Teraz jest 28 mar 2024, o 19:41

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2010, o 00:18 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika rafalm

Napisałem wcześniej koniec offtopiku
Jeśli chcecie rozmawiać o poszczególnych bitwach z historii Polski, czy Europy, to tylko i wyłącznie nawiązując do Austerlitz :!:

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 00:19 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika adam1234

Cytuj:
Strategia. Siła uderzenia jest pochodną kąta zawartego pomiędzy kierunkami uderzeń. Tzn uderzenie rozbieżne winno mieć siłę 0 (kąt 180) a zbieżne 100 (kąt 0)



Mogę się dowiedzieć skąd to zaczerpnąłeś? Wiem że temat się dawno zakończył, ale to tak fajnie brzmi, że nie mogłem się powstrzymać ;)

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 00:19 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Towarzysz

Przepraszam , że wchodzę w dyskurs niepytany ...
Ale znając Equesa i jego ścisły , acz renesansowy sposób podejścia do rozwiązywania problemów , domyślam się , że z matematyki ... rachunku wektorowego w szczególności ... ;)

PS Ja też nie mogłem się powstrzymać ... :lol:

Pzdr
T.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2010, o 16:22 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Sierżant Heuillet, był starym żołnierzem, podczas rewolucji służył jako dobosz w 27 demi-brigade de bataille.
Mając niespełna 15 lat wybijał na swoim bębenku pas de charge, gdy francuska piechota szturmowała most pod Lodi, 10 maja 1796 roku.
W latach 1797-1798, 27 półbrygada piechoty linowej stacjonowała w północnych Włoszech, po czym w roku 1799 przeszła do Armii Helwecji pod jenerałem Messeną. Walczyła następnie w Szwajcarii m.in. pod Zurychem 7.VI.1799 r.
Kolejno, jako oddział Armii Renu (jenerała Moreau), dywizji jenerała Richepancea, półbrygada walczyła 3.XII.1800 r., pod Hohenlinden, a później odznaczyła się w walkach z cofającymi się Austriakami. W roku 1803 przemianowana została na 27 pułk piechoty linowej.
W kampanii 1805 roku regiment należał do VI korpusu marszałka Neya, do dywizji jenerała Malhera i walczył pod Gunzburgiem i Michelsburgiem w pobliżu Ulm, potem został wysłany do Tyrolu.

17 października, był wielkim dniem dla naszego zasłużonego sierżanta Heuillet. Otrzymał on bowiem przydział z podpisem Cesarskim do 1er Regiment de chasseurs a pied de la Garde!
2 grudnia 1805 roku podczas zmierzchu batalii pod Austerlitz, Heuillet trzymał wyznaczony mu posterunek.
Tamtego dnia późnym popołudniem gdy bitwa dobiegała już końca, a "piekielny rzeźnik" wystawiał rachunki, sierżant Heuillet był świadkiem niezwykłego zdarzenia, którego aktorami byli: Napoleon i rosyjski jeniec, major Apraxin, dowódca baterii polowej.
Otóż było to tak:
Przed Najjaśniejszym Cesarzem Napoleonem I, adiutanci oraz inni oficerowie z Gwardii Imperialnej, składali zdobyte sztandary oraz opowiadali przeróżne historie o miażdżących skutkach bitwy, rozgromieniu doszczętnym wroga.
Bardzo blisko owej "portretowej" sceny przechodziła grupka rosyjskich jeńców, pilnowana pod strażą. Wśród pochylonych głów, była jedna, która to głośno lamentowała i płakała. ?Należała? ona do młodego oficera artylerii majora Apraxina. Tenże dzielny dowódca krzyczał że nie chce żyć, błagał by go zastrzelono na miejscu. Gwardziści francuscy próbowali go uspokoić, każąc mu się uciszyć "bo jeszcze Cesarz usłyszy!"? A jednak usłyszał.

Rozkazał podejść owemu pokonanemu człowiekowi. Ze łzami w oczach Apraxin błagał piękną francuszczyzną przed obliczem Najjaśniejszego:
-"Sire!, rozkaż swoim ludziom by mnie rozstrzelali! Jestem niegodny by żyć! Postradałem wszystkie swoje działa!"
W spokojnej odpowiedzi Cesarz rzekł do niego:
-"Uspokój się, młody człowieku. Nie masz powodu czuć się zhańbionym. Zostałeś bowiem pokonany przez Moją armię!"
[1]

Pozdr.
B.

-------------------------------------------
[1] Opracowałem na podstawie:
Montholon C. T., Historie de la captivite de Saint-Helene, 2 tomy, Brusseles, 1846, tom 1, s. 112.
Kolejno udział 27 półbrygady liniowej a następnie 27 pułku piechoty, został zaczerpnięty z następujących pozycji: Kujawski M., Wojska Francji w Wojnach Rewolucji i Cesarstwa 1789-1815, Warszawa-Londyn 2007, s. 141.
Elting J. R., Swords Around a Throne Napoleon?s Grende Armee, New York: Da Capo Press, s. 207-227.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL