Teraz jest 29 mar 2024, o 01:56

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 356 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 mar 2010, o 12:02 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Z obowiązku i czystej ciekawości przeczytałem pracę profesora Jana Sobczaka, Mikołaj II – ostatni car Rosji, Warszawa 2009, ss. 584

Przyznam szczerze, że jestem niezmiernie ukontentowany! Ten wybitny naukowiec, ukazał mnogość procesów, ukazów z życia ostatniego władcy, zwłaszcza często pomijanej młodości.
Wykorzystał do tego celu ogromną ilość materiałów źródłowych, opracowań rosyjskich itp. Polemizuje ze stertą mitów i nagromadzonych legend, zarówno obytych w Rosji, Polsce i w świecie.

Książkę przeczytałem całą, zarywając wieczór, dokładnie dzisiejszy wieczór. Cztery kawy wypiłem i do tego stosowne notatki z nr stron robiłem.
„Paradoksalnie! Najbardziej łagodny i miły z rosyjskich carów (może obok Aleksieja Michajłowicza, którego zresztą podziwiał i starał się naśladować) jako jedyny spośród nich przeszedł do historii pod mianem krwawego. Mikołaj krwawy!... Co za ironia! Nie Piotr krwawy, nie Mikołaj I krwawy, nie Stalin, nie Lenin, zaś Iwan IV tylko Groźny. Krwawy tylko on jedyny!” [w:] Sobczak J., Op.cit., s. 11-12
Po tym wstępie pokusa poznania stała się zbyt wielka.
Moja recenzja, baa, dość ją nazwać recenzją! Najwyżej skrótową fraszką o książce ukaże się niebawem. Bo jak ja, mający lat dwadzieścia i trzy, z wiedzą tak jeszcze nieaktualną i nieokrzesaną mogę recenzować [sic!] kogoś kto przerobił taki ogrom materiału!

Co najwyżej sprzątać przecinki mi pozostanie, a prawdziwą recenzję mam nadzieje że wystawi ktoś bardziej kompetentny.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2010, o 15:39 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Wypada mi poruszyć temat zapomnianej wojny rosyjsko tureckiej z lat 1828-1829. Już to von Moltke starszy, poruszył ten temat w swej pracy: Der russisch - turkische Feldzug in der europaischen Turkei : 1828 und 1829 : mit Karten und Planen, czy też rosyjski historyk Uszakow, którego to pracę obecnie wertuję, zawarł treściwe wykłady w dwóch tomach tj. История военных действий в Азиатской Турции в 1828 и 1829 годах. Aż dziw bierze że żaden polski spec się tym tematem nie zajął, a przecież Dybicz i Paskiewicz na niej się wyróżnili.

Zresztą podobnie kwestia się ma w przypadku kampanii tureckiej lat 1806-1812, którą też wertuję.
Przecież w dziele Liprandiego tj. Обозрение пространства, служившего театром войны России с Турцией с 1806 по 1812 год, w oparciu o publikację Danilewskiego, opisano zarys wojny,
gdy poszuka się głębiej dochodzimy np. do opracowania tyczącego udziału kozaków dońskich w wojnie owej, tj. Участие донских казаков в русско-турецкой войне 1806-1812 гг., autorstwa Woskoboinkowa.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2010, o 14:05 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Obecnie wertuję historię lejb-gwardyjskiego finlandzkiego pułku tj. Tom 2, autorstwa Siergieja Anatolijewicza Gulewicza:
Гулевич С. А., История Лейб-гвардии Финляндскаго полка 1825-1855 гг. Часть 2, С.Петербург 1906.

Głównie patrzę przez pryzmat działań w wojnie Rosyjsko Tureckiej 1828/29 roku, a zwłaszcza wzięciu Warny.
Kolejny przyczynek, zwany cegiełką. Może kiedyś dom z tego wyjdzie ;)

Poniżej rozłożenie wojsk rosyjskich pod twierdzą:
Obrazek

[w:] Гулевич С. А., История Лейб-гвардии Финляндскаго полка 1806-1906 гг. Атлас карт, планов, схем и маршрутов, С.Петербург, 1906.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2010, o 00:21 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
HORROR.Malo treści dużo slow.,,Malojaroslawiec1812''R.Kowalczyka.D.Smith,,Lipsk1813''SUPER.sporo ciepłych slow o Polakach.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2010, o 23:23 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Erckmann-Chatrian.,,Historia rekruta z 1813 roku".








Erckmann-Chatrian.,,Historia rekruta z 1813 roku''.

Wspomnienia młodego rekruta od dzieciństwa do udziału w bitwie pod Lipskiem.
Fragment:Ci ulani byli to Polacy,najstraszniejsi żołnierze,jakich w życiu widziałem,i mówiąc prawdę,jedyni nasi przyjaciele i bracia.Ci nas nie odstąpili w groźnej chwili niebezpieczeństwa i aż do ostatniej kropli wytoczyli dla nas cala swa krew...

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, o 00:27 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
Erckmann-Chatrian.,,Historia rekruta z 1813 roku''.

Z tego, co się orientuję to tylko powieść spółki autorskiej Erckman-Chatrian (2 nazwiska), niektórzy brali to za pamietnik, np. Digby Smith.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, o 00:57 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7372
Zenobi napisał(a):
Cytuj:
Erckmann-Chatrian.,,Historia rekruta z 1813 roku''.

Z tego, co się orientuję to tylko powieść spółki autorskiej Erckman-Chatrian (2 nazwiska), niektórzy brali to za pamietnik, np. Digby Smith.

Zgadza się. Byli to dwaj autorzy francuscy, pochodzący z Lotaryngii, którzy wspólnie pisali powieści: Emile Erckmann (1822-1899) i Alexandre Chatrian (1826-1890).
Specjalizowali się w pisaniu powieści w formie wspomnień naocznych świadków z epoki rewolucji i epoki napoleońskiej.
Ich dzieła to:
• Contes de la montagne
• Contes populaires
• Histoire d'un paysan
• Histoire d'un homme du peuple
• Histoire d'un conscrit de 1813
• Histoire du plébiscite racontée par un des 7 500 000 oui
• L'ami Fritz
• L'invasion
• La Taverne du jambon de Mayence
• Le blocus; Le capitaine Rochard
• Le banni; Dis-moi! quel est ton pays. Chant alsacien
• Le brigadier Frédéric. Histoire d'un français chassé par les allemands)
• Maître Gaspard Fix; L'éducation d'un féodal
• Pour les enfants
• Confidences d'un joueur de clarinette; La taverne du Jambon de Mayence; Les amoureux de Catherine
• Émile Erckmann: Alsaciens et vosgiens d'autrefois

źródło: Wikipedia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, o 07:16 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Cytuj:
Ci ulani byli to Polacy,najstraszniejsi żołnierze,jakich w życiu widziałem,i mówiąc prawdę, jedyni nasi przyjaciele i bracia. Ci nas nie odstąpili w groźnej chwili niebezpieczeństwa i aż do ostatniej kropli wytoczyli dla nas cala swa krew...
Erckmann-Chatrian.,,Historia rekruta z 1813 roku".

Jak dla mnie to jedno zdanie juz zdecydowalo zeby kupic te ksiazke......

Pzdr.
Gipsy

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, o 12:24 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
A ja myślałem ze to pamiętnik.Mea culpa.

Gipsy książkę wydało wyd.Horyzont z Krakowa,a ja znalazłem ja na makulaturze.
Moze jeszcze jeden cytat:Co za dzielni ludzie ci Polacy!Co za znakomici z nich jeźdźcy!Kto ich choć raz widział,jak nacierają na wroga,a zwłaszcza w podobnej chwili,ten jest już pełen podziwu dla nich.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2010, o 12:32 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
A ja myślałem ze to pamiętnik.Mea culpa.

Może nie jest aż tak źle, bo wydaje mi się, że oni jednak opierali się na relacjach weteranów.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 356 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL