Teraz jest 28 mar 2024, o 21:43

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:45 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Temat założony przez użytkownika -apacz 17.10.2004

Cytuj:
Ktoś kiedyś, bodaj to był Apacz, wspominał, że warto byłoby zacząć publikację źródeł dotyczących epoki napoleońskiej.



Witam!

Skoro jestem podobno (jak wódz twierdzi :roll: ) współinicjatorem tego tematu, postanowiłem zatem dorzucić swoje "trzy grosze". Starsi forumowicze pamiętają moje "wołanie na puszczy" do historyków o publikację źródeł, których po archiwach i bibliotekach jest wiele, tylko że nikt nie chce się nimi zająć. Moim zdaniem wynika to m.in. z małej wartości "medialnej" takiej publikacji dla jej autora, bo to i chwała w środowisku (nie wspominając o pieniążkach) nie taka co wysmażenie jakiejś mniej lub bardziej naukowej książki. A sami bibliotekarze i archiwiści nie mając (no bo i skąd?) odpowiedniej, szczegółowej wiedzy z każdego okresu historycznego nie zdają sobie często sprawy ze znaczenia dokumentów jakie przyszło im przechowywać. Podam tylko jeden przykład. Pewna bardzo znacząca polska biblioteka (pozwólcie, ze zachowam dla siebie nazwę tej zasłużonej skądinąd instytucji) posiada zbiór dokumentów z epoki napoleońskiej. Część z nich wyszła z kancelarii gen. Fiszera. Osoby które rozpoznawały owe dokumenty (w swej najlepszej wierze, którą szanuję, bo w ogóle zajęły się tymi papierami) nie potrafiły rozczytać odręcznego podpisu Fiszera, a nie znając dobrze historii polskiej wojskowości tego okresu, odczytały ów podpis tak jak umiały najlepiej (swoją drogą bardzo pomocna jest tu neografia). I tak powołały do życia gen... Suzina (bo tak rozczytały odręczny podpis Fiszera). Byłoby to tylko zabawne lub irytujące, gdyby nie fakt, że w inwentarzach i katalogach dokumenty te figurowały jako np. "rozkaz gen. Suzina" - i konia z rzędem temu, kto domyśli się, ze chodzi o szefa sztabu ks. Józefa... Takich "perełek" możnaby przytoczyć znacznie więcej, ale nie o to tu chodzi, aby nabijać się z archiwistów i bibliotekarzy. Gdzie są koledzy historycy, którzy nierzadko korzystają z tych archiwaliów dla własnych celów? Jakoś nie widzę wśród rzesz współczesnych adeptów tej szlachetnej nauki np. drugiego Staszewskiego, któremu pomnik należałoby wystawić za publikację dokumentów, które pochłonęła potem II wojna światowa.
To tyle połajanek, bo pewnie zaraz koledzy historycy rzucą się aby mnie rozszarpać. Zamiast tego proponuję aby przyjrzeli się pobliskim, nawet najbardziej prowincjonalnym bibliotekom i archiwom, bo w nich znaleźć można czasami rzeczy arcyciekawe, i często zupełnie nie rozpoznane. Jeżeli umiejętnie podejdą do sprawy, wówczas zostaną dopuszczeni do takich dokumentów, i dzięki swej wiedzy jeszcze pomogą miejscowym. Jestem przekonany, ze wszyscy użytkownicy tego forum będą zachwyceni, jeżeli wyniki takich poszukiwań znajdą się także w tym serwisie. W końcu przy okazji każdej kwerendy trafić można na rzeczy nie dotyczące bezpośrednio tematu pracy czy badań, a bardzo ciekawe. Ze swej strony obiecuję, ze podrzucę tu kilka dokumentów z epoki. Na pierwszy ogień rzecz mała, historycznie może nic nie znaczącą, ale za to chyba ciekawa. Jest to mianowicie... przepustka, jaką wystawiano oficerom Księstwa Warszawskiego.

Obrazek

Wojsko Polskie
14. Półk Jazdy

Rawa
d. 26 Lipca 1811

Rozkaz
Za którym JP (Jaśnie Pan) PPorucz (podporucznik) Szymanowski w Tuteiszie (tutejszym) Półku będący do Warszawy dopełnienie czego nad dni sześć trwać nie ma, po których ma się w Półku sta-wić dla pełnienia obowiązków stopnia swego.
Maior .... Półku
Dziekoński

Widziano WP(w placu?) Warsz(Warszawy)
.. 27 Lipca 1811
Major Placu
J.Aksamitowski

Widziano w Placu Warsz(Warszawy)
Dnia 1 august (sierpnia) 1811
Maior Placu
J.Aksamitowski


Ów wymieniony w rozkazie (a właściwie przepustce) Szymanowski to Feliks Korwin-Szmanowski, który 12 maja 1812 r. awansował na stopień por. i został przydzielony gen. Sułkowskiemu jako adiutant. Książę na swój sposób chwali go w swych listach "Szymanowski ma wiele ochoty, przykłada się mocno i zawsze ma dobre chęci, co jest zasadniczą zaletą wojskowego (...) To średnia głowa, ale gorliwością nadrabia braki inteligencji". Szymanowski walczył pod Romanowem, Smoleńskiem, Borodino. Ponownie w 14 p.kir. odnotowany został jako kap. adj. maj. w maju 1813 r. W październiku 1813 r. został odznaczony Krzyzem kawalerskim Legii Honorowej.
Kazimierz Dziekoński był najpierw adiutantem ks. Józefa, następnie szefem szwadronu 1 pułku jazdy X.W. a wreszcie mjr 14 p.kir. i po wzięciu do niewoli w 1812 r. d-cy i fundatora owego regimentu - Małachowskiego, został pułkownikiem i d-cą tego pułku, na czele którego walczył jeszcze w 1813 r. razem z krakusami stanowiąc ochronę osobistą Wodza Naczelnego.
Józef Aksamitowski był majorem placu W-wy od kwietnia 1810 r.

Zachęcam kolegów do zamieszczania podobnych dokumentów i dzielenia się z innymi (nawet jeśli historykami nie są). W końcu to forum najlepiej pokazuje, ze wszyscy się czegoś od siebie uczymy.
pzdr - apacz

P.S. A dla osób, które odwiedzają nasze forum i korzystają z jego zasobów (czytaj - wiedzy jego uczestników) może to będzie okazja aby się także czymś podzielić. I nie mam tu na myśli wszystkich uczestników forum, a jedynie jego utytułowanych obserwatorów 8-) .

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:52 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika -apacz

Cóż... :|
Jakoś nikt nie kwapi się, aby coś od siebie zamieścić :|
W ramach zachęty publikuję zatem następny dokument

Obrazek

Ninieyszym istotnie świadczę że Im(ci)Pan Alexy Konopacki
podporucznik Pułku 16 piechoty był wziętym w niewola
Rosyjską w dniu 19m Października 1813 R(ok)u z bronią
w ręku na przedmieściu miasta Lipska że oddanym był
w mieście Jena przez Rossyan Woysku austryackiemu, że
przez Toż zaprowadzonym był do Wegier y zniewoli woienney
nieprędzey przybył do Krakowa jak w dniu 24 Czerwca roku
bieżącego - Dan w Warszawie dnia 26 Listopada 1814 R(ok)u

Major Pułku 16o piechoty
Bolesta

Izydor Krasiński Gene(rał) Dyw(izji)

Własnoręczność podpisów zaświadczam
Inspektor Popisów Woyska
Florian Kąsinowski

Dzięki Castiglione za umieszczenie ilustracji :)
pzdr - apacz

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:53 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika pomsee

Gratulacje Apaczu, bardzo ciekawy temat. Niewatpliwie w polskich archiwach kryje sie jeszcze wiele nieznanych dokumentow dotyczacych epoki napoleonskiej i stwierdzenie to dotyczy archiwów zarówno państwowych jak i prywatnych. Niedawno na Allegro ktos sprzedawal dokumenty dotyczace niejekiego Skrzetuskiego pochodzacego z departamentu poznanskiego bylego oficera wojsk Ks. Warszawskiego. Byly tam np. oprocz innych aktow odnoszacych sie jego zycia np. urodzenia czy slubu dokumenty stwierdzajace przebieg sluzby Skrzetuskiego w Gdańsku z podpisem gen. Rappa! Niestety cena byla wiecej niz wygorowana i stracilem te aukcje z oczu, nawet nie skopiowalem fotografii dokumentow - jakies chwilowe zacmienie umyslowe. Mam jednak inny dokument b. ciekawy z epoki ale o nim napisze pozniej :)

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:54 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika pomsee

A oto wyżej zapowiadany dokument:
Akt notarialny sporządzony w języku polskim i francuskim.
PEŁNOMOCNICTWO
Przedemną niżej podpisanym JKXMosci Powiatu Ostrzeszowskiego Departamentu Kaliskiego Notaryuszem publicznym w Ostrzeszowie ...Kaliskiey Urzędowanie swoie odbywającym stanął osobiście JMP. Jakób Mrozik Żołnierz z Kompanij 2 -iej Grenadyerów z Półku Legii Nadwiślańskiej Xsięstwa Warszawskiego zamieszkały teraz w Wsi Roiowie (Rosiowie ?) w Powiecie Ostaszewskim i tenże maiąc Dekretem jego Cesarsko Królewskiey Mości pod dniem 7 Października 1809 zapadłym wyznaczoną sobie pensyą w Summie sto pięcdziesiat = 150 franków postanowił Pełnomocnikiem swym Jeneralnym i szczeólnym WJMPana Antoniego Darewskiego Kommisarza Ordonotora Legij Honorowej i Krzyża Wojskowego kawalera. Którego za siebie i w imieniu swym upoważnia do pobierania u wszystkich Płatników i Kassyerów od których to zależeć będzie, całego ogółu pensyi mu oznaczonej a to od 30 dnia Miesiąca Października 1809 Roku aż do dnia 1 Miesiąca Października roku bieżącego do dawania z odebraney potrzebnych kwitów i podpisywania wszelkich w tey mierze papierów, tudzież do czynienia imieniem iego wszelkich deklaracyi iakie potrzebnemi będą, i do działania iako Pełnomocnik Jeneralny we wszystkim tym co za potrzebnym a tu nieprzewidzianym uzna, przekazując przyięcie potwierdzenie wszystkiego. Co wyżej wymieniony Wielm Pełnomocnik zdziała i postanowi. Działo się w Mieście Powiatowym Ostaszowie w Departamencie Kaliskim roku 1811 dnia 22 Miesiąca Lipca - Na tym akt ninieszy zakończony - po przeczytaniu stawiający podpisał wraz z Swojakami Wielm. Rafałem Narskim Podsędkiem Powiatowym i Urodzonym Joachimem Obnickim P.. Sądu Podsędkowskiego w Ostrzeszowie zamieszkałemi i Nami Notariuszem publicznym.....dopiski....podpis Podleckego notariusza Jakób Mrozik podpisuje się XXX. Kim był - nie wiadomo. Prawdopodobie walczył w Hiszpanii mn. pod Saragossą i jak większość żołnierzy elitarnych pułków Legii Nadwiślańskiej wchodzących w skład Gwardii Cesarskiej zgnął w Rosji. Generał Antoni Darewski jest postacią o niezwykłym życiorysie i zasługach. Jego szlak bojowy to: 1791 Wojna Polsko Rosyjska,1794 Powstanie Kościuszkowskie na Litwie, niewola rosyjska,1798 legiony włoskie Dąbrowsliego, po upadku Mantui niewola austriacka,1805 Austerlitz, Jena, Hall, Lubeka, 1807 Spandau, 1809 Raszyn, Grochów, Sandomierz, 1809 Generał Ordonotor tj intendent-administrator armii, 1812 Główny Ordonotor, faktycznie pełnił funkcje minista wojny, 1830 udział w Powstaniu Listopadowym. Pieczęć lakowa o średnicy 4cm. z herbem Księstwa Warszawskiego i napisem: " ...PODLECKIEGO PISARZA AKTOWEGO POWIATU OSTRZESZOWSKIEGO" Wymiary 20 x 33,5 cm, kilkucentymetrowe naddarcie, jak na swoje lata dokument i pieczęć są w stanie wyśmienitym. Kalisz.
Powyższy tekst jest to opis aktu notarialnego wystawionego na Allegro. Bardzo ciekawa tresc oczywiście dla zainteresowanych. Fotki dokumentu wysle do Castiglione to moze dolaczy je do tego postu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:56 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika -apacz

Witam!
Kolejny dokument, tym razem dotyczący moich ulubionych :D huzarów

Obrazek

WOYSKO POLSKIE Półk 13sty Jazdy Hussarów
w Pułtusku dnia 4. Marca 1812 R(ok)u
RADA GOSPODARCZA
Półku 13go. Jazdy Hussarów

Niżey podpisani Członki Rady Gospodarczey po odebraniu
różnych drobnych kwitów byłych w ręku tak kupców iako
i Rzemieślników Siedleckich z rąk Starozakonnego Szlomy
Moszkowicza Garbarza Siedleckiego, udzielaią temuz niniey-
sze Zaświadczenie, iako mu należy z kassy Półkowey do
wypłaty Summa Złotych Polskich 2.249 gr 9 Wyraźniey
Złotych Dwa tysięcy, dwieście czterdzieści dziewięć, groszy
dziewięć, która za zwrotem powyższego Zaświadczenia zo-
stanie pomienionemu Szlomie Moszkowiczowi wypłaco-

Pieczęć z napisem na otoku: "RADA GOSPODARCZA PÓŁKU 13go JAZDY HUSARÓW"
Podpisy:
- PodOfficyer Popławski
- Kapitan Libiszowski
- Za Szeffa Szwadronu Wyleżyński Kapitan
- Major Oborski
- Półkownik Prezes - Toliński

do W 243
61.340
Ann...B.

Wymienieni w dokumencie oficerowie 13 p.huz. to:
wachmistrz Ignacy Popławski (barwna postać - zaczynał w 1809 . od szeregowego 16 p.uł., w 1813 r. awansowany na ppor. po 1815 w p.s.k. gwardii, w czasie powstania dosłużył się płk.) odznaczony w 1812 r. złotym krzyzem Virtuti Militari.
kpt Antoni Libiszowski (Libiszewski) (odznaczony w 1812 r. Legią Honorową)
kpt Krzysztof Wyleżyński (w 1813 r. awansowany na szefa szwadronu i przeniesiony do 8 p.uł. także odznaczony L.H.)
mjr Aleksander Oborski (znana postać - potem w krakusach i eklererach gwardii)
płk Józef Toliński (wiadomo... :| )
Nic natomiast nie wiadomo o rzeczonym Szlomie Moszkowiczu... :geek: ale pewnie się dorobił na huzarskich wekslach :lol:
pzdr :) - apacz

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:57 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika pomsee

Zdziwienie.... Bitwy, kampanie, wielkie wydarzenia. I nikogo nie interesuje los nadwislanskiego legionisty Mrozika, ktorego los pochlonela Historia ten potwor, karmiacy sie ludzka krwia. Ten czlowiek byl i juz dawno go nie ma. Wiec po co poswiecac mu uwage? Dostal 150 frankow cersarskiej gratyfikacji , za walecznosc, czyny jaich dokonal...
Kogo to obchodzi...? Jakie czyny...?
Przwecie wazniejsze sa kampanie, korpusy bitwy...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:57 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika pomsee


Apaczu, nieustajacy podziw.. skad to wszystko bierzesz...? Te dokumenty oczywiscie :)

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:58 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Gipsy

:D

List Bonapartego adresowany do generala Carteaux, napisany podczas oblezenia Toulon w 1793 roku.
Orginal zachowany do dzisiaj znajduje sie w Musee de Brienne.
Zwraca uwage podpis Bonapartego gdzie w nazwisku uzywa jeszcze litere "u".
Buonaparte.
List jest po francusku... ? Moze.. Duroc przetlumaczy go na jezyk polski ? :D

Ilustracje wysylam do Castiglione z prosba o zamieszczenie.

pzdr. :mrgreen:


Obrazek

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:59 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

To raczej odręczna notatka, nie list... Ciekawe świadectwo epoki...
Treść prawdopodobna:
"Prace postępują, lecz ludzie są zmęczeni. Zechciej generale przysłać 400 ludzi, aby kontynuować (niewyraźne...)"
Podpis także nieczytelny, prawdopodonie "Komendant artylerii", ale głowy nie dam...
Pozdr :)

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 19:59 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika PENTAX

Witam,

Moim zdaniem text jest nastpujacy:

Au General Carteux,
L'on travaille au chemin, mais les hommes sons fatigues. Veuillez, general, d'ons envoyer 400 hommes pour travailler le plus tot possible.
Le commandant de l'artille
Buonaparte

A po polsku:

Do generala Carteaux
Trwaj prace przy drodze, ale ludzie sa zmeczeni. Zechciej, generale, przyslac nam 400 ludzi do pracy najszybciej jak to mozliwe.
Dowodzacy artyleria
Buonaparte

Przepraszam za brak polskich znakow, ale to cos z ustawieniami mojej maszynki.

Pozdrawiam

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL