Teraz jest 28 mar 2024, o 11:27

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 356 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 36  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 lut 2012, o 18:40 
apacz napisał(a):
Cytuj:
a na poważnie "Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy",

A tu mnie Pani ujęła...

...dziękuję - ja również, choć co prawda nie do egzaminów, ale wiele razy czytałam tą książkę, lubię Dunsa Szkota i innych mistyków średniowicznych.
...a teraz już na nasze podwórko - historyczne oczywiście. Zabieram się za biografię gen.Eblee - przerzuciłam chwilowo kartki i jestem pod wrażeniem tej Postaci. Jesli mi czas pozwoli to postaram się coś tu na forum napisać, szczególnie o Jego poczynaniach podczas odwrotu spod Moskwy.
Wysocki napisał(a):
Czytam teraz "Guttstadt i Heilsberg..." pana Skowronka. Zrozumieć coś z tej ksiązki jest chyba rzeczą niemożliwą

...myślę, iż do tej książki nie można podchodzić jak do zwykłej książki "...do czytania...". Jest to dobre kompendium wydarzeń, które realnie rozgrywały się w "...tym a tym..." miejscu, tworzyli je ludzie i teraz po dwustu latach taka rekonstrukcja jest swego rodzaju "...hommage a..." często bezimiennym bohaterom wydarzeń. Ja z "Guttstadt i Heilsberg" (chwilowo przejrzałam) czekam do urlopu, gdy będę mogła pojechać do Lidzbarka i powędrować po tych śladach. Będzie to przypuszczam doskonały przewodnik.
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 7 lut 2012, o 20:09 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Wysocki napisał(a):
Czytam teraz "Guttstadt i Heilsberg..." pana Skowronka. Zrozumieć coś z tej ksiązki jest chyba rzeczą niemożliwą, cały czas wymieniane są kolejne bataliony, a nawet kompanie, trasy ich przemarszu w dokładności co do osady.

:lol: :lol: :lol:
Polecam:,,Kampania 1813r Śląsk i Łużyce''p.Olczaka czy ,,Wielka Armia Napoleona na Śląsku 1806-08''p.Malickiego.
A tak na serio to świetne pozycje.

Zabieram się za ,,Księstwo Warszawskie''p.Czubatego.Zdążyłem popaprać już książkę herbatą i popiołem ze skrętów tudzież znaleźć coś, co chyba jest jednak chochlikiem drukarskim.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lut 2012, o 20:05 
grenadier napisał(a):

Polecam:,,Kampania 1813r Śląsk i Łużyce''p.Olczaka

...gdy to czytałam czułam się jak gdyby ktoś otworzył przede mną okno i zajrzałam do kolebki mojego rodu - pochodzili wszak z Wrocławia. Piękne i ze wszech miar godne polecenia.


Góra
  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, o 11:10 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Tom 41, dzieł zebranych Uljanowa przeczytany, 42 się czyta.
Powiem tak, gdyby usunąć słowa: proletariusze, towarzysze, kapitaliści, wyzyskiwacze, burżuazja vel burżuje. To by wyszła przystępna kilkudziesięciostronicowa broszurka do poduchy. A tak, bez oczopląsu i pół litra nie rozbieriosz...

Tym niemniej dalej pracuję z myślą wyłapania wszystkich wątków tyczących Napoleona jakie Lenin poruszył w swoich tekstach.

Pozdr.
b.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, o 18:25 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
Wita świeżak.Cierpię na brak książek wojennych. Mogą być jakieś ciekawe? Przyjmę już nawet Science-Fiction (sajensfikszyn jak to dzisiaj niektórzy piszą ;)) zwłaszcza, że pewien uczeń naszej szkoły zyskał najwyższą średnią w I półroczu roku szkolnego 20011-2012. Ktoś coś poleci?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, o 12:05 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 30 maja 2011, o 22:52
Posty: 26
Hmmm, z sci-fi moge polecic Diunę i Hyperiona, mysle ze powinni je miec w miejskiej bibliotece.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2012, o 13:59 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
właśnie czytam Michała Baczkowskiego " Szarży podobnej...) traktującej o pułkach ułanów monarchii habsburskiej rekrutowanych na ternie Galicji, czyli byłych terenach XVIII wiecznej Rzeczpospolitej. Książka bardzo dobra ( jak wszystkie pozycje Baczkowskiego) traktująca o dość trudnym do zaakceptowania , a jednocześnie zapomnianym lub niechętnie wspominanym aspekcie służby Polaków w wojsku zaborcy. warto się z tą pozycją zapoznać jako stanowiącą przeciwwagę dla postawy obywateli z ziem Księstwa Warszawskiego. Często wyobrażamy sobie,że wraz z powstaniem Księstw wszyscy Polacy porzucili służbę u zaborcy i wstąpili do wojska tworzącego się państw. ta książka pokazuje ,ze nie do końca tak rzeczywiście było.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2012, o 17:25 
...a ja właśnie odłożyłam najnowszy numer "Mówią Wieki" wydanie specjalne poświęcony wyprawie Napoleona na Moskwę.
Teksty - no cóż "...na bezrybiu i rak ryba..."


Góra
  
 
PostNapisane: 23 lip 2012, o 19:51 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Szkoda trochę, że w porównaniu z ostatnim wydawnictwem "Mówią Wieki" odnośnie tej kampanii sprzed 10 lat (mam zarówno tegoroczne, jak i to stare) nie ma czegoś oryginalnego np. opisów walk na innych teatrach niż moskiewski.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2012, o 20:26 
...i "...odgrzany..." temat o "...kotach zjedzonych ze smakiem...". Swego czasu był w takim dodatku "Mówią Wieki" o kuchni w XIX wieku.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 356 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 36  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL