Teraz jest 19 mar 2024, o 16:59

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 mar 2011, o 12:05 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Baldauf napisał(a):
A co do Warszawy - to wstyd (a moja mina :evil: taka).


A co do Częstochowy - to również wstyd.
Cmentarz św. Rocha którego początki sięgają XVII stulecia, został tak pięknie ogołocony przez władze "kościelne" iż najstarsze nagrobki [jest ich dwa, może trzy] sięgają lat 50-tych XIX stulecia.
Reszta nie istnieje... zostały zniszczone by na ich miejscu mogły powstać nowiutkie "granitowe" pomniki.
Wiemy z różnych przekazów, że na tym cmentarzu znajdowały się groby żołnierzy z wojny 1809, 1812, 1813 roku.
Kolejną ciekawostką, wprawdzie już nie "napoleońską" jest fakt, iż w kościele cmentarnym; św. Rocha był ojcem chrzestnym pewnego pacholęcia, naówczas pułkownik Szef Sztabu 14. Dywizji Kawalerii [której kwatera mieściła się w Częstochowie], Paweł Karłowicz Rennenkampf, późniejszy dowódca 1 Armii w bitwie pod Tannenbergiem z 1914 roku.

Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, o 18:39 
Przezacny Castiglione - "...mes remerciements..."
Myślę, iż fotografia nie jest najnowsza, gdyż tak dużego pomnika w części z tujami nie znalazłam - może "...nóg dostał..." tym bardziej czyn to "...chwalebny..." :evil: , że od innowierców (grobowiec Żeromskiego był ostatnio pokryty resztkami po sylwestrowych kanonadach).
A co do Czarnowa - już zamieszczam. Data wykonania - styczeń bieżącego roku, wszędzie była woda i lód, ledwie przebrnełam przez skarpę za Bronisławką (w czasie bitwy kierunek ataku Gen. Friant) gdyż Wkra "...poszła..." po lodzie i zatopiła drogę.
Pozdrowienia


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 3 kwi 2011, o 12:30 
Offline
La Rochejaquelein
La Rochejaquelein
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 15:18
Posty: 314
Lokalizacja: Cracovia i jej barwy dwie
"Nie stopniowi, lecz cnocie i przyjaźni święcą ten pomnik oficerowie niżsi z pułku 7 piechoty
linjowej Grotowskiemu Felixowi tegoż półku pułkownikowi zmarłemu d. 19. maja 1817 roku


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Sorry, ale taki mamy klimat"


Ostatnio edytowano 3 kwi 2011, o 21:26 przez Eques, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 kwi 2011, o 20:09 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 23:07
Posty: 180
Gdzie stoi ten pomnik?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 kwi 2011, o 20:45 
..a grób Michała Świdy zarósł totalnie. Dozorca pożyczył mi piłę i wreszcie coś widać (leżało do tego zwalone drzewo+śmieci).
Dziś wygląda tak - a moje ręce tak :evil:
Problem tego rodzaju grobów na cmentarzach "...innowierczych..." (piszę to ze smutkiem) ale i katolickich jest naprawdę "...wołający o pomstę do nieba..."


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 3 kwi 2011, o 21:25 
Offline
La Rochejaquelein
La Rochejaquelein
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 15:18
Posty: 314
Lokalizacja: Cracovia i jej barwy dwie
Anrep napisał(a):
Gdzie stoi ten pomnik?

Taa nie popisałem się. Cmentarz Rzymsko - Katolicki w Lublinie, ul. Lipowa.
Termin dotyczący wyznania jest nie do końca jasny bo nie dalej niż 20 m. leżą genrałowie rosyjscy z okresu okupacji (tzn. po 1832) a jeszcze bliżej jest (kolokwialna) kupa masonów.

Jest jeszcze ponoć w pobliżu por. Leon Urmowski ale nie znalazłem :(

_________________
"Sorry, ale taki mamy klimat"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 kwi 2011, o 21:58 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Bartku, na Lipowej leżą jeszcze Zdzitowiecki (tak TEN!) i Stryjeński.
I to wcale nie ja jestem z Lublina :lol: :P


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 kwi 2011, o 08:25 
Offline
La Rochejaquelein
La Rochejaquelein
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 15:18
Posty: 314
Lokalizacja: Cracovia i jej barwy dwie
Zdzitowieckiego to kiedyś znałazłem, a potem nie mogłem odszukać jak chciałem
sfotografować.
Co do mieszkania: de iure nie mieszkam od 14 lat, de facto od sześciu, więc mogę nie znać różnych nowinek ;)
Baldauf napisał(a):
Dozorca pożyczył mi piłę i wreszcie coś widać

wyrazy szacunku

_________________
"Sorry, ale taki mamy klimat"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 18:53 
...a oto Powązki - o której to nekropolii już tu było :evil: i przypuszczam będzie jeszcze gorzej niż :evil: ...
Tablica nagrobna Franciszka Ksawerego Baldaufa - swój los związał z Legionami we Włoszech i służąc cały czas prostym liniowym żołnierzom przywędrował z "...garstką Polaków..." (jak pisze Niemcewicz) do Warszawy w 1815 roku (wymieniony jest w spisach z 1814 r. wcześniej pracował w lazarecie w St.Michel de Cuxa u podnóża Pirenejów gdzie opiekował się ewakuowanymi z Hiszpanii rannymi Polakami)
...jak wyglądała - nie powiem, dziś jest w takim stanie, wyczyszczona i zabezpieczona (to te smugi) żeby nie porastała mchem.
Stela nagrobna Gen. Łukasza Biegańskiego - ponoć konserwowana :?: :evil: , ale tak, że z tablicy nic się nie odczyta (ot stoi ładne "...coś...")


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 19 kwi 2011, o 19:00 
...tematu ciąg dalszy.
Tablica pamiątkowa płk.Bogusłąwskiego w ścianie kościoła. "...po Brajlu..." czyli wodząc palcami po płycie można wyczytać iż "...był na San Domingo..." piaskowiec żre wilgoć i pleśń.
Grobowiec płk.Rouget - tabliczki o "...konserwcji..." aż dwie, ale "...się sypie...".
I wreszcie grobowiec Godebskiego - mech zdrapany, a uczniowie ze szkoły z Raszyna wyzbierali dziś resztę.
...no cóż.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL