Teraz jest 19 mar 2024, o 06:52

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lip 2010, o 18:39 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
Witam,
czy masowe groby, niczym nie oznaczone, których miejsce znane jest jedynie w przybliżeniu, też podpadają pod ten wątek?

Moim zdaniem podpadają :?
A tu relacja telewizji białoruskiej o odkopanym takim grobie z 1812 r.
http://rutube.ru/tracks/2365466.html?v= ... 3131b9611a
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 wrz 2010, o 20:31 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 23 maja 2010, o 22:42
Posty: 4
Spawa wyjśniła się i wygląda tak

Elżbieta z Jerzmanowskich Va1en-
tiu d'Hauterive, wdowa po puł-
kowniku \1. wojsk polskich zm.16.09.1890 Lublin,żona Piotra August Valentin d’Hauterive (1779-1845),
jej corka Elżbieta
Urodzona w Słupnie, pow. kutnowski ok. 1841, zm. 9.VIII.1917 w Częstochowie
Elżbieta córka Elżbiety.

Stefan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 10:00 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2010, o 17:17
Posty: 43
Witam
Rąbiń (woj.wielkopolskie)-Nekropolia Chłapowskich m.in. generała Dezyderego Chłapowskiego:

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=84&t=2208

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 wrz 2010, o 20:02 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2010, o 17:17
Posty: 43
Witam
Na cmentarzu parafialnym w Kutnie znalazłem prawdopodobnie grób wymienionego przez Zenobiego w wątku Dywizja Księstwa Warszawskiego podporucznika Tomasza Derpowskiego.Jak widać na załączonych zdjęciach płyta nagrobna jest w stanie bardzo średnim ,pismo słabo czytelne.Przytoczę więc za publikacją ''Cmentarz parafialny w Kutnie'':
Płyta nagrobna
Tomasz Derpowski +1851,kwatera 3
D.O.M. TOMASZ DERPOWSKI Oficer b.Wojsk Polskich
Kawaler Krzyża Legii Honorowej i znaku nieskazitel:chwały żył lat 75
zmarł 26 Maja 1851 r. Pozostała żona pomnik ten położyła.

Są tylko chyba dwa groby żołnierzy napoleońskich na cmentarzu w Kutnie.Następny dodam później.Może uda mi się zwrócić uwagę towarzystwa regionalnego na te pamiątki przeszłości w celu ich odrestaurowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 wrz 2010, o 10:55 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2010, o 17:17
Posty: 43
I jeszcze odnośnie Tomasza Derpowskiego
Zapis z księgi zgonów parafii św.Wawrzyńca w Kutnie:

Działo się w mieście Kutnie(...) umarł w Kutnie Tomasz Derpowski,porucznik,inwalida wojskowy,weteran wojsk polskich,urodzony we wsi Zawadce w Galicji z Jakuba i Rozalii małżonków Derpowskich,zamieszkały w Kutnie,lat 75 liczący,zostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Teresę z Grabińskich(...).

Bardzo jestem ciekaw jak przebiegała służba wojskowa porucznika Derpowskiego.Z informacji podanej przez Zenobiego wynika że mógł służyć w 9 pułku piechoty i 1812 roku dostał się do niewoli pod Tarifą.
Może macie jakieś informacje na temat tego oficera.
Z góry dzięki
Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, o 20:47 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 12 mar 2011, o 10:42
Posty: 6
Lista poszukiwanych pamiątek Castiglione obejmuje Koniówko k. Trzebnicy. Znajduje się tam tzw „słup Napoleona” Niestety najprawdopodobniej z Cesarzem nie ma nic wspólnego i pochodzi z czasów znacznie wcześniejszych.

http://wroclaw.hydral.com.pl/29604,obiekt.html


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, o 22:55 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Ostatnio na zebraniu "sekty" genealogów w dyskusji z pewnym czarno ubranym jegomościem, który przeszukiwał stare księgi parafialne za lata 1812-1820 w miejscowościach położonych w niedalekich odległościach od Częstochowy m.in. bodaj w Kłobucku, dotarł do adnotacji parafialnej iż "w początkach 1813 zmarli wycieńczeni żołnierze Wielkiej Armii [podobno z wyszczególnieniem pułków], pochowani zostali na miejscowym cmentarzu"...
Jak się okazuje tego typu "anonsów" całkiem sporo można uświadczyć... już nie pierwszy raz z podobnymi historiami się spotkałem.

PS Coś niebawem ruszy z owym żołnierzem gwardyi imperialnej Wenitowskim, co to na częstochowskim cmentarzu św. Rocha spoczywa...

Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, o 23:14 
...toż samo jest w okolicach Siedlec - muszę wygrzebać w "...czeluściach..." mojej "...zmory-zmór..." czyli komputera odpowiedni skan dokumentu z księgi parafialnej.
A co do Warszawy - to wstyd (a moja mina :evil: taka).
Na Powązkach mamy nie powiem ile grobowców - są takie co się jeszcze nie sypią, albo jako tako doczyszczone jak Gen.Biegańskiego czy Franciszka Młokosiewicza (ale "...nóg dostała..." żeliwna dekoracja ze szczytu obelisku) takie jak Godebskiego gdzie mech zgarniam jak mam czas, ale i takie, które jak Dr. Baldaufa ledwie wystają z ziemi, z tablicy usunęłam chyba z osiem wiader ziemi i brudu.
I mogą zniknąć (kolejne :evil: )!!!.
Tablica Płk.Bogusławskiego wmurowana w ścianę kościoła - jeszcze się trzyma, ale napis mało czytelny, podobnie w katakumbach.
Nie ma żadnej wzmianki na tablicach przy bramie Św.Honoraty o Bohaterach z wojen napoleońskich czy Powstania Listopadowego (a groby są i z Kościuszkowskiego vide - brata Antoniego Magiera).
Na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim gdzie również spoczywa wielu żołnierzy z tamtych lat jest o tyle dobrze, że jest czysto i nie ma gór śmieci, ale przypuszczam miesce spoczynku Płk.Riedla, Kpt. Otto czy Dr. Kintza nie wszystkim było znane.
Obok jest mały strasznie zniszczony przez wojnę i WANDALI ( :evil: - po raz trzeci) cmentarzyk ewangelicko-reformowany. Tam gdzieś :?: spoczywa polski bohater Berezyny Michał Świda.
Czekam ciepłych dni by tam pogrzebać, choć widząc to co ocalało - poskuwane płyty nagrobne - nie obiecuję sobie dużo.
Nasza tradycja czciła zawsze pamięć poległych - stąd tyle krzyży wśród pól czy symbolicznych (na północnym Mazowszu malowanych na błękitno) kapliczek.
Ale niestety coraz bardziej dewastowanych - ta na zbiorowej mogile w Czarnowie pamiątce z 1806 roku jeszcze "...się trzyma...".
...no cóż


Góra
  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, o 23:39 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
To tak żeby było wiadomo czego szukać:

Obrazek
Obrazek

A ja jestem bardzo ciekaw tej mogiły w Czarnowie. Nie ma Pani przypadkiem zdjęcia?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, o 23:42 
Offline
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 02:48
Posty: 138
To są ogromnie ciekawe sprawy. I powinno o tym wiedzieć jak najwięcej osób. Ze wstydem przyznam, że moja wiedza na ten temat jest zdecydowanie za mała. Nie myślała Pani o tym, żeby w wolnej chwili przygotować rodzaj spisu - przewodnika? Jestem pewien, że taka rzecz bez problemu znalazłaby wydawcę. Jest nas trochę na tym forum - każdy mógłby dorzucić wiadomości (ew. zdjęcia) ze swoich okolic.

_________________
Mon Mouton est un lion
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL