Teraz jest 28 mar 2024, o 10:59

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 maja 2010, o 19:44 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Temat odnosi się do literatury, tematycznie powiązanej z okresem napoleońskim. Wypisujcie w niej wasze marzenia odnośnie książek, które byście chcieli przeczytać, posiąść itp.

Ze swojej strony uważam że HB’ek o wojnie rusko-tureckiej 1806-1812, musi wyjść. Zwyczajnie składam protest że jeszcze nie został popełniony!
Byłaby to rozległa synteza, więc sądzę że dobrze by się stało gdyby potencjalny autor skupił się na najciekawszych latach tj. 1810, 1811, 1812. Np. od mianowania jenerała infanterii Kamieńskiego 2, dowódcą armii mołdawskiej, przez opisanie działań Kutuzowa, szeregu bitew jak choćby stoczonych pod Szumlą czy pod Ruszczukiem.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 maja 2010, o 20:42 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Marzy mi się powrót lysiaka napoleonisty.
Moze także jakaś biografia Schulmeistra.
A także dla wytchnienia coś a la ;Kolebka'' lub ;Bitwa''.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 maja 2010, o 14:37 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Fajnie byłoby, gdyby na rynku pojawiło się jakieś polskojęzyczne opracowanie kampanii 1814, a także opisujące działania na flankach Wielkiej Armii w kampanii rosyjskiej (szczególnie walki II i VI korpusu pod Połockiem).

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2010, o 10:20 
Offline
Lieutenant
Lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 10:06
Posty: 74
Mi wciąż brakuje pamiętników, miał być wznowiony Daleki i inni, przydało by się też trochę tłumaczeń. Bardzo chętnie zobaczył bym kompleksowo opracowane regulamin, koniecznie z ilustracjami i szerokim współczesnym komentarzem, takie gotowce dla rekonstruktorów ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2010, o 20:12 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Wszak żadnym autorem, tym bardziej autorytetem nie jestem, ale pozwoliłem sobie na zebranie kilkudziesięciu biogramów słynnych regimentów rosyjskich, na podstawie których tworzę od dłuższego czasu swego rodzaju oficjalne historie pułków moskiewskich za okres kampanii 1812 roku.
Być może kogoś zainteresuje.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2010, o 20:24 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Witam

Wydaje mi sie ze wszyscy forumowicze beda zainteresowani.
Przygotuj to w jakiejs przystepnej (czytelnej) formie i daj na forum, zobaczymy co stworzyles i ocenimy. Jezeli porzadnie to zrobiles, to Wodz opublikuje Twoja prace na stronie glownej.

Pozdrawiam
Gipsy

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2010, o 21:01 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Przy czym jest to dość karkołomne zadanie. Czasami poważnie się zastanawiam, czy aby nie rzuciłem się z motyką na słońce?
Materiały analizuję już od przeszło roku. Na chwilę obecną zajmuje mi najwięcej czasu gwardia moskiewska spięta w kraby V Korpusu Ławrowa. Kolejno III Korpus Tuczkowa I...

Jeżeli kiedyś będę publikował, to raczej w formie plików pdf, do ściągnięcia.

90% materiałów, to rosyjskie opracowania/źródła. Trochę jest francuskich i parę niemieckich.

Jeżeli tylko moje roztargnienie mi pozwoli...

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2010, o 20:36 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 7 mar 2010, o 14:47
Posty: 48
Z kolei ja chciałbym kiedyś zobaczyć (i zakupić) polski przekład książki Richarda Hopton'a o bitwie pod Maidą. Tytuł brzmi ''The Battle Of Maida 1806. Fifteen Minutes Of Glory''. Książka wydana została w Wielkiej Brytanii w 2002 roku i ma parę ciekawych fragmentów odnośnie kalabryjskiego ''Ogniem i mieczem''. Oczywiście, mało tam o legionistach Grabińskiego, ale praca Hoptona warta jest przekładu na j. polski. Zawsze można posiłkować się opracowaniem Mariana Kujawskiego o tej zapomnianej bitwie polskich legionistów i tekstami J. Pachońskiego.
Podobnie rzecz się ma z książką James'a Arnold'a pt. ''Marengo and Hohenlinden. Napoleon's Rise To Power''. Pewnie i o naszych stu legionistach ( i Kazimierzu La Roche) pod Marengo autor nie pisał, ale i tak książka powinna mieć swój polski przekład. Nie mam jej, ale wydaje się, że jest to nawet niezła praca.

Marzy mi się, aby kiedyś ktoś opracował bitwy naszych legionistów w 1799 roku (zwłaszcza Trebbię) w oparciu o archiwum w Vincennes. Ale tak porządnie, pracując w oparciu o źródła...

A ciekaw też jestem, czy pan Andrzej Ziółkowski nadal pracuje nad monografią naszych pierwszych pułków ułańskich : 2, 3 i 6-go ?
A pan J. Czop i jego przepiękne plansze barwne żołnierzy Wojska Polskiego 1797-1831 ? Kilka tygodni temu wysłałem mejla do wydawnictwa w Lublinie, które wydało pierwszy tom o barwie wojska w XVIII wieku z pytaniem, kiedy i czy ukażą się następne prace pana Czopa, ale nie raczono mi odpowiedzieć...
Och, szkoda, że tak mało osób zajmuje się historią walk na piekielnej wyspie San Domingo... Sami Francuzi nic na ten temat chyba nie piszą, a przecież we francuskich archiwach co nieco by się jeszcze znalazło. Niemiły to temat, trzeba przyznać...

Marzenia to piękna sprawa..
Daniel
P.S. A po nocach śnią mi się zbiory rapperswilskie, archiwa warszawskie, że wcale nie spłonęły w 1939 i 1944 roku oraz pamięstniki S. Klickiego...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2010, o 21:23 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
Cytuj:
Z kolei ja chciałbym kiedyś zobaczyć (i zakupić) polski przekład książki Richarda Hopton'a o bitwie pod Maidą. Tytuł brzmi ''The Battle Of Maida 1806. Fifteen Minutes Of Glory''. Książka wydana została w Wielkiej Brytanii w 2002 roku i ma parę ciekawych fragmentów odnośnie kalabryjskiego ''Ogniem i mieczem''. Oczywiście, mało tam o legionistach Grabińskiego, ale praca Hoptona warta jest przekładu na j. polski. Zawsze można posiłkować się opracowaniem Mariana Kujawskiego o tej zapomnianej bitwie polskich legionistów i tekstami J. Pachońskiego.
Podobnie rzecz się ma z książką James'a Arnold'a pt. ''Marengo and Hohenlinden. Napoleon's Rise To Power''. Pewnie i o naszych stu legionistach ( i Kazimierzu La Roche) pod Marengo autor nie pisał, ale i tak książka powinna mieć swój polski przekład. Nie mam jej, ale wydaje się, że jest to nawet niezła praca.


Jak rózne są marzenia :!: Natomiast ja chciałbym takie książki, o których m.in. piszesz, przełożyć na polski. Tylko trzeba by znależć wydawcę, którego temat zainteresuje i który godnie zapłaci tłumaczowi za rzetelną robotę (bo są tłumaczenia lepsze i gorsze o czym mozna się przekonać choćby w niedawno opisywanym materiale informacyjnym do figurki de Prado szwoleżera, który, mimo że publikacja oparta jest na Osprey'u w tłumaczeniu i jego weryfikacji zawiera koszmarne błędy).

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lip 2010, o 22:19 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
A Napoleon V ?.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL