Teraz jest 28 mar 2024, o 19:23

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 4 wrz 2012, o 00:02 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Santa napisał(a):
Zaś wracając do generałów gruzińskich i hanowerskich. Jasna sprawa, że ani jeden, ani drugi nie był oficerami tego stopnia, mianowanymi przez władze rzeczonych krajów. Ale zgodnie z takim myśleniem, wielu polskich generałów z epoki, winno nazywanych być francuskimi, wszak wspomniane stopnie mieli przyznawane przez władze francuskie, a nie księstwa.


Bagration był poddanym Imperatora - nie tylko generałem w armii rosyjskiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 4 wrz 2012, o 01:55 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Jeśli takich jak Ty grenadierze, będzie wielu, z pewnością zasugeruję szefowi wydawnictwa, że są głosy sprzeciwu. A całej sytuacji nie traktuję jako darcie kotów o szczegóły. Ot, wyłuszczam swój punkt widzenia, starając się zrozumieć Twój. Zrozumiałem, że wynikał on z Twojego widzimisię i nie do końca ścisłego (Twoim zdaniem) wyrażenia.

Cytuj:
Santa napisał(a):
Zaś wracając do generałów gruzińskich i hanowerskich. Jasna sprawa, że ani jeden, ani drugi nie był oficerami tego stopnia, mianowanymi przez władze rzeczonych krajów. Ale zgodnie z takim myśleniem, wielu polskich generałów z epoki, winno nazywanych być francuskimi, wszak wspomniane stopnie mieli przyznawane przez władze francuskie, a nie księstwa.


Bagration był poddanym Imperatora - nie tylko generałem w armii rosyjskiej.


Zupełnie nie czaję o co Ci biega. Bagration był również mężczyzną, żołnierzem, brunetem itp., ale co to ma do rzeczy?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 4 wrz 2012, o 08:41 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Santa napisał(a):

Zupełnie nie czaję o co Ci biega. Bagration był również mężczyzną, żołnierzem, brunetem itp., ale co to ma do rzeczy?


Jeżeli już to Tobie biega.
Pewnie nic. Uznaj to za SPAM.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 4 wrz 2012, o 10:17 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Tośmy sobie pogadali :lol: . No, ale dobrze, jak sobie życzysz.

Tak czy inaczej, korekty są mile widziane, zwłaszcza okraszone komentarzami i konstruktywnymi uwagami.


Ostatnio edytowano 23 wrz 2012, o 01:54 przez Santa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 4 wrz 2012, o 21:39 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Panowie, pamiętajmy iż przełom XVIII i XIX wieku był okresem, w którym silny był kosmopolityzm (do tego dochodziły zawirowania polityczne), tak że wielu ludzi, w tym wojskowych, ale także polityków, podejmowało pracę/zrobiło karierę w kraju innym niż kraj urodzenia/pochodzenia. Moim zdaniem określenia typu "gruziński generał" w odniesieniu do Bagrationa było spowodowane jego pochodzeniem, a nie pisaniem, iż był generałem armii gruzińskiej...

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 5 wrz 2012, o 17:44 
...a ja powiem coś jeszcze.
Wiele tych błędów wynika z niechlujstwa - i tak to trzeba nazwać - wydawców, którzy oszczędzają na czym się da (z korektą włacznie).
Mam pierwsze skromnie ilustrowane wydanie "W salonie i w kuchni" z 1984 roku (może nie bezpośrednio poświęcone wojaczce, ale przecież nasi Bohaterowie gdzieś mieszkali, mieli żony - moc cytatów z pamiętników Wirydianny Fiszerowej żony Gen.Stanisława Fiszera - i etcetera, więc temat interesujący). Egzemplarz prawie "...w proszku..." ale rzeczywiście dopracowany edytorsko.
...no i ktoś "...uszczęśliwił..." mnie nowym - wydanym w 2008 roku przez "Zysk i Ska" w Poznaniu.
Oczy "...zrobili mi się kwadratowe..." gdy pod dużą dwustronicową ilustracją (s.80 - 81) przeczytałam
"...baldachim nad łóżkiem wzorowany na baldachimie z sypialni Józefiny de Beuharnais w pałacu Halmaisen :evil: pod Paryżem. Lato 20 XIX wieku...".
O ile mnie pamięć nie myli cesarzowa Józefina zmarła na powikłania po zapaleniu oskrzeli w 1814 roku.
...w tej stareńkiej - aż takich "...kwiatków..." nie ma.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 12 wrz 2012, o 23:01 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Słownik oficerów Legii Nadwiślańskiej i Pułków Ułanów Nadwiślańskich.

Porucznik Krzysztof Turno zginął pod Saguntem/jest Saragossa/.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 20 paź 2012, o 11:13 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Arnold/Reinertsen:Triumf Napoleona.Kampania Frydlandzka 1807 roku.

Str.294/
[...]Podobno kiedy oddział maszerował obok Fryderyka Wilhelma III,tamburmajor Gwardii Cesarskiej rzucił do swoich doboszów:,,Nie bijcie tak mocno,to tylko król!''[...].

Epizod ów miał miejsce tyle tylko,że nie w Tylży i z udziałem ,,głupiego feldfebla'',ale rok później podczas spotkania w Erfurcie,a uwaga tamburmajora ,,taisez,ce n'est qu'un roi''tyczyła króla Wirtembergii-Fryderyka I.
Wg.ustalonego ceremoniału Cesarzy witano trzykrotnymi fanfarami,królów pojedynczym.Dobosze przez pomyłkę ogłosili przybycie Fryderyka I sygnałem przynależnym Cesarzowi.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 6 gru 2012, o 20:31 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Arnold/Reinertsen:Triumf Napoleona.Kampania Frydlandzka 1807 roku.

Str.123/Victor wcześniej nadzorował oblężenie Grudziądza/jest Kołobrzegu/.

Jean Colin:Studia nad kampanią 1796-1797 we Włoszech.

Str.183/13.I.1793r.w Rzymie tłum zabił przedstawiciela Republiki Francuskiej Hugona Basseville/jest masakra z Basseville/.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korekty
PostNapisane: 7 gru 2012, o 13:12 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Dzięki za wszystkie uwagi grenadierze. W przypadku Victora, autorowi chodziło pewnie o to, że miał nadzorować oblężenie Kołobrzegu. Jak wiadomo w czasie jazdy do miejsca przeznaczenia został wzięty do niewoli. Pewnie trzeba by dodać przypis w dodruku (może szef wydawnictwa się na to zgodzi ;) ). Jak się okazało Victor zresztą brał udział w oblężeniu Kołobrzegu, ale bynajmniej go nie nadzorował, gdyż był tam jeńcem :lol: .

Na przyszłość jak możesz to wrzucaj info, gdzie stoi inaczej niż pisze autor. Np. ta historia z królem Wirtembergii czy Prus (jak stoi u Arnolda), nie była mi wcześniej znana, a pewnie dobrze wiesz, że (o ile jest to sprawa z pamiętników) to mogła się pojawić w kilku wersjach. Ja przynajmniej z takimi historiami się spotykałem już kilka razy, co oczywiście nie znaczy, że Arnold nie mógł się pomylić i wcisnąć anegdotkę tam, gdzie mu pasowała (na zasadzie wie, że gdzieś dzwoni, ale w którym kościele?).

Przy okazji chciałbym się odnieść do niezbyt miłych słów Pani Doktor. Nie zawsze błędy w tekście wynikają z niechlujstwa sprawdzającego. Mogę mówić tylko za swoją pracę, ale naprawdę chciałbym, żeby każdy korektor przykładał się jak najlepiej do swojej roboty. Każdy popełnia błędy i chyba ważnym jest, żeby potrafić się do nich przyznać i oczywiście każdorazowo starać się zmniejszyć ich liczbę. Jestem przekonany, że książki wydawnictwa Napoleon V posiadają ich stosunkowo mało, w porównaniu z wieloma innymi wydawnictwami, dysponującymi o wiele większymi możliwościami finansowymi. Miło by było, gdyby uwagi przesyłane pod adresem książek, były merytoryczne, a nie natury ogólnokarcącej ;). Jeśli komuś nie odpowiada "generał gruziński" być może w następnych pracach to zmienimy (choć to kwestia estetyczna i jak już wcześniej pisałem nie zgodziłbym się, że jest to błąd rzeczowy). Natomiast bardzo się cieszę z jakiegokolwiek odzewu i uwag, bo to znaczy, że ktoś te prace czyta ;).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL