Teraz jest 29 mar 2024, o 01:59

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 236 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lis 2010, o 16:30 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam,
Skuszony ilustracją "bitwy pod Zieleńcami" Norblina na okładce, zakupiłem pierwszy numer pisemka kolekcjonerskiego "Odznaczenia Polskie" poświęcony Virtuti Militari. Przyznam się, ze mam nadal mieszane uczucia na widok repliki najwyższego polskiego orderu wojskowego wciśniętego w kioskach pomiędzy plotkarskie tabloidy. Podobnie jak mam opory przeciwko tworzeniu replik przedmiotów o znaczeniu emocjonalnym dla pokoleń Polaków... Ale to pewnie uczucia nie na czasie, więc darujcie, że zawracam nimi głowy koleżeństwa. Chciałem o czymś innym - mianowicie o zawartości pisemka. Od razu zaznaczę, ze moje nadzieje na porządną reprodukcję "Zieleniec" okazały się płonne. Tekst dotyczący dziejow "Virtuti Militari" napisał Krzysztof Kurek na podstawie prac panów Filipowa i Puchalskiego, przy konsultacji tego pierwszego.
W pierwszym tekście pt "Nagroda za męstwo" okres odrodzenia VM jako Orderu Wojskowego Księstwa Warszawskiego został opisany zaledwie dwoma zdaniami. Przyznam się, że jednego za bardzo nie rozumiem "Jednak po upadku Napoleona Polacy znów musieli czekać na kolejne dekoracje bohaterów narodowych". Ponieważ VM był odznaczeniem wojennym, więc z tego wynika, że musieli czekać na wojnę... I jeszcze jedno zdanie "Historia zmieniała się jak w kalejdoskopie i już w kilka lat później w czasach powstań narodowych - listopadowego i styczniowego - car Mikołaj I zniósł order, ustanawiając 31 grudnia 1831 roku Polski Znak Honorowy..." Gdyby w zdaniu tym usunięto wzmiankę o powstaniu styczniowym byłoby jak najbardziej poprawne - no chyba, ze komuś wydaje się, że powstanie trwało od listopada do stycznia :?
Co do opisów okresów późniejszych nie wypowiem się, bo to nie mój rejon, jednak pewne zdziwienie wzbudziło we mnie "ludowe Wojsko Polskie". Hmmm... LWP jako nazwa OK, ale owa "ludowość" armii Berlinga jest dla mnie co najmniej problematyczna. Aha! i informacja o wydaniu 11 listopada 1943 r. przez Berlinga rozkazu o odznaczniu pierwszych 16 żołniery (sic!) za bitwę pod Lenino, po którym następuje zdanie: "Dwa miesiące później w Belwederze Virtuti Militari otrzymało wielu dowódców sowieckich..." Sowieci w Warszawie w styczniu 1944 r.? Ciekawa kocepcja...
Następny tekst "Od medalu do krzyża" wyszedł chyba spod bardziej kompetentnego pióra, jednakże szkodzą mu niestety literówki (jak "major Michał Biornikowski" - powinno być Mikołaj Bronikowski). Jest wśród nich zupełnie kuriozalny "ksiądz brygadier Eustachy Sanguszko". Powinniśmy zatem chyba się cieszyć, że mieliśmy księcia warszawskiego, a nie księdza warszawskiego... :lol:
Potem mamy kolejny akt (a w zasadzie akty) tragedii, czyli biogramy wybitnych postaci odznaczonych VM.
Książę (chciałem napisać "ks." ale ręka mi zadrżała po losie jakiego doświadczył Sanguszko) Józef Poniatowski: "W 1807 roku stawił się u Napoleona Bonapartego obwieszony orderami. Cesarz nie zastanawiał się długo, ustanowił go ministrem wojny i naczelnym wodzem armii Księstwa Warszawskiego". Pomijając fakt, iż pierwsze spotkanie Napoleona i Poniatowskiego miało miejsce jeszcze w grudniu 1806 r. (około 19-go), to nareszcie mam przejrzyście i prosto wyłożoną odpowiedź na pytanie czym kierował się Bonaparte stawiając Pepiego na czele armii polskiej... :lol:
Jan Henryk Dąbrowski - nie był wbrew autorom biogramu kalwinem (wyznania kalwińskiego była jego matka, lecz on sam wychowywany był zgodnie z umową małżeńską rodziców w wierze katolickiej. Pierwsza żona Dąbrowskiego była z kolei luteranką). "Jako oficer na obcej służbie stanął po stronie Targowicy zaprzedanej Rosji". Grabki opadają... Dąbrowski podpisał akces do konfederacji targowickiej już po zakończeniu wojny 1792 r. będąc już na służbie polskiej.
Cyprian Godebski: Biogram przytoczę w całości: "Jedną z najbardziej uhonorowanych jednostek Księstwa Warszawskiego był 1. Pułk Piechoty z legii Józefa Poniatowskiego. 19 kwietnia 1809 roku szczególnie zasłużył się pod Raszynem brawurowym i skutecznym atakiem na bagnety na pozycje Austriaków. W starciu prowadzonym przez księcia Poniatowskiego poległ dowódca, poeta legionowy pułkownik Cyprian Godebski, odznaczony posmiertnie Virtuti Militari. Wyjątkowo dużo odznaczeń nadano także towarzyszom Godebskiego - według Bronisłąwa Gembarzewskiego za kampanię 1809 roku pułk otrzymał 10 Krzyży Kawalerskich, 19 Krzyży Złotych i 32 Krzyże Srebrne". A myślałem, że Godebski dowodził 8 pp... A Virtuti Militari dostał już w 1807 r..
Nie mam cierpliwości opisywać reszty tego "dzieła". Myślę, że to wystarczy...
Strach się bać, kiedy wyobrażę sobie gimnazjalistów i licealistów czerpiących wiedzę historyczną z tekstu p. Kurka. Wydawnictwu też już dziękujemy...
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2010, o 00:59 
Offline
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 02:48
Posty: 138
Straszne :shock: i niestety bardzo szkodliwe. Pozostaje wiara w naszą młodzież - zainteresowani może zorientują się, że coś nie gra, a niezainteresowani kupią pewnie inne
gazetki :roll:

_________________
Mon Mouton est un lion
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2010, o 12:47 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 11 lut 2010, o 10:42
Posty: 35
Lokalizacja: Warszawa
apacz napisał(a):
Co do opisów okresów późniejszych nie wypowiem się, bo to nie mój rejon, jednak pewne zdziwienie wzbudziło we mnie "ludowe Wojsko Polskie". Hmmm... LWP jako nazwa OK, ale owa "ludowość" armii Berlinga jest dla mnie co najmniej problematyczna.


Tak na marginesie offowym - określenie "ludowe" WP nigdy nie było określeniem oficjalnym, lecz propagandowym. To było po prostu Wojsko Polskie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2010, o 19:51 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
lobau napisał(a):
Straszne :shock: i niestety bardzo szkodliwe. Pozostaje wiara w naszą młodzież - zainteresowani może zorientują się, że coś nie gra, a niezainteresowani kupią pewnie inne
gazetki :roll:


Podsumowując: na rynku pojawił się kolejny historyczny niewypał (komercja ponad wszystko) :cry:

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2011, o 21:44 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
o Aleksandrze Walewskim:
http://historia.gazeta.pl/historia/1,99641,9044544,Aleksander_Colonna_Walewski.html

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2011, o 23:32 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
W kioskach ukazał się nr 15 serii "Dynastie Europy" pt. "Bonapartowie". Autorami tekstów są naukowcy z różnych ośrodków, ale żadne z nazwisk nie kojarzy mi się z powszechnie dostępnym tekstem na temat epoki. Informacje i ikonografia raczej podstawowe. Rozczarowuje i to bardzo drzewo genealogiczne - brak większości dat i szczegółów d/t młodszych pokoleń. Za to strona edytorska bardzo przyzwoita.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2011, o 00:38 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
W najnowszym MW tekst Petera Hicksa pt. "Napoleon na lekcjach angielskiego". Na podstawie Las Casesa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2011, o 12:33 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
O polskich jeńcach z lat 1812-1814 wcielonych do oddziałów kozaków syberyjskich :|
http://www.siberia-cossack.org/?pid=347
Załącznik:
Zacislenie_v_kazaki(1).jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 14:07 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
W dzisiejszej "Rzeczpospolitej" obszerny artykuł o wystawie w Bonn pt. "Napoleon i Europa. Marzenie i trauma", czynnej do 25 kwietnia. Kto nie dojedzie może wejść na http://www.kah-bonn.de.

Może wyślemy Kampa w delegację? :D

Dodatkowo, post-łysiakowy tekst Masłonia o Talleyrandzie. Uwaga - z brzydkimi słowami brrrr :o


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 15:00 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
Gwoli precyzji:

Tytuł artykułu: Napoleon epoki eurolandu, autor P. Semka.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 236 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL