Teraz jest 28 mar 2024, o 13:40

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 356 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 cze 2016, o 10:19 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
Nie rozumiem co Cię zaskoczyło …
Mnie też to zaskoczyło Towarzyszu. A dokładnie to, że od osoby będącej autorem tak wielu popularnych i poczytnych (czyli jak można domniemywać - erudyty) książek nie oczekiwałem tak wąskich, prostych i w gruncie rzeczy obskuranckich poglądów, idących wprost po linii paranoicznych teorii spiskowych konserwatywno-prawicowej części przeciwników WRF...

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2016, o 13:51 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
Cytuj:
Nie rozumiem co Cię zaskoczyło …

Towarzyszu, zaskoczyło / zdziwiło mnie owo stwierdzenie, "rzucone w przestrzeń" i nie poparte żadnym argumentem, źródłem etc.. Jestem bowiem zdania, że tego typu odosobnione stwierdzenie (chyba możesz przyznać, że raczej rzadkie, ja przynajmniej nie spotkałem go w żadnym innym opracowaniu) powinny być jednak jakoś udokumentowane...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2016, o 15:05 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Przyjacielu , czy mam rozumieć , że przytoczyłeś to "stwierdzenie" dosłownie (cytat) ?
Czy jest to Twoje streszczenie dłuższej wypowiedzi autora ?

Przepraszam , ale jak się domyślasz , książki nie znam.
A nawet zastanawiam się co książka Rogackiego "I wojna polska.." ma wspólnego z rewolucją francuską ...
Do czego i w jakim kontekście takie stwierdzenie miałoby służyć ?

A czy jest to spojrzenie odosobnione ? Nie sądzę .
To zależy , czy mamy do czynienia z opracowaniem entuzjasty rewolucji , czy autora z kręgu
który tak ładnie "po linii i na bazie" zdefiniował Duroc.
Spotkałem się z oboma , stąd moje zaskoczenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2016, o 21:15 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
Cytuj:
Przyjacielu , czy mam rozumieć , że przytoczyłeś to "stwierdzenie" dosłownie (cytat) ?
Czy jest to Twoje streszczenie dłuższej wypowiedzi autora ?

Aby nie było niedomówień, poniżej cały fragment dotyczący tego tematu:
"Gdy w 1789 roku we Francji wybuchła tzw. wielka rewolucja, wywołana w imię postępu, walki z monarchią i Kościołem (czytaj chrześcijaństwem) pod szczytnymi hasłami "Wolność, równość, braterstwo" powszechnie wmówiono, że jest to rewolucja w obronie ludu i o jego prawa. W rzeczywistości lud ten miał bardzo niewiele wspólnego z tym wszystkim.
Ogień buntu rozniecili iluminaci (tu następuje przypis opisujący powstanie iluminatów z zaznaczeniem znaczącej roli Żydów w jego powołaniu) poprzez podległe im loże masońskie, intelektualiści i zubożali szlachcice (nieudacznicy) (tutaj przypis źródłowy: Polskie wydanie: Gaxotte P., Wielka rewolucja francuska, Warszawa 1937), którzy nie potrafli w żaden sposób prosperować na wiejskich majątkach, przyjeżdżali masowo do Paryża, licząc na ciepłe posadki przy dworze, a że liczba tych była ograniczona, powiększali oni grono niezadowolonych społecznie. Na prawie sześćsettysięczny Paryż rewolucję "wywołało" 6000 uczestnikców. To naprostszy przykałd, że rewolucji nie robi się masami, ale pieniędzmi. Bez wsparcia finansowego żaden taki ruch nie miałby szans powodzenia.
Tego wsparcia chętnie udzieliła żydowska finansjera, zainteresowana w rozsadzaniu ustroju monarchistycznego i unicestwienia chrześcijaństwa - dwóch filarów stojących jej na drodze do zrealizowania własnych celów - konglomeratu zjednoczonych państw z jednym światowym ponadnarodowym rządem i jedną religią".
(podkreślenie ostatniego fragmentu pochodzi ode mnie).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2016, o 23:46 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Nie można spokojnie tych bzdur czytać...
Szkoda, wielka szkoda, bo to przekreśla w moich oczach tego pana. Nie wiem po co to zrobił...? Może akurat w tym momencie poczuł jakąś nieodpartą potrzebę podzielenia się z czytelnikami swoimi prywatnymi poglądami na niektóre sprawy? Po raz kolejny zapytam - po co?
A tyle ciekawych pozycji napisał...

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2016, o 09:37 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Jak dla mnie żenada... rewolucja francuska była zjawiskiem tak wieloznacznym i o tak wielu uwarunkowaniach, że opisywanie jej na zasadzie działania cepa niestety uwłacza autorowi takich "rewelacji". Żal, bo cenię jego pisanie... :(

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2016, o 11:25 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Cokolwiek powiedzielibyśmy na temat teorii spiskowej świata, że za wszystkimi działaniami rządów i państw stoją szare eminencje, które sterują światem to i tak będą zwolennicy, które te poglądy popierają. Czy historyk ma prawo tak spostrzegać historię? Jego prawo. Mimo wszystko (i nie da się temu zaprzeczyć) historię tworzą ludzie, którzy wchodzą ze sobą w różne konfiguracje. Tak było zawsze. Wola władcy decydowała o tysiącach. Czy "Święte Przymierze" nie było próbą zbudowania Europy na zasadzie porozumienia się pojedynczych władców? Nie chcę bronić poglądów Rogackiego, ale i też ich nie odrzucam. To jeszcze jeden punkt, z którego oglądane są dzieje świata i dlatego nadal warto czytać książki Rogackiego zachowując swój pogląd na rzeczywistość i konfrontując go z poglądami innych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2016, o 17:01 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
Czy historyk ma prawo tak spostrzegać historię?


"Historia to uzgodniony zestaw kłamstw" - Napoleon Bonaparte
;)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2016, o 17:21 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
No właśnie :P


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 cze 2016, o 17:57 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Towarzysz napisał(a):
Czytałem kiedyś , że masoni stanowili większość Zgromadzenia Narodowego.
Faktem jest , że też w większości skończyli na gilotynie.

Rewolucja uwielbia pożerać własne dzieci.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 356 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL