Teraz jest 28 mar 2024, o 11:08

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grób Napoleona
PostNapisane: 16 gru 2014, o 21:28 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 gru 2014, o 20:48
Posty: 9
Witam wszystkich serdecznie (jako że to mój pierwszy post). Przede wszystkim chciałam pochwalić całą Ekipę, tych niesamowitych ludzi o wiedzy takiej o jakiej ja mogę póki co pomarzyć, za prowadzenie tej cudownej strony o Napoleonie. Z radością odwiedzam Was każdego dnia (najbardziej cieszy mnie rubryczka z analogicznymi datami do danego dnia oraz cytaty).
Przeglądając forum i artykuły, mam trochę jednak wrażenie, że ja - osoba młoda i dopiero od niedawna zafascynowana tematem - nie powinnam się tu udzielać, gdyż pewnie palnę coś głupiego. Dlatego w razie czego już z góry Was przepraszam.

Dobrze, to tak tytułem wstępu.

Bo w tym temacie chcę zapytać o rzecz, która jakiś już czas mnie nurtuje. Może to głupie pytanie, ale zaryzykuję, chociażby przez zwykłą, młodzieńczą ciekawość :roll: Mianowicie, czy jest jakiś powód dla którego Francuzi nie mogliby otworzyć grobu Napoleona? W 1840 (z wiadomych powodów) to zrobili, ale nie badali ciała, prawda? A dziś, przy takiej technologii tym bardziej można by się porwać na coś takiego. Bo, nie wiem czy się nie mylę, ale zdaje się że dalej nie wiemy jak Cesarz zmarł - choroba, trucizna? A druga rzecz, że dobrze by było zobaczyć czy Monsieur Bonaparte wciąż wygląda tak dobrze jak w 1840 roku.
Czytałam gdzieś, że w okolicach 2002 roku bodajże były w planach badania DNA, by sprawdzić czy w Les Invalides faktycznie leży Napoleon. Nie wiem czy to doszło do skutku i jakie był wyniki, ale też nie słyszałam nigdy, by podawać w wątpliwość wydarzenie ze wspomnianego już wcześniej 1840 roku. Ponadto, przewodnik podczas mojej wycieczki do Paryża (i do Les Invalides) by coś o tym wspomniał (opowiadał z wielka pasją) a nie zrobił tego.


PS. Ah, jeszcze coś. Zazdroszczę tym z Was, którzy piszą, że często bywają w Paryżu (albo się tam wybierają). Ja byłam raz, w 2011, i teraz WIELE bym dała, żeby móc odwiedzić to miejsce raz jeszcze, szczególnie pod kątem czasów napoleońskich. Pozostało mi tylko czytać przewodniki i oglądać zdjęcia z wycieczki :cry:


Ostatnio edytowano 17 gru 2014, o 16:36 przez loutino, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2014, o 23:39 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
Witam serdecznie w imieniu odwiedzających to forum "bonapartystów" :) Chciałbym Cię serdecznie zachęcić do zadawania pytań (może się zmurszałe trochę towarzystwo obudzi ;) ), a jeszcze bardziej do śledzenia interesujących Cię wątków. Sporo już i tutaj, i na starym forum, napoleon.gery (częściowo przeniesione zostały zeń posty) było powiedziane, także na nurtujący Cię temat. Więcej na temat śmierci Napoleona oraz spiskowych teorii wokół niej (otrucie, arszenik itp.) znajdziesz w rozdziale Thierry'ego Lenza "Napoleon odkłamany". I chociaż nic nie można powiedzieć ze 100% pewnością to jednak wiele wskazuje, iż przyczyny śmierci Cesarza związane były raczej z dolegliwością żołądka, chorobą która się pogłębiała, niż zabójstwem. Zaraz po śmierci Napoleona, na jego wcześniejszą prośbę, przeprowadzono sekcję zwłok i istnieje dokumentacja medyczna. Poza tym jeśli chodzi o arszenik - wówczas był obecny w niektórych produktach, mimo że już zdawano sobie sprawę z tego, że to trucizna. Zajrzyj proszę do tej książeczki. Mnie przekonała, może i dla Ciebie będzie to jakieś nowe światło.

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2014, o 02:11 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 gru 2014, o 20:48
Posty: 9
Dziękuję za powitanie :) BARDZO chętnie zasypię Was pytaniami, kiedy te się pojawią, bo widzę, że jesteście tu prawdziwą skarbnicą wiedzy. A forum śledzę już jakiś czas, oczywiście, i czytam, dowiaduję się i cieszy mnie to bardzo. Muszę jeszcze tylko udoskonalić swoją umiejętność szukania istniejących tematów o tym o co chciałabym zapytać, by niepotrzebnie nie tworzyć kolejnych identycznych tematów. Chociaż... pewnie jeszcze nie raz mi się coś takiego zdarzy :?

Poleconą książkę postaram się dostać, poszukam jednak najpierw wersji do poczytania w internecie.
Natomiast co do przekonania, że to problemy ze zdrowiem były powodem śmierci Napoleona, to wiem o tym, czytałam, ale nie miałam za to pojęcia, że kazał on wykonać sobie sekcję zwłok! Czytałam raczej, że lekarz, obecny przy otwieraniu grobu podczas odzyskiwania ciała dla Francji, chciał sekcję zrobić i już się do niej nawet zabierał, ale jakiś były podwładny Napoleona, bardzo wzruszony, nie pozwolił na to. I ostatecznie skończyło się tylko na dokumentacji zewnętrznych części ciała. Niech ktoś mnie zatem uświadomi jak było.
Co do samego ciała Cesarza, to choć po tylu latach, to było mimo wszystko w wyjątkowo, nawet bardzo, dobrym stanie. I poniekąd stąd moja ciekawość dotycząca ponownego otwarcia grobu oraz motywów, jakimi Francuzi się kierują, że nie robią tego. Czyżby uznawali coś takiego za niepotrzebne? Nieetyczne? A może się czegoś boją? Jestem w stanie uszanować ich decyzję, ale musi być ona poparta jakimś wyjaśnieniem.

No dobrze, niech będzie, że ten temat przeznaczę na jeszcze kilka pytań, które tkwią mi w głowie. A konkretnie:
~ Jakie książki o Napoleonie polecacie? Oczywiście, widziałam temat, w którym wypisujecie co czytaliście lub zamierzacie, ale ja pytam o coś dla "bonapartystowego nowicjusza" ;) Bo książek o tym człowieku wyszło bardzo dużo, a ja, choć uwielbiam czytać i odkrywać nowe, to wolałabym w tej materii nie błądzić po setkach książek, w momencie kiedy tylko niektóre zaspokoją moją potrzebę wiedzy.
~ Gdzie spoczywa Józefina? Gdzieś obok posiadłości cesarskiej pary? Przyznam się, że nie lubię tej kobiety, bo wydaje mi się, że była bardzo niestała w uczuciach, niewierna, oddawała się komu chciała, a nawet w jakiś sposób manipulowała Napoleonem, wykorzystując jego (wielką?) miłość. Ale mimo to, jestem ciekawa, gdzie ją pochowano? W końcu była cesarzową (w sumie, dlaczego Napoleon zostawił jej ten tytuł? To jego druga żona była (powinna być) cesarzową, a nie ta, z którą się rozwiódł.)
~ Czy dziś żyją jacyś potomkowie/krewni Napoleona? Miał przecież dużą rodzinę, a i dzieci, zdaje się, doczekał się sporo (romanse).

Proszę o zrozumienie, jeśli z tych pytań lub wypowiedzi wyziera rażąca niewiedza lub naiwność. Po prostu... chcę wiedzieć :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2014, o 11:13 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
Tutaj znajdziesz bibliografię epoki (trzeba wziąć poprawkę, że obecnie ukazało się sporo książek z dziedziny historii wojskowości, pewnie już tam nie ujętych):
viewtopic.php?f=8&t=5
Tutaj nieco o jego biografiach:
viewtopic.php?f=8&t=276
Poleciłbym od siebie 4-tomową beletryzowaną biografię Napoleona pióra Maxa Gallego. Dobra zwłaszcza na początek. Pracą naukową wartą przeczytania jest z pewnością "Napoleon" Zahorskiego, a na poziomie zaawansowanym "Napoleon-mit zbawcy" Tularda.

Nie oceniałbym tak surowo Józefiny - bez niej (i Rewolucji rzecz jasna) Napoleon nie zaszedłby zapewne tak wysoko...Choć płocha i niestała w uczuciach to ona była ;) Zmarła w Malmaison, posiadłości cesarskiej, więc pewnie gdzieś nieopodal niej spoczęła.

Rodzina Bonaparte była duża, więc jej potomkowie z pewnością żyją do dziś (tak jak np. potomkowie nieślubnych dzieci Napoleona - rodzina Walewskich). Wystarczy cierpliwie poszukać w internecie, na pewno coś się znajdzie.

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2014, o 15:53 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
Czyżby uznawali coś takiego za niepotrzebne?
Myślę, że to najbliższa prawdzie wersja... :)

Cytuj:
Ale mimo to, jestem ciekawa, gdzie ją pochowano?
Józefina spoczywa w kościele św. Piotra i Pawła w Rueil, dzisiaj Rueil-Malmaison.

Cytuj:
Czy dziś żyją jacyś potomkowie/krewni Napoleona?
BYło i jest ich jak mrówków... ;) http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3d_Bonapart%C3%B3w
Warto pamiętać, że to oczywiście głównie potomkowie rodzeństwa Napoleona.

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2014, o 20:39 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Chevau-léger napisał(a):
Więcej na temat śmierci Napoleona oraz spiskowych teorii wokół niej (otrucie, arszenik itp.) znajdziesz w rozdziale Thierry'ego Lenza "Napoleon odkłamany". I chociaż nic nie można powiedzieć ze 100% pewnością to jednak wiele wskazuje, iż przyczyny śmierci Cesarza związane były raczej z dolegliwością żołądka, chorobą która się pogłębiała, niż zabójstwem.

W przeciwieństwie do Lekkokonnego polecę ,,ZABÓJSTWO NA ŚWIĘTEJ HELENIE''Bena Weidera i Stena Forshufvuda.

A na początek:Emil Marco de Saint-Hilaire Historia Napoleona,Octave Aubry Prywatne życie Napoleona.Polecam też
(i pewnie usłyszę zgrzyt zębów co niektórych)-Łysiaka.













;

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL