Teraz jest 28 mar 2024, o 23:41

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 kwi 2017, o 23:09 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 kwi 2017, o 12:17
Posty: 13
Już znalazłam i już rzuciłam znajomym do przetłumaczenia słowo w słowo. Coraz bardziej jestem skłonna sądzić, że nie było żadnego Jakuba a obaj Janowie to ta sama osoba z tym, że pewnie Jan z IV pułku to był epizod z życia Jana płatnika. Jak sądzicie Panowie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2017, o 23:30 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Pewny jestem, że to są dwie różne osoby...Ten drugi Jan był płatnikiem generalnym 31.01.1810 r. wg Gembarzewskiego...
Może faktycznie był protegowanym wcześniejszego Jana za którym wstawił się sam Poniatowski???


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 00:11 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 kwi 2017, o 12:17
Posty: 13
Jan Chrzciciel bo tak miał na imię Jan płatnik - był wg aktu ślubu płatnikiem dywizji okręgu pierwszego całej piechoty wojsk polskich tu link do tego aktu http://szukajwarchiwach.pl/72/185/0/-/4 ... -f0j14RTSw prawa strona i następna


Przepraszam za swój laicyzm w sprawach wojsk z tego okresu i może zadaję głupie pytania, ale lepsza jestem w ornitologii ;)
Czy płatnik generalny różni się czymś od płatnika "całej piechoty" ? Co należało do ich obowiązków - ilu było takich płatników, jaka była ich hierarchia? Mnie się wszystko kręci troszkę

tu jego akt zgonu zgon: Akt zgonu: Zamość (obecn. woj. lubel.), 243/1830 http://szukajwarchiwach.pl/35/1964/0/2. ... 95UyuukXow

Na prawdę zaszedł mi już ten Jan lub teraz dwóch Janów, a nawet trzech za skórę Jan Chrzciciel miał ojca Jana Gotfryda który zmarł przed 1818 rokiem i był jeszcze Jan (drugie imię nieznane jeszcze) ojciec mego xpradziada Michała który zmarł przed 1827 rokiem. Nie mamy na razie połączenia pomiędzy tym Janem, a tamtymi dwoma J Chrzcicielem i J Gotfrydem. Biorąc pod uwagę wiek Janów i imię nie byli oni synami Jana Gotfryda, ani Jan Chrzciciel nie mógł być ojcem Jana przodka :) ale wszyscy trzej mieli teoretycznie możliwość brać udział w wojnach tego okresu. Jan przodek być może, ale jest to tylko domniemanie moje, był np. synem Antoniego - drugiego syna Jana Godfryda, a tym samym bratankiem Jana Chrzciciela. Uffff skonczyłam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 00:20 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Polecam Ci książkę Bronisława Gembarzewskiego "Wojsko polskie Księstwo Warszawskie 1807- 1814" i rozdział - "Administracja wojskowa" za dużo pisania a w internecie jest....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 00:23 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 kwi 2017, o 12:17
Posty: 13
a to skąd wziąłeś? "Ten drugi Jan był płatnikiem generalnym 31.01.1810 r. wg Gembarzewskiego... " nie umiem tego znaleźć w tej książce , znalazłam tylko że było ich dwóch na str VI (skan nr 397).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 00:24 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 kwi 2017, o 12:17
Posty: 13
ok już siadam do czytania tego rozdziału :) Nie gniewaj się, ale jak się nic nie wie o wojsku (blondynka w starszym wieku) to nie wiadomo w jakim rozdziale szukać. Dziękuję :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 00:27 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Moje wydanie mówi na str. 260... Trzeba znaleźć protokół urzędników wojskowych (do szefów biur włącznie) w rozdziale administracja wojskowa i
płatnicy generalni.....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 00:32 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
I się pomyliłem...Wszystko dobrze tylko Jan był płatnikiem dywizyjnym a nie generalnym... Za szybko... Ale tam szukać...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 01:09 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 kwi 2017, o 12:17
Posty: 13
Już sobie poczytałam, i znalazłam to wszystko o czym piszesz i ową drobną pomyłkę, ale nie myli się tylko ten co nic nie robi - masz u mnie i tak wielki dług wdzięczności za tego Gembarzewskiego. Ale co mi przyszło do głowy nadal że to ta sama osoba (być może na inną pisownię nazwiska w dokumentach jeszcze 50 lat później mój xpradziad podpisuje się na 3 różne sposoby) ), że najpierw Jan był w IV pułku, ale miał jakieś rodzinne problemy ( dowiem się po przetłumaczeniu z francuskiego) i zwolniono go pewnie na jego prośbę w lipcu 1808, ale chciał wrócić do wojska już w grudniu Poniatowski się za nim wstawia i wtedy być może zamiast jechać do owej Hiszpanii zostaje ponownie przyjęty do wojska jak płatnik dywizyjny i jako płatnik kończy karierę w 1810. Wg mnie to ma sens, co Ty na to? A w 1824 już Ministerstwo Wojny wie coś o przekrętach. Bo w 1818 na ślubie kolegi na miesiąc przed swoim podaje się za pułkownika wojsk polskich (albo był pijany, albo był oszustem), a w miesiąc później na własnym ślubie nadal mianuje się płatnikiem i kapitanem ale nie byłym ... ? tak jak to było w zwyczaju jednak pisano "niegdysiejszy" , "uprzednio" "dawniej" lub podobnie.
Dobranoc - chyba będzie mi się śnił sam Napoleon ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 01:15 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 27 kwi 2017, o 12:17
Posty: 13
Poza tym że to była jedna osoba wskazywać mogą (ale może to być założenie błędne, skoro Jan płatnik był kłamcą) zapiski, które mam że to Jan kapitan IV pułku dostał order VM, a Jan płatnik się nim chwali w akcie ślubu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL