Teraz jest 19 mar 2024, o 06:29

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lut 2010, o 17:16 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Odpisuję na apel Castiglione.
Na Częstochowskiej nekropolii Świętego Rocha znajduje się stary nagrobek z 1853 roku, Wincentego Wenitowskiego.
Na nagrobku tym widnieje inskrypcja: „...byłego wojskowego z Gwardyi Napoleona”.
Poniżej przedstawiam zrobione przeze mnie zdjęcie:

Obrazek

W Częstochowskim archiwum wykopałem jego akt zgonu, z księgi zmarłych parafii św. Zygmunta, pod pozycją 499 za rok 1853, dowiedziałem się że Mieszkał w Nowej Częstochowie (obecnie dzielnica), i był introligatorem.
Kurcze ciekaw jestem gdzie on służył. . .

Pozdr.
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2010, o 15:42 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Dzięki. A nie masz przypadkiem zdjęcia całego nagrobka?

Szkoda, że ów Wenitowski to całkowita tabula rasa :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2010, o 16:05 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
W poniedziałek jadę odwiedzić owy cmentarz to wykonam. Jeżeli potrzebujesz również to mogę podesłać tobie skan z księgi zmarłych owego Wenitowskiego.

Natomiast, na nekropolii Kule, jest pochowanych wielu oficerów rosyjskich z XIX wieku. W tym jeden generał lejtnant Pawłow, walczył między innymi w kampanii 1831 (szturmował Warszawę we wrześniu), jak i później w obronie Sewastopola.

Pozdr.
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2010, o 16:37 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2719
W spisie Bieleckiego Wincenty Wenitowski nie występuje ale jest szwoleżer Wincenty Wenytowicz może to przekręcenie nazwiska.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2010, o 11:12 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Na Częstochowskim cmentarzu Kule, spoczywają szczątki Elżbiety Valentin d’Hauterive.
Urodzona w Słupnie, pow. kutnowski ok. 1841, zm. 9.VIII.1917 w Częstochowie (grób niestety nie zachował się). Pedagog, uczestniczka powstania styczniowego.

Co ważniejsze była córką Piotra i Elżbiety z Jerzmanowskich. Rodzina Valentin d’Hauterive przebywała w Polsce od XVI wieku. Spokrewniona była przez linię żeńską z Radziwiłłowiczami i Jerzmanowskimi.

Ojciec jej, Piotr August Valentin d’Hauterive (1779-1845), był ppłk., oficerem armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, uczestnikiem kampanii 1812-1813 i powstania listopadowego.

Stryj natomiast, Franciszek Valentin d’Hauterive (1775-1831), był płk. Inżynierii, uczestnikiem kampanii 1812-1813 a później w wojsku Królestwa Polskiego.
Uczestniczył w nocy listopadowej, a w wojnie polsko-ruskiej 1831 roku, był najpierw dowódcą grup powstańczych a potem dowódcą brygady i szefem sztabu korpusu jenerała Giełguda.

[w:] Sętowski J., Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny, Częstochowa 2005.
Tokarz W., Wojna polsko-rosyjska 1830 i 1831, Warszawa 1993.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2010, o 12:47 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
WPK napisał(a):
W spisie Bieleckiego Wincenty Wenitowski


Kolega Stary, również w PW, zwrócił mi na to uwagę. Bardzo dziękuję wam za ową informację! Po konsultacji ze „znawcą” nazwisk, można być prawie pewnym że to jest ta sama osoba!

Pozdrawiam serdecznie
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2010, o 16:37 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Nagrobek Wenitowskiego:

Obrazek

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2010, o 00:18 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
Rembowski w Źródłach ... nie wymienia Wenitowskiego, ale jego spis jest dużo uboższy niż Bieleckiego. Napisał, że księga pułku jest zbyt obszerna aby ją przytaczać w całości. Nie wiedział, że pójdzie z dymem ....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2010, o 15:36 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major

Dołączył(a): 16 cze 2010, o 11:22
Posty: 29
Lokalizacja: Koszalin
Ja również pozwolę sobie dołożyć kilka z wizyty we Lwowie. Co prawda nie miałem zbyt wiele czasu, ale odnalazłem kilka grobów z epoki – żołnierzy Kościuszki, Napoleona i Powstania Listopadowego.

Józef Czułowski (Czółowski lub Czołowski w zależności od przewodnika), w przewodnikach uparcie opisywany jako szwoleżer i uczestnik szarży pod Somosierrą. Uparcie, bo ja przynajmniej nie odnalazłem wzmianek o jego uczestnictwie, przyznam, że szczególnie wnikliwa kwerenda nie była, zważywszy, że nakrycie głowy znajdujące się na nagrobku w tych samych przewodnikach nazywają „czakiem”...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2010, o 20:15 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 14 lip 2010, o 21:17
Posty: 5
Witam,
czy masowe groby, niczym nie oznaczone, których miejsce znane jest jedynie w przybliżeniu, też podpadają pod ten wątek?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL