Teraz jest 28 mar 2024, o 19:22

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 733 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 74  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lip 2016, o 13:23 
Offline
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 02:48
Posty: 138
II tom "Studiów nad epoką napoleońską" nie jest jeszcze wprawdzie na rynku, ale wyjdzie drukiem za ok. miesiąc. Są Autorzy weterani i sporo "świeżej krwi". Poniżej pozwalam sobie umieścić spis treści. Wybaczcie próżność, ale sporo pracy za nami 8-) .


Wstęp
*
Wspomnienia o Andrzeju Nieuważnym
(Ewa Nieuważny, Jarosław Czubaty, Hubert Łaszkiewicz, Dariusz Nawrot, Paulina Dąbrosz-Drewnowska, Jarosław Pawlikowski, Marcin Baranowski, Ewa Derkowska-Rybicka)
*
Bibliografia prac doktora Andrzeja Nieuważnego
*

ARTYKUŁY NAUKOWE

Jarosław Pawlikowski
„Press gang”, czyli kilka słów o przymusowym poborze do brytyjskiej Royal Navy
w latach 1793-1815
*
Adam Paczuski
Zapomniany portret pułkownika Kazimierza Turny
*
Paulina Dąbrosz-Drewnowska
Wygnanie benonitów z Warszawy w świetle źródeł francuskich
*
Cezary Wołodkowicz
Michał Grabowski jako komendant placu Miasta Gdańska
*
Krzysztof Figa
Franciszek Miecznikowski, podporucznik armii Księstwa Warszawskiego,
dowódca „diabelnej kompaniji”
*
Paweł Kubis
Nowoczesność czy tradycja?
Konfederacja Generalna Królestwa Polskiego 1812 roku
*
Dawid Madziar
Działania dywizji kawalerii księcia generała Antoniego Pawła Sułkowskiego pod Altenburgiem i Penig w 1813 roku
*
Ewa M. Ziółek
Królewski pogrzeb księcia generała
Akt pierwszy
*
Marcin Baranowski
Napoleońskie „szyfry wojny”
Nomenklator z 1814 roku
*
Maria J. Turos
Ostatnia bitwa Jana Dominika Larreya
*
Jan W. Kowalik, Włodzimierz Nabywaniec, Adam Paczuski
Pomniki epoki napoleońskiej w Polsce cz. II

MATERIAŁY
Tropem wichrzycieli i rosyjskich szpiegów
Z tajnej korespondencji ministra policji z prefektem departamentu siedleckiego
(oprac. M. Baranowski)

_________________
Mon Mouton est un lion
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2016, o 21:34 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 7 mar 2010, o 14:47
Posty: 48
Właśnie przeczytałem wstęp do książki ''Napoleon, Aleksander i Europa, 1806-1812''.
Już mi się podoba !!! Co prawda opinię o danej pracy powinno się wypowiedzieć po przeczytaniu książki, ale czasem może być odstępstwo od zasady.
D.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2016, o 10:43 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Po spisie treści ze "Studium.." obiecuję sobie bardzo wiele. Turos pewnie jak zwykle perfekcyjna w dziedzinie medycyny, Baranowski z kontrwywiadem (chyba tak mogę myśleć po tytule "Szyfry wojny") to dopiero gratka, a II część napoleońskich pomników mówi sama za siebie. Czekam kiedy znajdzie się na mojej półce.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2016, o 09:57 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 7 mar 2010, o 14:47
Posty: 48
Przeczytałem książkę Sokołowa:
''Napoleon, Aleksander i Europa 1806-1812''.
Muszę powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych w bibliotece napoleońskiej.
Aż dziw, że napisał to Rosjanin. Wielki szacunek dla autora.

Nikt chyba teraz nie zaprzeczy, że na drodze do wskrzeszenia i odbudowy Polski stał car rosyjski, Aleksander I.
Według mnie jest to obowiązkowa lektura dla kogoś, kto zgłębia historię wojny 1812 (raczej kampanii, bo sama wojna zakończyła się przecież na rogatkach Paryża dwa lata później !).
W sumie car Aleksander I ukazany jest jako jeden z inspiratorów wojen w Europie i trudno temu zaprzeczyć.
Sokołow to nie tylko Rosjanin, ale i trochę Francuz i trochę Polak.
Podziwiam w tej kwestii Sokołowa. Poza umiejętnościami zawodowego historyka trzeba być jeszcze otwartym na prawdę. A propos prawdy.
Andrzej Żiółkowski o księciu Józefie Poniatowskim też trochę prawdy napisał w książce o ułanach i też było przykro się dowiadywać o jego niektórych decyzjach w 1806 i 1809 r. (ale to inna historia).

Nie chodzi mi o to, że rosyjski profesor z Sankt Petersburga wielokrotnie wyraża się z uznaniem o polskich żołnierzach Napoleona. Och, to miłe dla nas, Polaków.
Najbardziej jednak doceniam to, że Sokołow pisze po prostu prawdę, wcale nie gloryfikując Napoleona. Naświetla konflikt między napoleońską Francją a carem od roku 1801 bardzo jasno, wygłaszając swoją ocenę dopiero po przedstawieniu źródła i po jego analizie. Przecież fakty tam opisane znał mniej więcej każdy z nas w miarę dobrze ! A jednak po dodaniu szczegółowej analizy obraz zmienił się.
Na początku chciałem tylko napisać, że po przeczytaniu tej książki wynika jasno, że to W. Łysiak miał rację ! Oczywiście, byłoby to wielkie uproszczenie.

Tak książka to właściwie nie pozycja dostarczająca nam nowych wiadomości o epoce napoleońskiej (a takie książki też są cenne), lecz praca, która podsumowuje pewien spór historyczny, ciągnący się przez dwa wieki. I to podsumowuje w sposób jasny, sprawiedliwy i bardzo wysokim poziomie.

Nie wiem, co jeszcze przeczytam w tym roku, ale ta pozycja to poważny kandydat na Złotą Pszczołę 2016.
Goldville


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2016, o 10:15 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
Cytuj:
Muszę powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych w bibliotece napoleońskiej.
Aż dziw, że napisał to Rosjanin.

Czyżbyś uważał, że Rosjanie nie są zdolni do napisania dobrej książki????


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2016, o 14:43 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Kamp napisał(a):
Cytuj:
Muszę powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych w bibliotece napoleońskiej.
Aż dziw, że napisał to Rosjanin.

Czyżbyś uważał, że Rosjanie nie są zdolni do napisania dobrej książki????


Być może kolega po prostu zbyt dużo czytał prac powstałych na wschodzie w czasach słusznie minionych (sam mam za sobą kilka takich lektur, więc wiem co mówię), co może wpływać na taki osąd sprawy. Wracając do głównego tematu miałem przyjemność być na wykładzie prof. Sokołowa, przeczytałem też Armię Napoleona i Austerlitz i jestem pozytywnie nastawiony także do tej pracy, prędzej czy później na pewno się w nią zaopatrzę.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2016, o 20:06 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 7 mar 2010, o 14:47
Posty: 48
Oh, nie ! Zdecydowanie tak nie uważam !!!

Drogi Kampie, po prostu w tym fragmencie nieco niejasno się wyraziłem. Chodziło mi o to, że po lekturach Manfreda, Tarle'go, Żylina itd. miło mieć książkę, której Autor, jako Rosjanin, ma bardziej profesjonalne podejście do Historii.
U tamtych wymienionych np. temat Polski i jej zagrabienia w XVIII wieku przez Rosjan był stale marginalizowany i zakłamywany, nie mówiąc już o zwodzeniu Polaków przez cara Aleksandra I.

Sokołow pięknie pisze prawdę, opierając się na źródłach z epoki.
Jestem pełen uznania dla Rosjan (czy autorów tworzących na wschodzie). Nie mówiąc już o artystach tego formatu co A. Telenik, P. Alekhine, A. Ezhov. etc.
Kiedy zaczynałem zajmować się epoką napoleońską w 2001 roku właściwie z rosyjskich prac dostępne mi były początkowo tylko książki Tarle'a, Żylina i Manfreda.
Czekam na inne rosyjskie książki, nie tylko Sokołowa, ale np. Korolev'a, Popov'a etc. Oby było jak najwięcej tłumaczeń rosyjskich książek i wydawnictw.
Goldville


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 wrz 2016, o 14:42 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Czytam Andrusiewicza "Aleksander I" - jak na razie pozycja ciekawa, choć dla napoleonisty może wydać się rusofilska ( a raczej jest rusofilska). Aleksander jest tu przedstawiony ( jak na razie - doszedłem do zabójstwa Pawła I) jako człowiek, który z jednej strony ogarnięty jest duchem reformatorskim a z drugiej jako człowiek wciąż lawirujący między babką a ojcem, aby utrzymać się na powierzchni. Dla mnie minusem jest zbyt ogólne podawanie informacji kto z kim i dlaczego. Jak na na razie razi mnie ta ogólnikowość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2016, o 19:21 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Dariusz Nawrot, Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 paź 2016, o 22:00 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2010, o 19:18
Posty: 415
Castiglione napisał(a):


Dodam tylko, że uroczysta premiera książki odbędzie się 14 października w Muzeum Saturn w Czeladzi, dnia następnego będzie ją także można nabyć podczas inscenizacji napoleońskiej potyczki na czeladzkim rynku, gdzie profesor Nawrot będzie ową potyczkę na bieżąco opatrywał komentarzem historycznym.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 733 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 74  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL