Teraz jest 28 mar 2024, o 12:25

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 mar 2016, o 14:14 
Offline
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 02:48
Posty: 138
Castiglione napisał(a):
20000 kilometrów w siodle czyli wspomnienia Kazimierza Dunin-Szpotańskiego


Dziękuję :D. Chciałbym zwrócić uwagę na fragment o bójce w Soissons. W Vincennes zachował się raport przedstawiający punkt widzenia żandarmerii francuskiej. Nie mówi on nic o prowokowaniu Polaków, ale oczywiście zawiera narzekanie na nasze warcholstwo i brak karności. Na razie nie zdradzę więcej, ale autor raportu przyznał, że żandarmeria miała z naszymi niełatwą przeprawę - kilku Francuzów i Holendrów zostało rozbrojonych i pobitych (brak wzmianek o ofiarach śmiertelnych). O zawziętości starcia może świadczyć fakt, że nasi użyli nawet lanc przeciwko sprzymierzeńcom :twisted: .

_________________
Mon Mouton est un lion
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2016, o 18:35 
...serdeczne podziękowania. Coś mi "...chodziło po głowie..." że ja skądeś ten tekst znam. Już pędzę do czytelni na poszukiwania "Płomyka"


Góra
  
 
PostNapisane: 11 kwi 2016, o 17:26 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Lipska gigantomania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2016, o 21:19 
...pomnik w Lipsku przytłacza swoim ogromem.


Góra
  
 
PostNapisane: 18 kwi 2016, o 12:13 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Nie ma już stołu napoleońskiego w Gdańsku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2016, o 20:39 
...smutny obraz naszej rzeczywistości.
A tu mały cytat z artykułu Pawła Siergiejczyka zatytułowanego "Skradziona tożsamość Polaków" z najnowszego (2/2016) numeru czasopisma "Zawsze Wierni". To chyba dużo wyjaśnia :?: :?: :?:
Bonaparte zamiast Bogurodzicy

XVIII-wieczny „przewrót umysłowy” okazał się w polskiej świadomości zbiorowej zmianą na miarę rewolucji francuskiej. Co prawda nie było u nas gilotyn, królobójstwa i rzezi arystokracji (nad czym jeszcze dziś boleją niektórzy literaci, co jakoś nie przeszkadza ich prawicowym „wyznawcom”!), nie było też otwartych prześladowań Kościoła i prób jego upaństwowienia, ale to nie znaczy, że „epoka świateł” nie osiągnęła u nas podobnych efektów jak we Francji. Symbolicznym tego dowodem jest nasz hymn narodowy, z którego kolejne pokolenia Polaków dowiadują się, że „dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy”. Ten sam Bonaparte, który jako rewolucyjny generał przy pomocy polskich legionistów zdobył Rzym i uprowadził papieża Piusa VI!

Pieśń owych legionistów zepchnęła w głęboki cień średniowieczną Bogurodzicę, a w zupełne zapomnienie – tyle wspaniałych pieśni sarmackich epoki kontrreformacji. Podobnie rzecz się ma z całą polską literaturą, którą na każdym etapie nauczania „na poważnie” traktuje się dopiero od epoki „oświecenia”, ze szczególnym naciskiem na pozytywizm i romantyzm (zwłaszcza ten najdalszy katolickiej prawowierności, czyli Mickiewicza i Słowackiego, przy jednoczesnej marginalizacji Krasińskiego i Norwida). Natomiast wszystko, co było przed „oświeceniem”, nauczane jest zdawkowo, może z wyjątkiem renesansowego poety Jana Kochanowskiego i oczywiście „ojca literatury polskiej”, Mikołaja Reja (nieprzypadkowo przyznano ten nieprawdziwy przecież tytuł fanatycznemu protestantowi!). Polskie średniowiecze i polski barok – dwie epoki o jednoznacznie katolickim charakterze – miały zostać programowo wykreślone z narodowej literatury jako „obskuranckie” i nie wnoszące żadnych istotnych wartości. I w gruncie rzeczy tak się stało.


Góra
  
 
PostNapisane: 18 kwi 2016, o 22:41 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
to przykre, że Polak=Patriota=Katolik=Ja mam rację=Inni się mylą.... Nie.. To nie dla mnie. Nie ma mojej zgody na brak miejsca na inne poglądy i wartości, na brak możliwości rozmowy, gdy wszystko sprowadza się do "albo jesteś ze mną albo przeciwko mnie"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2016, o 17:51 
Mon Chevalier.
Tu jest link do całego artykułu: http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/2309 gdzie Kościuszko i Dąbrowski raczej nie są patriotami, zaś "...rewolucjoniści..." (myślę tu i o Cyprianie Godebskim - zupełnie niewłaściwy historycznie Bohater, rozwodnik, dwukrotnie żonaty - nieeee...) to najczęściej "...masoni, ateiści i innowiercy..."..


Góra
  
 
PostNapisane: 19 kwi 2016, o 18:34 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Dziękuję Pani doktor, przeczytałem, zdania nie zmienię. W mojej opinii brakuje tylko stosów i Świętej Inkwizycji, abyśmy jako naród odzyskali swą tożsamość :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2016, o 20:26 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Małe wyjaśnionko.
FSSPX jest ruchem schizmatycznym,i ich poglądy stoją w sprzeczności z poglądami Stolicy Apostolskiej,a więc Kościoła Powszechnego.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL