Teraz jest 28 mar 2024, o 17:35

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 586 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sie 2018, o 20:42 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Cóż, niestety współczesny spór polityczny mocno odbija się na postrzeganiu historii. Dotyczy to przede wszystkim dziejów XX w., ale jak widać epokę napoleońską również można pod to podciągnąć.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 sty 2019, o 22:01 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Napiszę o tym tutaj, bo książka iście mało napoleońska... ale cóż... zachwyciła mnie i dlatego chcę Wam polecić.
No to polecam!

Radosław Sikora, Husaria. Duma polskiego oręża


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2019, o 16:56 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Husaria ... nie Ty jeden jesteś zachwycony fenemonem tej jazdy.
Znam obcokrajowców zakochanych w husarii , małych i dużych.

To nie pierwsza książka tego znakomitego propagatora historii husarii.
Mam w bibliotece inną jego pracę - "Z dziejów husarii".

Szkoda że tak mało pisze się o innym fenomenie polskim , o ułanach , o Legii Nadwiślańskiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2019, o 00:44 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Czytam "Borodino" Mikaberidzego. Czytelne i zostaje w pamięci! Oglądam "Wojna i mir" Bondarczuka. Robi wrażenie! Bitwa kręcona przy pomocy ludzi, nie komputerowo! Ale... Rosjanie salutują dwoma palcami... a ja myślałem, że to tylko my! Jak to jest? Kto wie?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2019, o 01:03 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Zenobi napisał(a):
Czytam "Borodino" Mikaberidzego. Czytelne i zostaje w pamięci! Oglądam "Wojna i mir" Bondarczuka. Robi wrażenie! Bitwa kręcona przy pomocy ludzi, nie komputerowo! Ale... Rosjanie salutują dwoma palcami... a ja myślałem, że to tylko my! Jak to jest? Kto wie?


Słyszałem teorię, że może to mieć korzenie cerkiewne związane z wizerunkami Jezusa (tzw. Chrystus Pantokrator), gdzie unosi On dwa palce prawej dłoni. Mówimy tu o Rosji, zatem ta teoria nie jest bezpodstawna.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2019, o 23:17 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Na pewno dwoma salutuja ? A moze trzema , trzeci lekko zgiety ?
Prawoslawni zegnaja sie trzema palcami (trzema , bo Trojca Swieta).

PS
Przepraszam za brak polski znakow, jestem w podrozy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2019, o 12:07 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Mała dyskusja na ten temat u Historyków:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=56077

...ale jakoś to wszystko mętne :o

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2019, o 20:54 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Zenobi napisał(a):
Czytam "Borodino" Mikaberidzego. Czytelne i zostaje w pamięci! Oglądam "Wojna i mir" Bondarczuka. Robi wrażenie! Bitwa kręcona przy pomocy ludzi, nie komputerowo! Ale... Rosjanie salutują dwoma palcami... a ja myślałem, że to tylko my! Jak to jest? Kto wie?

rzeczywiście łatwo się czyta, aż chciałoby się, aby wyszły kolejne książki tego autora..


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2019, o 01:16 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 22:24
Posty: 25
Kilka pozycji z Napoleona V i prawdopodobnie także jedna z Inforteditions oraz co najmniej jedna z PIW to są publikacje z wcześniejszych lat. Wydania z 2018 r. raczej niczym się od nich nie różnią merytorycznie (jeśli niektórzy tłumacze i redaktorzy postarali się skorygować literówki - chwała im za to, chociaż znając życie nie bardzo wierzę by się im chciało podjąć ten wysiłek). Nie do końca widzę sens umieszczania tych książek w konkursie, chyba że z tego względu by było więcej pozycji do głosowania na nie.

Żeby była pełna jasność, mam na myśli następujące publikacje:
Arnold James R., Reinwertsen Ralph R., Kryzys śniegu. Kampania zimowa 1806 – 1807
Arnold James R., Reinwertsen Ralph R., Triumf Napoleona. Kampania frydlandzka 1807
Petre Francis Loraine, Ostatnia Kampania Napoleona na terenie Niemiec
Rogacki Tomasz, Austerlitz 2 grudnia 1805. Największe zwycięstwo Napoleona - tutaj być może coś się zmieniło w treści, ciekaw jestem opinii tych, którzy czytali stare i nowe wydanie

Biografia Ney'a autorstwa Roberta Bieleckiego, wydana przez PIW, to też wznowienie, bo autor już od dobrych kilku lat nie żyje. Nie wiem jak biografia Metternicha.

Szczerze powiedziawszy z tej listy znane mi są głównie wznowienia i na nie mógłbym głosować, ale jak wspominałem wcześniej, wydaje się to mieć umiarkowany sens.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2019, o 11:40 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Raleen napisał(a):
Nie do końca widzę sens umieszczania tych książek w konkursie, chyba że z tego względu by było więcej pozycji do głosowania na nie.
...
Szczerze powiedziawszy z tej listy znane mi są głównie wznowienia i na nie mógłbym głosować, ale jak wspominałem wcześniej, wydaje się to mieć umiarkowany sens.


Oczywiście mieć swoje zdanie ważna rzecz... ale pozwól, że zacytuję Regulamin:

Cytuj:
1. Ranking dotyczy publikacji (książek naukowych, popularno-naukowych, katalogów wystaw, reprintów oraz wznowień wcześniej wydanych pozycji) wydanych w 2018 r. w dowolnym nakładzie i kraju, z zastrzeżeniem jednak, iż są opublikowane w języku polskim i dotyczących wyłącznie epoki napoleońskiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 586 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL