Teraz jest 18 kwi 2024, o 05:23

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 356 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 36  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lut 2012, o 01:25 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 30 maja 2011, o 22:52
Posty: 26
Z powiesci historycznych warto chyba polecic cykl 'Krolowie przekleci' Druona, mysle ze bedzie mial duzo wiecej wspolnego z prawdziwa historia niz ksiazki Cornwella, a i okres chyba ten sam.
Ja obecnie czytam Nieszpory sycyliskie Runcimana, bardzo ciekawe i widac bardzo duza erudycje autora skutkiem czego bardzo sprawnie sie czyta :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lut 2012, o 19:09 
...zacna RYBO (ICHTYS) to polecam później "Wielki Kościół w niewoli" również Runcimana.
Jeszcze bliżej niż Druon jest Zoe Oldenburg "Glina i popioły" a na poważnie "Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy", gdyby nie ci mnisi wielu legend związanych z Brytanią po prostu by nie było, oni je notowali, gromadzili, często uczyli na pamięć - mało kto wie iż prócz cyklu o Sw.Graalu był też cykl o Królu Arturze i Rycerzach Gwiazdy Wigilijnej czyli ciż sami waleczni w służbie Trzech Mędrców (fragmenty tłumaczyła Zofia Kossak - była to piękna książka dla dzieci) tym razem szukający kropli mleka jakie spadły z piersi Maryi podczas ucieczki do Egiptu.
A tak a propos szukania natchnienia przez pisarzy. "Zagładę domu Usherów" czy "Dzwon Borgiów" dwie niewielkie nowele E. A Poe dosłownie się połyka - i często z ciarkami na plecach. Taki twór - na obu osnuty jak "Noc lipcowa" (nie powiem stron dużo) owszem zaczęłam, ale nawet niewiem gdzie podziałam tą książkę bo już dokończyć nie byłam w stanie.
Mnożą się te historie "...alternatywne..." i mnożą - ale może to i dobrze bo przynajmniej coś się czyta.
...z bliskiej nam epoki. Wyszedł trzeci tom powieści :?: (w formie pamiętnika ale zbliżonej za bardzo do blogu) o Józefinie - "Cesarzowa Józefina". Zaczęłam...i odłożyłam "...ad calendas Graecas..." już nawet nie na dyżur.
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 6 lut 2012, o 20:07 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5326
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Czy nie lepiej w ramach oddechu od dzieł uczonych przeczytać coś z duetu Erckmann-Chatrian?.Przecież ,,Historia rekruta z 1813r''to wielki hołd złożony Polakom.,,Oblężenie,Najazd'', ,,Waterloo''/ktoś mi tę pozycję zdjął z celownika na Allegro :evil: /.O innych ,,lżejszych''pozycjach z epoki nie wspomnę jest ich cała masa.
Ps:Jako lekkostrawną potraktowałem kiedyś ,,Koniec epopei''Tetmajera.Zmieniłem zdanie po kilkunastu stronach :lol:

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lut 2012, o 21:43 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
a na poważnie "Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy",

A tu mnie Pani ujęła... :D Dzięki tej książce zdałem onegdaj egzamin z historii sztuki średniowiecznej powszechnej 8-) Może też dlatego, że mój egzaminator (skądinad tez znakomity mediewista) był znajomym prof. Strzelczyka :lol: Do dziś mam te pozycję na półce i bardzo ją wszystkim zainteresowanym wczesnym średniowieczem chwalę.
Jeśli zaś chodzi o "lekkostrawną" literaturę na temat epoki, to oprócz już wymienionych polecam popularnonaukowe książki p. Jadwigi Dackiewicz "W gnieździe Bonapartych" czy "Synowie Napoleona". Co do typowej beletrystyki, to oprócz Żeromskiego, Przyborowskiego i Gąsiorowskiego niestety posucha...
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lut 2012, o 22:53 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
Jest jeszcze Jan Dobraczyński, ale nie mogę z czystym sercem polecić, bo nie były to książki które złapały mnie za nie.

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lut 2012, o 23:36 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 30 maja 2011, o 22:52
Posty: 26
Jest jeszcze Warunek Rylskiego, ale nie moge go polecic. W warstwie fabularnej ksiazka sie obroni, ale akcja rownie dobrze moglaby sie toczyc podczas ataku Niemcow na ZSRR, w ogole nie czulem epoki w tej ksiazce.
Ogolnie ksiazka slaba, a byla nawet nominowana do Nike...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2012, o 11:28 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
W przerwie od Nędzników poczytuję od wczoraj "Generała Lasalle'a" Marcela Duponta. Niestety książka wpisuje się w hagiografie. Irytują zdania wielokrotnie złożone, w których nie ma treści tylko kolejne peany na temat cnót charakteru, boskiego ciała i niezrównanych umiejętności tytułowego bohatera.

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2012, o 11:47 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1729
Może dlatego, że pozycja powstała dobrze przed wojną, a sam autor był kawalerzystą... ;)

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2012, o 13:48 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 24 sty 2012, o 11:50
Posty: 16
Czytam teraz "Guttstadt i Heilsberg..." pana Skowronka. Zrozumieć coś z tej ksiązki jest chyba rzeczą niemożliwą, cały czas wymieniane są kolejne bataliony, a nawet kompanie, trasy ich przemarszu w dokładności co do osady. Do tego kompletnie nieczytelne mapy, w sumie wielki misz-masz. Szkoda, bo widać, że autor włożył ogromnie dużo pracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lut 2012, o 15:31 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3576
To tylko takie wrażenie na początku, rzeczywiście dużo informacji, ale wystarczy trochę systematycznego czytania i wszystko będzie jasne. Mi osobiście książka bardzo przypadła do gustu i nie uważam ją za chaotyczną.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 356 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 36  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL