Teraz jest 19 mar 2024, o 06:59

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 25 lut 2015, o 23:50 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 7 paź 2013, o 21:49
Posty: 8
Mój post nie jest krytyką dzieła C.Venturiniego a korektą. Przyznaję – użycie określenia „dziełko” jest krzywdzące dla autora. Napisało mi się zbyt lekkomyślnie, widocznie pisząc w nocy mniej starannie ważyłem słowa. Przepraszam!
Teraz odpowiedź na zadane pytanie: "A możesz mi powiedzieć, czemu ma to służyć???"

Ponieważ trudno mi staremu zorientować się czego dokładnie miało dotyczyć Twoje pytanie, odpowiem na obie możliwe interpretacje tej indagacji.

1. Czemu ma służyć korekta?
Chyba nie podważasz sensu istnienia tego wątku na Forum? Ale odpowiem - a temu aby przy korzystaniu z materiałów źródłowych, unikać w publikacjach błędów. Już dwa razy we współczesnych opracowaniach spotkałem błąd dotyczący nazwiska gubernatora (a nie komendanta) twierdzy Szczecin w 1813 roku. Jedno z tych opracowań to:
Łyczak M.: Szczecin Turzyn - Torney. Wydawnictwo Zapol, Szczecin 2011.
Na str. 18 jest tam tekst: "W nocy z 24/25 sierpnia 1813 roku z rozkazu komendanta twierdzy Szczecin barona Charlesa Louisa Dieudonné Grandjean.- Francuzi spalili wieś Turzyn." Podobnie w równoległym tekście niemieckim tej książki, na stronie 19: "In der Nacht vom 24/25. August 1813 brannten die Franzosen das Dorf Torney auf Befehl des Kommandanten der Festung Stettin, Barons Charles Louis Dieudonné Grandjean, nieder." Nawiasem mówiąc, autor w wykazie źródeł i literatury nie wymienia dzieła C.Venturiniego. Być może w jakieś innej, późniejszej publikacji M.Łuczak natrafił na nieprecyzyjną informację.
Drugiej publikacji w tej chwili nie pamiętam, ale i ją, jeśli sobie życzysz, odnajdę w swoich notatkach.
Teraz wytłumaczę się jeszcze, dlaczego dokładniej zająłem się w mojej korekcie napoleońską załogą twierdzy Szczecin. We współczesnych polskich publikacjach dotyczących tego tematu, można natknąć się na różne sprzeczne informacje. Oto przykład z czterotomowych "Dziejów Szczecina" opracowanych w Pracowni Historii Pomorza Zachodniego, Zakładu Historii Pomorza Instytutu Historii PAN, pod redakcją prof. G.Labudy. W tomie III - "Dzieje Szczecina 1806 -1945" pod redakcją B.Wachowiaka, w rozdziale autorstwa W. Stępińskiego "Szczecin w latach 1806 - 1870 na drodze do kapitalizmu" na stronie 25 jest zaskakujący tekst: "W konsekwencji prowadzonych w listopadzie pertraktacji 5 grudnia 1813 r. żołnierze francuscy, holenderscy i zapewne też polscy opuścili twierdzę w Szczecinie i Dąbiu." Myślę, że warto weryfikować stare teksty, bo pozwoli to zweryfikować także te współczesne.

2. Czemu ma służyć zachęcanie uczestników naszego Forum do aktywnego analizowania tekstu cytowanej publikacji i do korygowania informacji?
Myślałem, że regulamin tego nie zabrania. Od dawna wiadomo, iż nasza wiedza bardziej się rozwija i lepiej się utrwala, gdy zdobywamy ją w sposób czynny. Prawdę mówiąc liczyłem także na to, że czegoś się nauczę od innych.
Jeszcze raz przepraszam i zajmuję wskazane mi miejsce w szyku i w hierarchii. Jako prosty żołnierz oczekuję teraz na pokazowe (szkoleniowe) dokończenie korekty cytowanego akapitu dzieła C.Venturiniego, przez starszego służbą i stopniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 27 lut 2015, o 00:20 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7348
Spocznij kalmarze...
Nie ma sensu wytykania mi wieku i stażu na forum, bo każdy tutaj jest równy i każdy ma prawo wyrazić swoją opinię. Nawet bardzo kontrowersyjną i nie zgadzającą się z przedmówcą...
I po to (między innymi) forum zostało stworzone, żeby można było dyskutować i wyrażać swoje opinie...
Tyle w kwestii formalnej...

Moje zapytanie odnosiło się do „kierunku” dokonywanej korekty. Uważam bowiem, że poprawianie źródeł pierwotnych na podstawie późniejszych opracowań i badań mija się z celem. W odróżnieniu od źródeł wtórnych (czyli opracowań późniejszych, bazujących na danych z wcześniejszych źródeł), z którymi można, a może nawet należy polemizować. Właśnie na podstawie różnych źródeł pierwotnych.
Tym bardziej, że chodzi o epokę w której wiele jest niejasności, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną ostatecznie wyjaśnione (pomijam tutaj oczywiście poruszoną przez Ciebie sprawę dowódcy obrony Szczecina, bo w tej sprawie pomyłka wspomnianego przez Ciebie dzieła jest oczywista). Chodzi mi raczej o podważoną przez Ciebie liczebność owego garnizonu. Venturini napisał, że było ich 9000, inny autor (Plotho?), że 7700-7800... Ty twierdzisz, że ta ostatnia liczba jest prawidłowa. A skąd wiesz, że ten drugi miał rację, a nie ten pierwszy?
A może należałoby po prostu podać, że liczba obrońców Szczecina liczyła na podstawie autora X: x-tysięcy, a autora Y: y-tysięcy żołnierzy, bez rozstrzygania, który ma rację.
Na marginiesie - zapewne wiesz, że do dzisiaj nie ustalono ostatecznie liczebności Wielkiej Armii w momencie rozpoczęcia kampanii rosyjskiej (podawane w różnych źródłach, nowszych i starszych liczby wahają się od 450-650 tysięcy)..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 8 mar 2015, o 13:08 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5314
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Przeglądając notki biograficzne niektórych bohaterów bitwy pod Waterloo zamieszczonych w powieścidełku I.Gale:Cztery czerwcowe dni dowiedziałem się,że:La Bedoyere i Gourgaud byli marszałkami,a Soult został nim w 1847.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 9 lip 2015, o 17:21 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5314
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Robert Sole.Uczeni Bonapartego./wyd.Dialog/
Str.205/biogram Monge'a/-Traktat z Campo Formio zawiózł Monge z Berthierem/jest Berthollet/

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 21 paź 2015, o 19:04 
...coś mnie "...naszło..." na Iławę Pruską. I oto w książce Tomasza Rogackiego "Iława Pruska" na str. 83 mamy takie zdanie "...zginął gen.d'Hautpoul trafiony kulą w czoło...".
W rzeczywistości został ranny kartaczem w udo tuż nad kolanem (doszło do rozkawałkowania kości) P. Fr. Percy opatrzył Go i sugerował iż kończyna jest do uratowania. Później zbadał generała Larrey, sugerował amputację - jedyne rozwiązanie w tej sytuacji - ale ów nie wyraził zgody. Zmarł trzy dni później w Vornen (Worynach).
...i już sprostowane.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 30 cze 2016, o 19:44 
...a teraz wynik grzebania po przekładzie na język polski Aleksandra Rembowskiego "Źródła do historii Pułku Lekkokonnego Gwardii Napoleona I". Nie pamiętam już w ilu miejscach nazwisko chirurga Nicolas Maugra jest wydrukowane jako Magura.
...tak mi jakoś brak korektora


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL