Teraz jest 19 mar 2024, o 14:28

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 kwi 2012, o 17:26 
...byłam dziś znów na Powązkach. Nic sie nie zmieniło, a wręcz odwrotnie lezy jeszcze wieksza góra gruzu i ziemi. Zauważyłam też, iż w tej najstarszej części nekropolii - która ponoć jest zamknięta dla pochówków i nie można było swego czasu znaleźć godnego miejsca dla wielkiego Dobrodzieja starych Powązek Jerzego Waldorffa - znikają kamienie nagrobne, za to przybywa nowych pochówków :!: :?: :!: .
To bardzo smutne.
Gdzie poruszyć ten temat i jak - bo zwyczajnie martwi mnie los nagrobków NASZYCH BOHATERÓW - Godebskiego, Baldaufa (po zimie znów była sterta śmieci i brudu) Biegańskiego, Młokosiewicza i tylu innych.
W załączeniu - dziś wykonane fotografie. Przepraszam za jakość, ale wykonywałam aparatem z telefonu komórkowego.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 29 sie 2012, o 19:21 
"...nad Mazowsza równiną otwartą..."
Ten krzyż stoi niepodal kościoła Św. Józefa w Pułtusku - w poczatkach XIX wieku był tu klasztor. To miejsce pochówku Francuzów i Rosjam zmarłych w ambulansie po bitwie pod Pułtuskiem. Wspomina o tym P.Fr. Percy.
...a oto pamiątkowy monument na polu bitwy pod Gołyminem. W tej kępie ogromnych topoli zachowały się ślady po prawdziwym kurhanie (ale dostępu broni cała armia pokrzyw... :evil: i zajrzę tam późną jesienią).


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 8 lis 2012, o 21:30 
...chyba przypadła mi tu rola "...kruka kraczącego...". Byłam dziś w Raszynie - niestety obowiązki zawodowe nie pozwoliły mi być w dniu Wszystkich Świętych.
...no i cóż zastałam - przy pamiątkowym kamieniu bałagan, chyba nawet nie było w tym roku symbolicznej lampki (bardzo zardzewiałe osłonki płomienia na tych co tam stały).
...a tablica na murze pałacu w Falentach. Przysłowiowego "...konia z rzędem..." temu, kto ją odczyta - mało, znajdzie.
...no cóż.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 26 lut 2015, o 18:31 
...dziś pospacerowałam sobie po cmentarzu "...luterskiej wiary..." na warszawskiej Woli. I co wyjrzało spod festonów bluszczu jak konserwator :!: :?: przyrody przestał narzekać że się go niszczy.
Pod murem alejka, a wzdłuż niej zebrane w całości, ale i pieczołowicie posklejane tablice z tej części nekropolii gdzie w latach - jeszcze - 60-tych był parking MO.
Stela nagrobna Bogumiła Gudeita naczelnego farmaceuty wojsk Księstwa Warszawskiego.
...no i wreszcie spod paproci wynurzył się Dr. Fryderyk Hoffman - ten co to bywał w Legionach i pracował w Płocku i wpadł na pomysł łodzi podwodnej czyli "...doktor medycyny chirurgii i filozofii profesor..." jak widać na tablicy. Niestety metalowe litery zostały skradzione :evil:
Pod murem wycinają akacje - i wiele sobie obiecuję po zajrzeniu tam gdyż przypuszczalnie tam jest nagrobek Fryderyka Augusta Wernery.
...pozdrowienia


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 26 lut 2015, o 18:58 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Znakomite wieści :D

Szanowna Pani,
Może podczas, któregoś ze spacerów uda się też odkryć:

grób Jana Brauna (Ewangelicko-Augsburski) – lokalizacja nieustalona
grób Ludwika Milberga (Ewangelicko-Augsburski) – lokalizacja nieustalona
grób Wilhelma Mintera (Ewangelicko-Augsburski) – lokalizacja nieustalona
grób Franciszka Petzolda (Ewangelicko-Augsburski) – lokalizacja nieustalona
grób Karola Pflugbeila (Ewangelicko-Augsburski) – lokalizacja nieustalona
grób Justyna Dowgiałło (Ewangelicko-Reformowany) – lokalizacja nieustalona
grób Michała Grosse (Ewangelicko-Reformowany) – lokalizacja nieustalona
grób Izydora Lacour (Ewangelicko-Reformowany) – lokalizacja nieustalona
grób Ferdynanda Łaszewskiego (Ewangelicko-Reformowany) – lokalizacja nieustalona
grób Jana Salvert de Toux (Ewangelicko-Reformowany) – lokalizacja nieustalona
grób Piotra D’Hanterive (Ewangelicko-Reformowany) – lokalizacja nieustalona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2015, o 22:37 
...mam listę tego "...towarzystwa...". Grobowiec Minterów jest w murze i niedawno był nawet remontowany. Jak mnie znów tam "...zagoni..." (a bywam często) to zaraz sfotografuję. Coś czuję, że Milberg może być pochowany w tej części gdzie teraz wycina się rozrośnięte drzewa, bo tam znalazłam grobowiec - co prawda pani pastorowej - z 1834 roku. Jak zniknie gąszcz to zobaczę co tam jest. Cmentarz reformowany również się sprząta, więc zajrzę też. O Świdę dbam i tuje są podcięte a w dniu Wspomnienia Zmarłych zapalam lampkę. Znalazłam grób dr. Wolffa (tego co operował Chłopickiego po Olszynce Grochowskiej) i też (na szczęście tylko liście) sprzątnięte. Zarząd cmentarza jednak bardzo dba - a w czasie kwesty 1 listopada nie tylko było potrząsanie puszeczkami, ale i wymierna praca, potem zaś oprowadziłam dzieciaki ze szkółki i opowiadałam o bohaterach sprzed 200 lat :oops:


Góra
  
 
PostNapisane: 23 mar 2015, o 23:10 
...a oto plon służbowego pobytu w Krakowie, bo po wykładach spacerowałam po mieście.
Tablica - epitafium FRANCISZKA SAPALSKIEGO B. KAPITANA ARTYL WOJSK POLSKICH.
Znajduje się w kolegiacie Św. Anny w filarze transeptu - po przeciwnej stronie epitafium Rafała Józefa Czerwiakowskiego - ojca polskiej chirurgii i nauczyciela dwóch chirurgów z pułku szwoleżerów gwardii m. in. Wawrzyńca Gadomskiego (Gadowskiego - tak "...się pisał..." na czymś a la dzisiejsza karta egzaminacyjna) i Kuszańskiego
Niestety "...wyparował..." piękny medalion z podobizną Czerwiakowskiego , a na moje pytanie co się z nim stało nikt nie umiał mi udzielić informacji :evil:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
PostNapisane: 12 lis 2015, o 10:51 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 13 cze 2010, o 20:22
Posty: 11
Castiglione napisał(a):
Bartku, na Lipowej leżą jeszcze Zdzitowiecki (tak TEN!) i Stryjeński.
I to wcale nie ja jestem z Lublina :lol: :P

Zauważcie proszę Szanowni Państwo, że na epitafium Zdzitowieckiego jest zapis, iż skończył on życie w stopniu generała...
choć dostępne źródła wymieniają go w stopniu pułkownika w Królestwie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2016, o 17:37 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 26 cze 2016, o 19:44
Posty: 8
Czy może ktoś wie coś, czy na Podkarpaciu są jakieś miejsca pochówków napoleońskich?
Bowiem w mojej subiektywnej opinii Podkarpacie jest najbardziej "bogatym" w ludzkie kości regionem w Polsce. Przykładowo: w bezimiennych mogiłach, na polach Podkarpacia spoczywają niezliczone ilości kości ofiar średniowiecznych i renesansowych wojen, mamy u nas groby Konfederatów Barskich, żołnierzy z IWŚ, żołnierzy i cywili z wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, mam w swoim zasięgu miejsca pochówku Polaków zamordowanych przez upa oraz przez nazistów i komunistów, a nawet nieopodal Jarosławia ( w Sieniawie jest zbiorowy grób Powstańców Styczniowych!) Przetrząsnąłem wszystkie możliwe źródła, szukałem jak tylko mogłem, ale za nic w świecie nie mogłem znaleźć w moim regionie grobów z wiadomej epoki.Jeśli by ktoś coś wiedział... :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2016, o 22:38 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
IZDEBKI k. Brzozowa

Grób płk. Jana Kazimierza Kamienieckiego
Jan Kazimierz Kamieniecki (1787- 1857) bratanek gen. Ludwika Kamienieckiego. Należał do tzw. "złotej młodzieży" pałacu Pod Blachą. W 1808 r. w stopniu por. rozpoczął służbę adiutanta Naczelnego Wodza. Po bitwie pod Raszynem przedostał się w pojedynkę przez linię frontu i dotarł do kwatery głównej Napoleona. Odznaczony krzyżem kawalerskim Legii Honorowej. Podczas kampanii rosyjskiej – 8 października 1812 r. awansowany do stopnia szefa szwadronu (podpułkownika). Brał udział w kampanii 1813 r. W 1815 r. mianowany adiutantem polowym przy boku Wielkiego Księcia Konstantego. Służbę opuścił w stopniu płk. Ostatnie lata swego życia spędził w Izdebkach.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL