Teraz jest 28 mar 2024, o 16:30

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 wrz 2013, o 23:09 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 wrz 2013, o 17:34
Posty: 9
dzięki zależy mi bardzo. Pozdrawiam i czekam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 wrz 2013, o 23:17 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 wrz 2013, o 17:34
Posty: 9
A i jeszcze w moim źródle pisze, że Józef Aleksy Morawski walczył w kampanii 1809- Złoty Krzyż, 1812- Virtuti Militari za kampanię napoleońską. Gdzieś pisało, że był z Zegrza. Hm Żyd? Co prawda ożenił się z córką Szmula Zbytkowera ale czy sam był Żydem? Jak to sprawdzić. Kim był jego ojciec.
Dzięki mam nadzięję że uda Ci się dotrzeć do źródła ktore cytowałeś.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2013, o 14:58 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Dziwna sprawa z tym Józefem Aleksym Morawskim. W spisie odznaczonych VM sporządzonym po powstaniu (ale obejmujacym także nadania z czasów Księstwa) go nie ma. Tak samo nie ma go w publikacji p. Karpińskiej o senatorach i posłach z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Moze zatem senatorem został juz po powstaniu? Szukam nadal skąd mam tego Morawskiego (myślalem, że z Brandysa albo Grochulskiej ale wygląda na to, że nie...). Może p. Doktor coś by podpowiedziała skoro to osoba związana z medycyną?
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2013, o 19:57 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Co wyszperałem:Józef Aleksy Morawski herbu Dąbrówka.
Wg:Encyklopedii Olgebranda,urodził się w Zegrzu jako syn niezamożnych rodziców,obywateli Warszawy.W 1806 był tłumaczem w sztabie Davouta,senatorem został w 1844?.
Kozica,Pezda,,Imago Poloniae:dawna Rzeczpospolita na mapach,dokumentach i starodrukach w zbiorach Tomasza Niewodniczańskiego T2'':Komisja Rządowa Wojny potwierdza mu patent nr 572 na krzyż Virtuti Militarii.
Znajduje się w Liście imiennej oficerów wojska XW u Gembarzewskiego.
Jego wnuczką była błogosławiona Franciszka Siedliska

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 paź 2013, o 11:38 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 wrz 2013, o 17:34
Posty: 9
Dzięki. Jesteś wielki apaczu. Super źródła. Ale skąd ten Żyd? Hm a może jednak nie był? Ale ożenił się z córką neofitki? Pozdrawiam Cię. Jakbyś jednak znalazł skąd to się u Ciebie wzięło było by super.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 paź 2013, o 20:02 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
abc napisał(a):
Dzięki. Jesteś wielki apaczu. Super źródła. Ale skąd ten Żyd? Hm a może jednak nie był? Ale ożenił się z córką neofitki? Pozdrawiam Cię. Jakbyś jednak znalazł skąd to się u Ciebie wzięło było by super.


Cierpliwości abc... 8-) Jestem już na tropie (przez te trzy lata tyle przeczytałem, że trudno mi było dojść do właściwego, ale że bierzesz mnie na ambicję... :twisted: ). Więcej napiszę, jak będe mógł Cię zaspokoić pełnym zapisem biograficznym, ale już mogę zdradzić, że się co do Morawskiego nie pomyliłem.
pzdr
apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 paź 2013, o 23:26 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 wrz 2013, o 17:34
Posty: 9
Dzięki za odpowiedź. Szukam ciągle tego Morawskiego na własną rękę, ale nigdzie nie ma nawet nic o jego rodzicach. Wiem, wiem w końcu nie był taki ważny. hm Ale dzięki. Fajnie, że są tacy jak Ty apaczu. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 paź 2013, o 19:30 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Mam! :D
Informację na temat domniemanego pochodzenia żydowskiego Jozefa Aleksego Morawskiego zaczerpnąłem z publikacji Szenica o Cmentarzu Powązkowskim. Jest tam także jego biogram w dużej części powielający ustalenia Marii Manteufflowej z PSB (ta jednak milczy na temat jego pochodzenia).
a tu obiecany zapis:
Stanisław Szenic: Cmentarz Powązkowski 1891-1918, T.II, s. 71-73
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 paź 2013, o 21:39 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 wrz 2013, o 17:34
Posty: 9
ha! dzięki. dobra robota apaczu.
Dopiero teraz udało mi się tu zajrzeć. pozdrawiam. Chcę teraz znaleźć jego przodków- Może imię matki czy ojca by coś powiedziało, ale nigdzie nie wymieniają ich.
Ciekawe czy rzeczywiście był Żydem z pochodzenia, no i skąd to się wzięło u Szenica. Jakoś nigdzie więcej nigdzie tak napisane nie było. no ale dzięki pozdrawiam Cię i dziękuję za Twoją pracę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2013, o 02:01 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 wrz 2013, o 17:34
Posty: 9
Witaj apaczu! patrząc na datę śmierci to się nie zgadza. Józef Aleksy Morawski zmarł w 1855r. Gdzie mogę znaleźć Szenica z tą datą? pozdrawiam i dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL