Teraz jest 28 mar 2024, o 22:38

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lip 2010, o 00:34 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
Pytasz o ogłoszenie w sprawie poszukiwania osób chętnych do tłumaczenia, które jakiś czas temu się tu pojawiło?

Nie będę tutaj sie wypowiadał na temat moich negocjacji z tym wydawnictwem.

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2010, o 17:11 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 7 mar 2010, o 14:47
Posty: 48
Próbowałem zainteresować pracą R. Hoptona wydawnictwo Rebis, ale przysłano mi odpowiedź, że w obecnej chwili wydawnictwo wstyrzymuje wydawanie książek o tematyce napoleońskiej, ponieważ ich popularność ostatnio zdecydowanie spada...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2011, o 23:33 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 14 cze 2011, o 23:24
Posty: 23
Witam

Szacowne Grono po dłuższym czasie. Nie wiedziałem gdzie zamieścic to nurtujące mnie pytanie, więc "pozwoliłem" sobie na ten topic ;)

Dlaczego, jak Wam się wydaje [ tudzież przyczyny obiektywne ] jest/może byc problem z wydaniem w Polsce Thiersa?? Mam na myśli Historię Rewolucji oraz Historię Konsulatu i Cesarstwa. Wielkośc tych dzieł, kwestia złożoności i skomplikowania praw autorskich,"hermetycznośc" tych pozycji,koszty wydania, niemasowa grupa odbiorców??Cały czas chodzi mi to po głowie.. Jakieś sugestie??

______________________________

Le Club Dumas


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, o 00:27 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
Cytuj:
Dlaczego, jak Wam się wydaje [ tudzież przyczyny obiektywne ] jest/może byc problem z wydaniem w Polsce Thiersa?? Mam na myśli Historię Rewolucji oraz Historię Konsulatu i Cesarstwa. Wielkośc tych dzieł, kwestia złożoności i skomplikowania praw autorskich,"hermetycznośc" tych pozycji,koszty wydania, niemasowa grupa odbiorców??Cały czas chodzi mi to po głowie.. Jakieś sugestie??


Pewnie wszystkie z tych przyczyn po trochu. Najmniej pewnie kwestie tłumaczeniowe, bo przecież połowa Historii Konsulatu ukazała się u nas przecież w połowie XIX w. więc zespół tłumaczy (bo chyba nie jeden) musiałby bądź to przetłumaczyć pozostałe tomy spójnie z już przetłumaczonymi, stosując tą samą stylistykę i frazeologię (wyzwanie!).Bądź też możliwe byłoby tłumaczenia dzieł od początku. Ale to duże przedsięwzięcie również translatorskie. Do takiego przedsięwzięcia potrzeba nie tylko tłumaczy, ale także redaktora tekstu z prawdziwego zdarzenia (profesjonalisty) oraz weryfikatorów przekładu. Ponieważ takie dzieła trzeba robić dobrze albo wcale!

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, o 00:59 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 5 maja 2011, o 23:03
Posty: 4
Witam; dzieło Thiersa ukazało się w całości, tyle że w 11 tomach. Wystarczyłoby wydać reprint, ale nikt się tego nie podejmie, gdyż nakłady duże a zysk niepewny. Mi by wystarczyła digitalizacja tej pracy :) Może któraś z bibliotek się o to pokusi, nie wiem tylko, czy którakolwiek ma całość w swoich zbiorach :( Bardzo możliwe, że zalega w magazynach Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie wraz z innymi pracami w języku polskim... :(

Pozdrawiam Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, o 08:58 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Cytuj:
Wystarczyłoby wydać reprint, ale nikt się tego nie podejmie, gdyż nakłady duże a zysk niepewny.

Zyjemy w swiecie komercjalnym i to jest prawdopodobnie glowny problem. Nie licza sie sentymenty tylko biznes. Wydawnictwo ktore by sie podjelo edycji musi miec zagwarantowany zwrot kosztow i ewentualny zysk. Koszt wydania tego dziela jest prawdopodobnie zbyt wysoki w kalkulacji do potencjalnego zysku. A naklad musialby byc dosyc skromny ze wzgledu na niewielka ilosc odbiorcow. Jedyna rada to pozyskac kilku sponsorow ktorzy byli by zainteresowani sfinansowaniem calego przedsiewziecia. Np. Ambasada Francuska, Biblioteka Narodowa etc....

Pzdr.
Gipsy

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, o 10:05 
Online
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7372
Cytuj:
nie wiem tylko, czy którakolwiek ma całość w swoich zbiorach

O ile mi wiadomo, biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego ma w swoich zbiorach kompletne dzieło Thiersa.
Znam nawet taką osobę, byłego forumowicza, któremu udało się dostać, oczywiście za opłatą, ksero całości...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, o 10:48 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Kurpisz miał wydać całość, szmat czasu temu. Ale że wydawnictwo upadło, to czy się to kiedyś jeszcze ziści?

Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, o 13:07 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 14 cze 2011, o 23:24
Posty: 23
Kamp napisał(a):
O ile mi wiadomo, biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego ma w swoich zbiorach kompletne dzieło Thiersa.


Wydaje mi się [ opinia subiektywna ] iż dostępność Thiersa wbrew pozorom nie jest aż tak tragiczna... Na allegro często pojawiaja się pojedyńcze tomy, podejrzewam że antykwariaty naukowe też mają swoje dojścia i źródła gdyby ktos sie uparł i miał sporo dukatów ;) . Chyba jednak faktycznie najszybszą i najsprawniejszą formą byłaby cyfryzacja dzieła. Tylko tu pojawiają się skomplikowane kwestie praw autorskich... Swoją drogą jestem trochę zaskoczony, iż na forum nie pojawiła sie jeszcze jakaś oddolna inicjatywa w w/w sprawie :)

_____________________________________

Le Club Dumas


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, o 15:39 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Kamp napisał(a):
Znam nawet taką osobę, byłego forumowicza, któremu udało się dostać, oczywiście za opłatą, ksero całości...


Aj waj dostać takie ksero :D

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: apacz i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL