Teraz jest 19 mar 2024, o 08:27

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 cze 2011, o 17:41 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3563
witam, właśnie jestem po lekturze " Zabójstwo na Świętej Helenie" Bena Weidera. o ile jego teoria dotycząca zamordowania a raczej otrucia arsenem Napoleona ma podstawy i silne argumenty, o tyle zainteresowała mnie teza ( niczym przez autora nie poparta) , że Bonaparte był truty wcześniej, a w szczególności przed najważniejszymi bitwami np. Borodino, Drezno, Waterlo. Ciekawi mnie, czy istnieją jakiekolwiek dowody na trucie Cesarza wcześniej niż na zesłaniu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 cze 2011, o 20:23 
sewer napisał(a):
że Bonaparte był truty wcześniej, a w szczególności przed najważniejszymi bitwami np. Borodino, Drezno, Waterlo

Ben Wilder pisze z dużym rozmachem i bardzo sugestywnie. Wiarygodnie również.
Co do postawionej kwestii - objawy jakie miał Napoleon przed Borodino wskazują na problemy z nerkami. Ta choroba - typowe objawy dyzuryczne, no wręcz pierwszy "...kurs interny..." gwałtowna gorączka o torze trawiącym i etcetera, to efekt wielu niedoleczonych infekcji. Tego typu dolegliwości powtarzały się niejako inicjowane "...klimatycznie..." (wilgotne lato 1813, burza przed Waterloo).
Stany zapalne leczone podówczas preparatami generalnie noszącymi nazwę "...salia..." (były to związki mineralne m.in. rtęci ale i antymonu, a nawet arsenu "...mercurius dulcis..." czyli kalomel był w powszechnym użyciu). Na skutek złej funkcji wydzielniczej nerek mogły kumulować się w organiźmie nawet przy [podówczas] terapeutycznych dawkach rtęci czy arsenu.


Góra
  
 
PostNapisane: 3 cze 2011, o 22:52 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
W temacie "zabójstwa" polecam: Tajemnica "otrucia" Napoleona Lemaire'a, Fornesa, Kintza i Lentza.

Pozdr

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 cze 2011, o 09:49 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3563
dzięki za informację, pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2011, o 00:02 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
Moja sugestia to albo rak żołądka albo otrucie arszenikiem podobno rywal ze szkoły twierdził że Napoleon był taki malutki że zgniotła go mysz ! Nazywał Nazywał się Jean Sorianne to był chyba żart ! A w sprawie otrucia Napoleon zawsze udowadniał gubernatorowi Św. Heleny że jest lepszy od niego był mistrzem ciętej riposty więc arszenik jest bardzo prawdopodobny a w sprawie raka żołądka Napoleon rzadko jadł takie jedzenie powiedzmy '' chroniące'' np. liść sałaty wolał konserwowane w soli itp . itd. więc to też prawdopodobne a to według mnie
Arszenik - 50 %
Rak żołądka 50 %
Zgniecenie przez mysz- 0 % ( no chyba nawet jeden procent na to nie wskazuje !)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL