źle nie skończyli. Napoleon to ie taki potwór i niech ktoś spróbuje mi zarzucić coś o Napoleonie to mu odpowiem coś na usprawiedliwienie Napoleona a propo zamierzam zrobić wpis broniący Napoleona nie wiem kiedy na mojego bloga ale nie będę spamował jak ktoś chcę link to niech wyśle mi PW ( jak ktoś nie wiem Prywatna Wiadomość).

Pzdr. Napoleon8898


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 cze 2011, o 16:45 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
A przeczytałem o gazetce z odznaczeniami Polskimi mam pierwsze dwa numery a szczerze mówiąc w sprawie repliki spodziewałem się czegoś ''lepszego'' było tam kilka niedoróbek a w gazetce interesowały mnie jedynie artykuły o czasach Napoleońskich i rozbiorów a mnie nie zainteresował obraz bitwy po Zieleńcami tylko portret Kościuszki i w tle czołg i żołnierzy to chyba oddział ( na 99%) im. Tadeusza Kościuszki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2011, o 10:10 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Artykuł Mateusza Biskupa o Somosierze znaleziony w sieci przez Gipsy'ego: klik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2011, o 10:46 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Jak długo jeszcze będzie się powtarzać tę wątpliwą "prawdę" o ośmiominutowej szarży? :x

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 236 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 24  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL