Teraz jest 28 mar 2024, o 12:05

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 lut 2010, o 16:40 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
„Rękopis kanoniera Hahlo“, pięćdziesiąt sześć akwarelowych przedstawień żołnierzy Wielkiej Armii i ich sojuszników, wykonanych w latach 1807-1808 przez niemieckiego artylerzystę w służbie Królestwa Westfalii. Cykl zawiera również trzy relacje przedstawiające grenadiera i dwóch lansjerów Legii Polsko-Włoskiej.

Lansjerzy kompanii wyborczej i centralnej legii Polsko-Włoskiej, na podstawie akwareli z „Rękopisu kanoniera Hahlo“, kopia Janusz Wielhorski:

Załącznik:
hahlo2.jpg


Akwarele te, to jedyne ikonograficzne świadectwo służby oddziałów polskich, w armii utworzonego w wyniku pokoju w Tylży Królestwa Westfalii.
Lansjerzy ubrani są tu w wydane im jeszcze w 1805 roku mundury zastępcze, tak zwane "habit long", które przystosowali do swoich potrzeb skracając im poły. Równie ważnym elementem składającym się na umundurowanie tego okresu jest bermyca, którą postanowiono wtedy wyróżnić żołnierzy kompanii wyborczych. Uzupełniały ją żółta lamowana na biało flama, czerwona kita i metalowe wycięte w łuskę podpinki. Do zawartego w rękopisie przedstawienia piechura - grenadiera legionu nie udało się nam niestety dotrzeć. Skądinąd wiemy jednak, że uwieczniona na akwareli postać nosiła granatową kurtkę, najprawdopodobniej polskiego kroju, z żółtymi obszelgami oraz z czerwonymi szlifami i w długie spodnie z żółtymi lampasami. Nakryciem głowy była w tym wypadku granatowa sztywna rogatywka z daszkiem i ze skórzanym otokiem, zaopatrzona w mosiężną plakietkę w kształcie rombu z cyfra "1" oraz trójkolorową kokardę przymocowaną u szczytu prawej kwatery. Powyżej niej czapkę wieńczyć miała wysoka czerwona kita z żółtym lub białym szczytem.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 16:44 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Aleksander Sauerweid
Ubiór Wojska Polskiego Księstwa Warszawskiego

Sauerweid Aleksander (1783-1844), malarz urodzony w Kurlandii, studiował w Drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1812-1814 przebywa w Paryżu, a od 1815 w Anglii gdzie pracował dla dworu króla Jerzego IV. Od 1817 w Petersburgu, gdzie początkowo jako malarz i topograf współpracował z Ministerstwem Wojny. W roku 1826 zostaje nadwornym malarzem cara Mikołaja I, a od 1831 wykładowcą a później profesorem Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sauerweid jest autorem licznych rysunków, które posłużyły do powstania wielu graficznych przedstawień mundurowych, m.in. kilkunastu miedziorytów ilustrujących ubiór Wojska Polskiego Księstwa Warszawskiego, wydanych w Dreźnie w 1813 roku, przez H. Rittnera.


Wódz naczelny ks. Józef Poniatowsk:

Załącznik:
sau1.jpg


Komendant placu:
(źródło ilustracji: dl.lib.brown.edu)

Załącznik:
sau2.jpg


Na cykl składały się następujące przedstawienia: wódz naczelny ks. Józef Poniatowski, generał brygady, adiutant sztabu generalnego, adiutant naczelnego wodza, adiutant generała, sierżant grenadierów 2. pułku piechoty, komendant placu, pułkownik korpusu weteranów, weteran i grenadier warszawskiej gwardii narodowej. Cykl będący w posiadaniu polskich archiwów uległ zniszczeniu podczas II wojny świtowej, zaś nieliczne pojedyncze egzemplarze poszczególnych grafik znajdują się dziś rozproszone po różnych kolekcjach w kraju i za granicą


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 16:52 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Charles Hamilton Smith
Oficer kompanii grenadierskiej 114. Półbrygady Piechoty Liniowej armii francuskiej

Smith Charles Hamilton (1776-1859), oficer, rysownik, ilustrator, autor licznych przedstawień oficerów i żołnierzy armii brytyjskiej. W roku 1803 lub 1804 narysował znajdującego się na Jamajce jeńca- oficera kompanii grenadierskiej 114. Półbrygady Piechoty Liniowej armii francuskiej, wcześniej zaś 2. Półbrygady Polskiej. Jest to jedyny rysunek z natury przedstawiający żołnierza tej jednostki z okresu walk na San Domingo.

Oficer kompanii grenadierskiej 114. Półbrygady Piechoty Liniowej armii francuskiej,
praca ta znajduje się w 3 tomie notatników Smitha będących obecnie w zbiorach Victoria and Albert Museum w Londynie:

Załącznik:
oficer.jpg


Oficer ubrany jest w granatową kurtkę o typowo polskim kroju z wprowadzonymi w 1802 roku żółtymi dodatkami. Na głowie ma sztywną pikowaną rogatywce z daszkiem, granatowymi kwaterami i z czarnym skórzanym otokiem. Czapka zaopatrzona została również w gorejący granat i pąsową kitę - znak reprezentowanej przez oficera kompanii oraz srebrną podpinką
i takież kordony. Kokarda francuska, od brzegu czerwono-bioło-niebieska. Całość uzupełniają: gruba srebrna szarfa, granatowe bryczesy ze srebrnymi huzarskimi aplikacjami i srebrnym pojedynczym lampasem oraz wysokie węgierskie buty ze srebrnymi lub białymi ozdobami. Autor akwareli zaopatrzył ją dodatkowo w niewielki szkic tylnej części kurtki z doskonale widocznymi charakterystycznymi dla polskich zwyczajów mundurowych połami i kontrafałdami.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 16:59 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Ludwig von Köller
Uniformzeichnung der vorzüglichsten Europäischen Truppen
Oficer ułanów korpusu Dąbrowskiego

"Uniformzeichnung der vorzüglichsten Europäischen Truppen" , wydana w 1802 roku w Kilonii ( wówczas w granicach Danii) seria dziesięciu ilustracji autorstwa Friedricha Ludwiga von Köllera, zawierająca trzydzieści pięć przedstawień oficerów i żołnierzy armii państw europejskich, tuż u progu epoki wojen napoleońskich.

"Uniformzeichnung der vorzüglichsten Europäischen Truppen", tablica XI,
postać pierwsza od lewej podpisana jako :. Offic. vom Polnischen Uhlanen Corps Dombrowski":
(źródło ilustracji: kolekcja prywatna)

Załącznik:
1.jpg


Kopia JOBa:
(źródło ilustracji: digitalgallery.nypl.org)

Załącznik:
konkurs1.jpg


Kopia Gembarzewskiego:
((źródło ilustracji: Żołnierz polski...tom III, Wydawnictwo MON, Warszawa 1964)

Załącznik:
19_7E0.jpg


Seria zawiera trzy figury przedstawiające żołnierzy polskich. Dwie pierwsze pochodzą jeszcze z okresu przedrozbiorowego i przedstawiają oficera regimentu Gwardii Pieszej
i dragona Gwardii Konnej Koronnej. Postać trzecia to oficer na koniu w polskim stroju i w karmazynowej miękkiej rogatywce przedstawiająca, jak sugeruje podpis , oficera ułanów korpusu Dąbrowskiego. Jest to bardzo rzadkie, jeżeli nie jedyne przedstawienie barwy tej jednostki, które w swoich zasadniczych elementach nie odbiega od aktualnych ustaleń specjalistów. Postać ta w 1902 roku przerysowana i wydana została przez JOBa który podpisał ją : "Officer de cavalerie de la Legion Polonaise 1799". Kopiujący ją w swoim "Żołnierzu Polskim", Bronisław Gembarzewski uznał , że przedstawia ona oficera sztabowego Legii Naddunajskiej.
Postać na ilustracji ubrana jest w granatową kurtkę z karmazynowymi lamowanymi na biało łapkami, wyłogami i kołnierzem. Poły kurtki granatowe z karmazynową wypustką, spodnie z pojedynczym karmazynowym lampasem. Nakryciem głowy jest w tym wypadku karmazynowa miękka rogatywka bez daszka z czarnym barankiem i wąskim białym otokiem oraz niezbyt wyraźnie widoczną ( być może w zamyśle autora trójkolorową ) kokardą umocowaną u dołu bocznej kwatery i zwieńczoną czarną rozłożystą kitą . Przy kurtce zobaczyć możemy polski naramiennik , przypominający ten używany przez towarzyszy przedrozbiorowej kawalerii narodowej.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 17:08 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Fryderyk Teodor Carl - Papierowe żołnierzyki z kolekcji Carla
Piechota Legii Nadwiślańskiej

Papierowe żołnierzyki z kolekcji Carla ; kilkanaście tysięcy kartonowych figurek sporządzonych i ręcznie pokolorowanych przez handlującego suknem i sztucznymi kwiatami Gustawa Fryderyka Teodora Carla ( 1837-1904) ze Strasburga.

Załącznik:
pap_zol.jpg


Figurki te traktowane są dziś jako jedno z ważniejszych, choć oczywiście pośrednich źródeł informacji o mundurach oficerów i żołnierzy pułków liniowych oraz jednostek cudzoziemskich wchodzących w skład Wielkiej Armii. Przedstawienia te były bardzo poważnie traktowana przez takich wybitnych badaczy i mundurologów jak pułkownik Bucquoy, Roger Forthoffer, czy Rigo, zaś poszczególne egzemplarze są często jedynym zachowanym świadectwem barwy niektórych mało znanych formacji.
Kolekcja zawiera również grupę figurek przedstawiających piechotę Legii Nadwiślańskiej, która pomimo niewielkich błędów poszerzają skromne materiały ikonograficzne, opisujące umundurowanie tej jednostki.
Elementem, który na pierwszy rzut oka wydaje się być tu nie na miejscu, to oczywiście krzyż maltański przykrywający tu trójkolorową francuską kokardę. Ten charakterystyczny, czysto polski dodatek czapki, używany zwyczajowo wyłącznie przez kawalerię, a więc ułanów Księstwa Warszawskiego, szwoleżerów gwardii i lansjerów nadwiślańskich, znalazł się tu najprawdopodobniej w wyniku niedostatecznych informacji autora o polskich zwyczajach mundurowych. Co ciekawe, przyjął się on w późniejszych próbach rekonstrukcji mundurów legionu, bezkrytycznie powtarzany prez Herberta Knotela, JOBa czy Rigo.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 17:17 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Tzw. Przepis pułkownika Bardin, ilustrowany gwaszami Carla Verneta
Lansjerzy 7. i 8. pułku lansjerów liniowych

Przepis pułkownika Bardin, zwyczajowa nazwa regulacji mundurowych przeprowadzonych w 1812 roku w armii francuskiej przez referenta komisji ubiorczej, a wcześniej pułkownika pupilów gwardii Etienne’a Alexandra Bardin. Regulacjami tymi objęte zostały również oba polskie pułki ułanów nadwiślańskich , które w 1811 włączone zostały do armii francuskiej jako 7. i 8. pułk lansjerów liniowych. Przepis ten ilustrowały gwasze Carla Verneta.

Lansjerzy 7. Pułku Lansjerów Liniowych, gwasz Carla Verneta w tzw. przepisie pułkownika Bardin.
Załącznik:
bar1.jpg


Oficerowie młodsi 7. Pułku Lansjerów Liniowych, gwasz Carla Verneta w tzw. przepisie pułkownika Bardin.
Załącznik:
bar2.jpg


Lansjerzy 7. Pułku Lansjerów Liniowych gwasz Carla Verneta w tzw. przepisie pułkownika Bardin.
Załącznik:
bar3.jpg


Oficerowie w płaszczach, gwasz Carla Verneta w tzw. przepisie pułkownika Bardin.
Załącznik:
bar4.jpg


Trębacze 7. Pułku Lansjerów Liniowych w nowych, zalecanych przez przepis kurtkach, gwasz Carla Verneta w tzw. przepisie pułkownika Bardin.
Załącznik:
bar5.jpg


Oficerowie starsi 7. Pułku Lansjerów Liniowych, gwasz Carla Verneta w tzw. przepisie pułkownika Bardin.
Załącznik:
bar6.jpg


Oficer 8. Pułku Lansjerów Liniowych, gwasz Carla Verneta w tzw. przepisie pułkownika Bardin. Mundury pułków 7. i 8. różniły się miedzy sobą kolorem kołnierzy, dla pułku 8. granatowe z żółtą wypustką.
Załącznik:
bar7.jpg


Źródło ilustracji: Tradition Magazine

Przepis sankcjonował używane od 1808 roku klasyczne już mundury polskich lansjerów , nadając im teraz rangę oficjalnych sortów jednostek liniowych Wielkiej Armii. Pamiętać bowiem należy, że od 1811 roku, traktowane dotąd jako tak zwane jednostki cudzoziemskie, oba polskie pułki, włączone zostały do armii francuskiej, gdzie pod numerami 7. i 8. wchodzić miały w skład nowopowstałej właśnie formacji lansjerów liniowych.
Nowe sorty nie różniły się zbytnio od poprzednich: kurtkom przydano sukienne naramienniki i powiększono lekko poły, zaś spodniom ujęto jeden z dwóch lampasów, zalecając jednocześnie , aby doły nogawek przykrywały teraz cholewki butów. Nowym elementem, po którym zresztą najłatwiej rozpoznać nowe sorty, był szeroki pas, pokryty suknem w granatowo-białe poziome prążki, noszony odtąd zarówno przez oficerów jak i żołnierzy. Przepis przewidywał również nowy system znaczenia czapek, przy pomocy różnokolorowych pomponów. System ten nie przyjął się jednak i nigdy nie był stosowany.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 17:28 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Rękopis lub kronika Rovattiego, ponad jedenaście tysięcy stron zebranych w trzydziestu jeden tomach, zawierających systematyczny dziennik głównych wydarzeń ówczesnej Europy, ze szczegłnym uwzględnieniem półwyspu apenińskiego, prowadzony od 1796 do 1818 przez zakonnika Antonia Rovattiego z Modeny. Kronika zawiera odpisy wielu dostępnych autorowi dokumentów, oraz bogaty materiał ikonograficzny, obejmujący również liczne unikatowe przedstawia mundurowych, których autorem był nadworny malarz księcia Modeny Giovanni Monabica. Znajdują się wśród nich akwarele przedstawiające żołnierzy Legionów Polskich we Włoszech w mundurach z 1797 i 1801 roku, oraz pułku lansjerów z roku 1801 i 1805, stacjonujących w tym czasie na terenie państw włoskich.

Legioniści polscy w okresie od 02.06.1797 do 31.10.1798, ( po pierwszej reorganizacji i podziale jednostki na dwie legie),
legia I - batalion trzeci:
Załącznik:
legionista1.jpg


legia II - batalion drugi:
Załącznik:
legionista2.jpg


Grenadier, woltyżer i fizylier legionów polskich we Włoszech ( dla odróżnienia od Legii Naddunajskiej, zwanych też Pierwszą Legią Polską ) w roku 1801:
Załącznik:
rov1.jpg


Lansjer pułku lansjerów Legii Naddunajskiej w roku 1801:
Załącznik:
rov3.jpg


Lansjer i trębacz pułku lansjerów w w roku 1805:
Załącznik:
rov2.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 18:05 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Vogel Zygmunt, zwany Ptaszkiem (1764- 1826), malarz, rysowniki litograf, w 1780 przyjęty do malarni królewskiej na warszawskim zamku, od 1787 podróżuje po kraju wykonując widoki zamków, rezydencji i miast, mające dziś dużą wartość dokumentacyjną, od 1818 profesor na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego. Vogel jest również autorem ryciny upamiętniającej uroczyste wkroczenie wojsk polskich do Warszawy w dniu 14 grudnia 1809 roku, zawierającej wiele przedstawień mundurowych.

Załącznik:
1.jpg

Źródło ilustracji: dziedzictwo.polska.pl


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 18:18 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Oleszkiewicz Józef (1777-1830), malarz polski, przedstawiciel klasycyzmu, od 1798 studiował u Smuglewicza i Rustema w Wilnie, w latach 1803-1806 przebywał w Paryżu, następnie czynny w Warszawie i na Wołyniu, od 1810 w Petersburgu, gdzie w 1812 został członkiem Akademii Sztuk Pięknych, autor wielu portretów, scen mitologicznych i historycznych. Oleszkiewicz jest również autorem obrazu olejnego przedstawiającego ułana 15 pułku, znanego dziś dzięki relacji Bronisława Gembarzewskiego.


"Ułan na widecie", ten z lewej

Załącznik:
uhlan01.jpg

Źródło ilustracji: Żołnierz polski...tom III, Wydawnictwo MON, Warszawa 1964


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 18:48 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Martinet Aaron (1762-1841), paryski drukarz i wydawca, w czasach konsulatu i cesarstwa opublikował serię kilkuset kolorowych ilustracji, przedstawiających żołnierzy i oficerów Wielkiej Armii (wśród nich polskich szwoleżerów gwardii i lansjerów legii nadwiślańskiej), a po 1815, również armii Ludwika XVlll i wojsk państw sprzymierzonych.

Załącznik:
mar1.jpg


Załącznik:
mar3.jpg


Załącznik:
mar2.jpg

Źródło ilustracji: kolekcja prywatna


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL