Teraz jest 28 mar 2024, o 13:11

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 sty 2010, o 23:56 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Wątek założony przez użytkownika Andrzej80

Bertier do Marmonta
Legnica, 29 maja 1813.,godzina 2 po południu

Cesarz rozkazuje panie marszałku, abyście z VI Korpusem i Korpusem kawalerii Latour-Maubourga udali się z Jawora w kierunku Jarostowa, drogą ze środy śląskiej. Książe Moskwy z V i VII Korpusem udaję się do środy śląskiej, gdzie będzie prawdopodobnie cesarska kwatera główna razem z Gwardią. III Korpus pozostaje przed Legnicą. Książe Tarentu ze swoim korpusem i gen. Bertrand z IV Korpusem zostają w Jaworze. Jego Wysokość maszeruje na Wrocław
Książe vicekanetabl, szef sztabu. Aleksander

źródło M. Olczak, Kampania 1813, Warszawa 2004, s. 152 za Memoires du Marechal Marmont duc dr reguse, T. V, Paris 1857, s. 126-27.

Marmont do Napoleona
22 lipca 1813

Sire, miałem honor otrzymać list, który Wasza Wysokość napisał do mnie 19 lipca, dotyczący rozkazów związanych z Bolesławcem. Ponieważ to miasto jest położone w dole długiego amfiteatru, lokalizacja jest mało dogodna do ufortyfikowania. Jednak udało mi się, po uważnym przestudiowaniu obwarowania, dojśc do wniosku, że byłoby możliwe wypełnić polecenie Waszej Wysokości i właśnie zdecydowałem o wykonaniu prac.
Oni zaczną jutro i będą pracować w dużym pośpiechu. Jutro będę miał zaszczyt wysłać Waszej Wysokości plan Bolesławca ze szczegółowym raportem dotyczącym rozkazów jakie wydałem.
Artyleria i inzynieria VI Korpusu dostarczają 1500 narzędzi. Zrobiłem rekwizycje w terenie, ale jest prawdopodobne, że nie otrzymam wszystkiego, co mi jest potrzebne. Byłoby dobrze, aby główny park inżynieryjny podesłał nam 2000 narzędzi. Ponieważ okres zbiorów sprawił, że rąk do pracy nie będzie za dużo, byłoby pożądane, aby okręgi Lwówka i Złotoryi dostarczyły, każdy po 1000 robotników do prac w Bolesławcu.

źródło M. Olczak, Kampania 1813, Warszawa 2004, s. 236 za Memoires du Marechal Marmont duc dr reguse, T. V, Paris 1857, s. 117.

Berthier do Marmonta
Drezno 13 sierpnia 1813r.

Panie marszałku, Cesarz prosi mnie, abym powiadomił o pozycjach naszej armii:
Kwatera główna Jego Wysokości będzie jutro, 14-go w Budziszynie, i 16-go w Zgorzelcu.
Korpus księcia Poniatowskiego zajmie pozycję między Zytawą i Zgorzelcem, gdzie jego Korpus mógłby utworzyć awangardę armii, śledzić marsz nieprzyjaciela i opózniać, aby dać czas armii na zgrupowanie w Zgorzelcu. Rozpozna również drogę do Lobau.
IV Korpus, VII Korpus i XII wraz z III Korpusem Kawalerii będą w Luckau.
Generał Dąbrowski jest przed Wittenbergą mając pod swoim dowódctwem sześć batalionów, których częścią jest polski 4 pułk i dwa pułki kawalerii. Generał Girard z 10 tysiącami ludzi stacjonuje przed Magdeburgiem. Książę d'Eckmuhl z duńskim korpusem pomocniczym jest o trzy mile od Hamburga na prawym brzegu.
Marszałek Saint-Cyr jest z kwaterą główną w Pirnie, a jego korpus rozłożony jest nad łabą, mający jedną dywizję w Hohenstein lub Neustadt i yrzy dywizje satacjonujące w Giesshubel, odcinające obie drogi z Czech na Drezno i mający jeden oddział obserwacyjny na drodze z Lipska do Calsbad.
Drezno jest chronione przed nagłym atakiem. Jest tam garnizon i setka dział z bateriami, są wieć w stanie czekać na armię pięć lub sześć dni.
V Korpus Kawalerii i I Korpus dowodzony przez gen. Vandamme'a przybędą 18-go do Budziszyna. Kwatera główna z pięcioma dywizjami Gwardii, trzema dywizjami kawalerii, jej artylerią, II Korpusem i I Korpusem Kawalerii będą 17-go w Zgorzelcu.
VI Korpus jest w Bolesławcu; V w Złotoryi; III w Legnicy; XI w Lwówku. Tym sposobem w ciągu trzech dni 350 tysięcy ludzi może się zgrupować w Bolesławcu lub w Zgorzelcu.
Armia austriacka może się pojawić na prawym brzegu tylko od strony Zytawy lub od strony Josephstadt. Gdyby przybyła z Zytawy napotkałaby księcia Poniatowskiego, jego awangarde. Gdyby przybywali od strony Josephstadt, ich ruchy przemieszczałyby się z ruchami Rosjan i Prusaków; a stąd, nieżaleznie od kierunku ataku czy to na Lwówek, czy na Legnicę, wszystkie korpusy mogą zgrupować się pod Bolesławcem.
Tw informacje, panie marszałku, są tylko i wyłącznie dla Pana.
KSIAżE VICE-KONETABL, SZEF SZTABU ALEKSANDER

źródło M. Olczak, Kampania 1813, Warszawa 2004, s. 334 za Memoires du Marechal Marmont duc dr reguse, T. V, Paris 1857, s. 126-27.
Macdonald do Marmonta
Lwówek, 18 sierpnia 1813 o północy

Nieprzyjaciel nie ponowił ataku na Wleń, my zaś byliśmy do tego zmuszeni. Przeciwnie, zniknął dziś rano by zebrać 40 tysięcy ludzi, jak mi donoszono na trasie z Jeleniej góry do Gryfowa. Ta armia skierowała się bardziej na prawo, by rozłożyć się za Sobotą oraz na drodze ze Złototyi do Lwówka. Jej awangarda sforsowała przeprawę w Dębowym Gaju i zaatakowała V Korpus na całym froncie, na obach brzegach Bobru. Generał Lauriston odparł atak ze swojej prawej daleko od rzeki i jednocześnie przywołał swoją lewą flankę, która była skierowana na Chmielno.
Armię sprzymierzoną oddziela od nas jedynie Bóbr. Ogień pozwala dojrzeć ogromną siłę na kilku liniach. Za dnia ocenilismy ich siłę na 60 do 80 tysięcy ludzi, ale być może jest jeszcze większa;jutro się przekonamy.
Lączność między mną a księciem Moskwy, jak również między V i XI Korpusem jest blokowana. Aktualnie okoliczności nie pozwalają na zajęcie pozycji na lewym brzegu Bobru i w okolicach Kamienicy. Generał Lauriston jutro zajmie pozycję z tyłu za Lwówkiem, obejmując drogę do Lubania, opierając się z lewej aż do Bobru na wysokości Brunowa, a z prawej na drogę do Gryfowa. Lwówek będzie broniony jako posterunek przedni przez kordon na Bobrze. Podtrzymamy tą pozycję, jeśli się uda, przez jutrzejszy dzień,po to by otrzymać rozkazy Cesarza dotyczące koncentracji wojsk.
XI Korpus opuści wleń tej nocy i jutro zajmie pozycję w okolicach Jeleniej Góry po lewej stronie Kamiennej, oraz te w okolicach Lubomierza, Gryfowa i Mirska. Następna pozycja dla obu korpusów to Kwisa, Leśna, Lubań i Gryfów.
MARSZAłEK KSIAZE TARENTU MACDONALD

źródło M. Olczak, Kampania 1813, Warszawa 2004, s. 350 za Memoires du Marechal Marmont duc dr reguse, T. V, Paris 1857, s. 131-132.


Lauriston do Marmonta
Radłówka w pobliżu Lwówka 20 sierpnia 1813r., godzina jedenasta wieczorem.

Zabowiązano mnie dać wam znać, że Jego Cesarska Mość, przybył dziś o godzinie 17 wieczorem do Lubania. Mój odwrót jest wstrzymany. Ja zostanę tutaj, jeśli wy zostaniecie w Ocinach. Z listu księcia Moskwy dowiaduję się, że musicie się wycofać; jak mi się wydaje, skoro dowie się on o przybyciu Jego Cesarskiej Mości do Lubania, te postanowienia zmienią się. Dlatego jest tak bardzo ważne, abyście powiadomili go o tym przybyciu. Oddziały nieprzyjaciela przechodzą z mojej lewej na moją prawą stronę i jak sądzę, idą do księcia Moskwy.
HRABIA LAURISTON

źródło M. Olczak, Kampania 1813, Warszawa 2004, s. 381 za Memoires du Marechal Marmont duc dr reguse, T. V, Paris 1857, s. 134


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL