Teraz jest 28 mar 2024, o 18:02

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 kwi 2015, o 08:29 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Szczere Gratulacje!
Gipsy :D

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2015, o 18:10 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 7 mar 2010, o 14:47
Posty: 48
Kochani moi Koledzy, Santa i Pink f.

Oczywiście, macie rację, że głosowanie dotyczy najlepszej książki napoleońskiej. Ja jestem tylko gościem na tym Forum i jako gość dostosowuję się do ustaleń Właściciela strony.
Masz również rację, że wydawanie prac obcojęzycznych jest czasem znacznie trudniejsze, wymaga dobrego tłumaczenia, solidnej redakcji itd. To prawda.

Natomiast nie zgadzam się z Tobą, że moja sugestia, abyśmy w konkursie uwzględniali tylko książki polskich autorów w danym roku, jest źle pojętym patriotyzmem. Według mnie to właśnie dobrze pojęty patriotyzm, bo promujemy książki, które znajdą się w większości przypadków w polskich bibliotekach.
Zauważ, że na Zachodzie promuje się zazwyczaj własne wydawnictwa, a my jesteśmy skoncentrowani wokół polskiego Forum.
Dla mnie np. książka o armii Napoleona autorstwa Sokołowa jest przepiękną, jedną z najlepszych pozycji z 2014 roku na ten temat. Takich autorów mógłbym wymienić jeszcze kilku, ale jestem Polakiem i tym językiem mówię i czytam i uważam że Złota Pszczoła powinna się należeć polskiemu autorowi. W ten sposób wspiera się własną skarbnicę książek i jest to, według mnie, dobrze pojęty patriotyzm.

Ale żebyście się za taką uwagę na mnie gniewali, powiem Wam, że ja dostosuję się do zaleceń Właściciela Forum, a swoją wypowiedź traktuję jak sugestię.
Słuchajcie, zawsze można na przykład zaproponować różne kategorie: np. Złota Pszczoła w kategorii autor rodzimy, autor zagraniczny itd.
Ważne, żeby między Polakami była zgoda (i w ogóle między wszystkimi ludźmi).
Pozdrawiam Was serdecznie.
Goldville


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2015, o 20:07 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2010, o 00:21
Posty: 71
Witam!

Sugestia dla organizatorów Złotej Pszczoły : może po prostu przyznawać ją w dwóch kategoriach – polskiego i obcego autora.

Z gratulacjami dla zwycięzcy
kajot


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2015, o 21:29 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Można pójść jeszcze dalej:autor z Polski,Europy,Ameryki,Australii i Oceanii,Azji,Afryki,z poszczególnych państw,Kobieta, mężczyzna,bonapartysta,antybonapartysta....itp,aż zabraknie Pszczół.

Ps:A to dlaczego książki zagranicznych autorów nie miałyby się znajdować w polskich bibliotekach?.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 kwi 2015, o 21:55 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 10 wrz 2011, o 15:05
Posty: 4
Ja z kolei uważam, że Złotą pszczołę należy przyznawać tylko żyjącym autorom, bez względu czy jest on polskim czy zagranicznym. W tym roku ewenementem było kilka książek polskich autorów, ale jeśli w tym roku będzie jedna polska pozycja, to ona "musi" zostać wyróżniona?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 kwi 2015, o 16:04 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Chyba nie ma sensu kombinować nad zasadami przyznawania Złotych Pszczół, bo nadmiar kategorii spowoduje tylko chaos. Książki żyjących autorów? Hmm... Przecież takie ciągle biorą udział, bo nowe tłumaczenie to jak nowe życie autora i dlatego czapki z głów dla tłumaczy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 kwi 2015, o 19:26 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
sewer napisał(a):
Chyba nie ma sensu kombinować nad zasadami przyznawania Złotych Pszczół, bo nadmiar kategorii spowoduje tylko chaos. Książki żyjących autorów? Hmm... Przecież takie ciągle biorą udział, bo nowe tłumaczenie to jak nowe życie autora i dlatego czapki z głów dla tłumaczy.


Zgadzam się z sewerem. Nie widzę powodu dla którego miałbym głosować tylko np. na polskich autorów czy też polskich żyjących albo polskich nieżyjących itp. itd. Mnie jako czytelnika interesuje tylko NAJLEPSZA KSIĄŻKA NAPOLEOŃSKA, a czy to będzie autor żyjący, nieżyjący, obcojęzyczny czy krajowy -to nie ma to z punktu widzenia czytelnika większego znaczenia.

Ponieważ głosuje i tak niezbyt dużo osób - jakieś czterdzieści - mnożenie kategorii tym bardziej wydaje mi się niecelowe. Większa ilość kategorii, jak mi się zdaje, nie wzmocniłaby prestiżu konkursu. Wręcz osłabiłaby wydźwięk tego wyróżnienia.

Ból głowy polega na tym, że obecnie ukazuje się wiele wartościowych pozycji i chciałoby się móc oddać głos na więcej niż 3 pozycje, ale skoro tego nie zmieniono - tym bardziej i nie powinno się zmieniać innych zasad. Jestem przeciwko wszelkim zmianom w regulaminie. Książka, która zdobędzie największą liczbę punktów przy takim surowym regulaminie - na pewno jest warta wyróżnienia.

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 kwi 2015, o 21:03 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2010, o 16:18
Posty: 5
Szanowni Koledzy,

Goldville'u, wyobraź sobie, że - powiedzmy - na brytyjskim portalu napoleońskim, w analogicznym głosowaniu, jakiś "Wellington" stwierdziłby, że jego zdaniem należy głosować wyłącznie na autorów brytyjskich, a w konkursie brałaby udział również książka polskiego autora... Już sobie wyobrażam, jaka wrzawa by wybuchła na naszym forum, jakie oburzenie...
Masz prawo do swojego zdania, ale jako współuczestnik głosowania wolałbym, żebyś oddał głos na najlepszą książkę, jaka wpadła Ci w ręce, niż na "najlepszego Polaka". Powiadasz, że książka Sokołowa jest znakomita, ale nie oddałeś głosu, bo to nie-Polak. Naprawdę szkoda.

Ponadto piszesz o "wspieraniu własnej skarbnicy książek". A pamiętasz komunę? Wtedy mieliśmy właściwie wyłącznie "naszą skarbnicę", bo jeśli już coś docierało, to raczej ze Wschodu. Teraz mamy tak bogaty wybór i mielibyśmy rezygnować z możliwości uhonorowania zagranicznych autorów? Trochę strzelanie sobie w stopę.

Zerknij też na dotychczasowych zdobywców ZP:

2009 - Morawski, Paczuski
2010 - Dusiewicz, Morawski
2011 - Czubaty
2012 - Lipka
2013 - Morawski, Paczuski
2014 - Malicki

Chyba za bardzo się martwisz o naszych autorów. Mają ten sam aparat i te same mózgownice, co autorzy zagraniczni. Niech decyduje wartość merytoryczna, a nie miejsce urodzenia. Dobre książki zawsze wytrzymają próbę czasu.

Trudno natomiast odnieść się na poważnie do propozycji honorowania wyłącznie żyjących autorów... Już pomijając fakt negowania w ten sposób wysiłku osób, które pracują nad wznowieniami, a także samej merytorycznej wartości takich prac, należałoby w regulaminie wprowadzić ZAKAZ umierania nominowanych autorów w okresie styczeń - marzec pod karą dyskwalifikacji książki.

Konkludując, może rzeczywiście jakieś zmiany w formule konkursu by się przydały. Tylko że z głową. Jest to jedyny napoleoński portal w kraju i rzeczywiście nie musi się ograniczać do nagradzania jednej jedynej książki. Myślę, że np. pracę tłumaczy fajnie by było docenić. Temat wart dalszej dyskusji.

Pozdrawiam
pf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 kwi 2015, o 18:30 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 10 wrz 2011, o 15:05
Posty: 4
Rozważając wszystkie wnioski za i przeciw zmianom stwierdzam, że obecna formuła jest dobra. "Problem" tkwi jedynie w tym, że "mało osób głosuje". Do tutejszego moderatora odpowiedzialnego za Złotą Pszczołę mam apel-propozycję, aby się dogadał z kolegą WYSOKIM z forum historycy.org, ponieważ tamtejsze forum/sekcja ma więcej i bardziej aktywnych użytkowników. W sekcji książki o tematyce militarnej powinien powstać link-przekierowanie (na zasadzie zaproszenie) do forum napoleon.org, aby każdy tamtejszy użytkownik mógł zagłosować.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 kwi 2015, o 19:37 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 13 lut 2010, o 17:46
Posty: 64
Biorąc pod uwagę fakt, że zdania są rozbieżne można uznać, że obecna formuła jest optymalna i kompromisowa i powinna zostać. Zwłaszcza, że nie broni ona nikomu głosować na tylko polskich bądź tylko żyjących. Każdy kryteria swojego głosowania wybiera wedle własnego uznania.
Do problemu Polska-zagraniczna, autor dawny- współczesny dochodzi jeszcze jeden, jeśli już szukamy dziury w całym. Ciężko porównywać ze sobą opracowania z edycjami źródeł.

Ja od jakiegoś czasu głosuje w pierwszej kolejności na żyjących autorów, pozycje współczesne, które mają w danym roku swoją premierę, w drugiej kolejności na tłumaczenia klasyków.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL