Teraz jest 28 mar 2024, o 19:16

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lip 2011, o 19:53 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2011, o 18:24
Posty: 37
Dotychczas przeczytałem "Historia Napoleona"Emil Marc de Saint-Hilaire (napisana chyba dla szkół podstawowych :D ), książkę pana Andrzeja Zahorskiego oraz Eugeniusza Tarle.

Zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu ta ostatnia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2011, o 12:29 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
Polecam ''Prywatne życie Napoleona'' mam z biblioteki więc nie wiem gdzie może na allegro.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2011, o 13:30 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2011, o 18:24
Posty: 37
Czy warto kupić R. Bieleckiego "Napoleon"? nie znalazłem taj książki w spisie polecanych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2011, o 17:49 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Skondensowana do minimum biografia N.Na marginesie Bdb.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2011, o 21:15 
...to tak do tego "...Bdb..."
na str. 166 czytamy: "...w pobliskimGórowie Iławeckim urządzono gigantyczny szpital dla rannych i kontuzjowanych...'.
W samym Górowie Iławeckim nie było szpitala tylko i to bardzo przejściowo ambulanse. Szpital był nad PASSAMAR - wg. mapy w "Napoleon I - er. Hors Serie Eylau la charge heroique", dziś jest to potok o nazwie "...Majskij..." płynie równolegle do granicy, był tam młyn i spichlerz, zaś w dwóch osadach STORCHNEST (dzis już nie istnieje - byłoby na samej granicy) i STROBEHNEN były lazarety i punkty formowania konwojów z rannymi, trzeci był w ZINTEN.
J.D. Larrey również wspomina Landsberg - czyli dzisiejsze Górowo Iławeckie - lecz nic nie pisze by tam było cos więcej ponad ambulans etapowy.
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 15 sie 2011, o 12:04 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2011, o 18:24
Posty: 37
Jutro odbieram " Napoleon" Alberta Manfreda a Pana Bieleckiego na razie sobie daruję ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2011, o 13:04 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2011, o 18:24
Posty: 37
" Napoleon" Alberta Manfreda to jak dla mnie trochę denerwująca pozycja. Książka opiera się na wytykaniu błędów Napoleona i polemice z historykami epoki. Powtarzanie po kilka razy tych samych stwierdzeń działa jak łopatologia stosowana i mnie osobiście odpycha od książki. Duży nacisk położony jest także na wszelkie spiski i zdrajców, za to niczego ciekawego nie dowiemy się o bitwach nawet tych najważniejszych (zdaniem autora). Książka obfituje w informacje o uczestnikach zdarzeń i to jest jej plus jako wyjcie do przeczytania biografii tychże postaci.

Mam mieszane uczucia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2011, o 17:43 
...a to radzę zajrzeć do "Napoleon Bonaparte" Georges'a Bordonove Wyd. "Swiat Książki" 2010. To na poważnie, zaś dla rozrywki może być "Napoleon. Życie po śmierci" Edwarda Radzińskiego Wyd. Magnum 2003.


Góra
  
 
PostNapisane: 28 sie 2011, o 12:57 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
Ja na razie chyba wstrzymuję wszystko ! Muszę najpierw przeczytać tą gromadkę moich a ze względu na ilość szybko nie będzie :D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL