Teraz jest 19 mar 2024, o 07:27

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lut 2012, o 09:21 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 3 lut 2012, o 10:18
Posty: 3
Po drugiej stronie.Polacy w wojnie 1812.chciałbym poruszyć temat,może dla niektórych drażniący,ale warty do przedyskutowania.chodzi mi tutaj o polaków walczących w armii carskiej.Jak wiadomo Polacy służyli W pułkach kawaleryjskich ułańskich;tatarskim,litewskim wolyńskim,polskim,czugujewskim,huzarskich;łubniańskim,grodzieńskim.odsetek Polaków w tych pułkach był duży.Szlak bitewny w kampanii 1812 roku świadczy o niezwykłej zaciętości z jaką te pułki walczyły np.huzarzy grodzieńscy pod Filipowem i Klasticami,ułani polscy pod borodinem,czirikowem,krasnem.Jednak równie często zdarzały się dezercje do oddziałów Polskich np ułanów litewskich.ferment w tym pułku musał być wielki skoro nawet sam bagration pisał o nieufności do tego pułku.Czy ktoś ma jakieś informacje na temat oficerów,podoficerów.żołnierzy polskich służących w tych pułkach,odsetkach polaków służących w nich,szlakach bitewnych,dezercjach do oddziałów polskich itp.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lut 2012, o 10:58 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Wprawdzie posiadam listy imienne oficerów rosyjskich odznaczonych za bitwę pod Możajskiem, [każdy korpus sporządził takową], lecz jak mam ocenić czy dany żołnierz był pochodzenia polskiego? Polskim pułkiem ułanów dowodził oficer pułkownik Guriew, odznaczony krzyżem św. Anny 2-ej klasy za boje toczone w ariergardzie rosyjskiej. Litewskim pułkiem ułanów na czas bitwy z 7.IX, dowodził oficer oddelegowany z noworosyjskiego dragońskiego pułku podpułkownik Sztaklenberg.

W kronice pułkowej litewskiego pułku można odnaleźć dokładne listy imienne, ale bez podania wyznania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lut 2012, o 13:16 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 3 lut 2012, o 10:18
Posty: 3
Na pewno jest to trudne,ale słyszałem,że dużo byłych oficerów i żołnierzy po rozbiorach wstąpiło do organizowanych pułków konnopolskiego i tatarsko-litewskiego,które powstały w 1797r.w armii rosyjskiej.w 1803 powstał z pułku tatarsko-litewskiego pułk litewski i tatarski oraz polski pułk ułanow przemianowany z konnopolskiego.od 1807 stopniowo pułki traciły swój narodowy charakter-polski.ciekawe zachowanie pułku konnopolskiego zaistniało podczas bitwy pod Heilsbergiem,gdzie pułk mógł wyrządzić wielką i tak już powstałą krzywdę zdziesiątkowanej kawalerii Murata.Pułk ten jednak wstrzymał atak,z jakiego powodu?podczas kampanii 1812 kilkudziesięciu żołnierzy z polskiego pułku ułanów zdezerterowało do brygady księcia Sułkowskiego.kim byli? i co śię pużniej z nimi stało?Wiadomo także,że podczas bitwy pod czirikowem polacy starli się z tym pułkiem.tak jak pod Wagram mogło dojść do wyzwisk z obu stron w rodzimej mowie.Ile razy dochodziło do bratobójczych walk Polaków w 1812? Czy jednostki ksiestwa warszawskiego brały w czasie walk jeńców-polaków i jaki był ich stosunek do nich.czy istnieją jakieś wspomnienia,pamiętniki polaków mówiące coś na ten temat?ZAPRASZAM DO DYSKUSJI.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lut 2012, o 20:51 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5314
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
FRIANT napisał(a):
Na pewno jest to trudne,ale słyszałem,że dużo byłych oficerów i żołnierzy po rozbiorach wstąpiło do organizowanych pułków konnopolskiego i tatarsko-litewskiego,które powstały w 1797r.w armii rosyjskiej.w 1803 powstał z pułku tatarsko-litewskiego pułk litewski i tatarski oraz polski pułk ułanow przemianowany z konnopolskiego.od 1807 stopniowo pułki traciły swój narodowy charakter-polski.ciekawe zachowanie pułku konnopolskiego zaistniało podczas bitwy pod Heilsbergiem,gdzie pułk mógł wyrządzić wielką i tak już powstałą krzywdę zdziesiątkowanej kawalerii Murata.Pułk ten jednak wstrzymał atak,z jakiego powodu?

Z łatwo dostępnej obecnie pozycji S.Skowronka.Guttstadt i Heilsberg.Działania w rejonie Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego 4-12 czerwca 1807r.nieco się dowiesz.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL