Teraz jest 28 mar 2024, o 11:22

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 sty 2010, o 16:21 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Temat ten poświęcony jest zachowanym relacjom pisemnym i przedstawieniom ikonograficznym dotyczącym umundurowania 1. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, od chwili jego powstania w do momentu rozwiązania .
Zebrane tu materiały posłużą z czasem do próby zarysowania historii barwy pułku i upublicznione będą w ramach projektu "Biblioteka Barwy i Broni - broń, strój, oporządzenie i organizacja jednostek polskich doby wojen napoleońskich."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 lut 2010, o 17:55 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
A więc może na początek, Bronisław Gembarzewski i to co udało mu się na ten temat ustalić, a i jak to się zaraz okaże w wypadku jednego z przedstawień odrobinę przeinaczyć.

"Żołnierz polski", tom III, tablica nr 115:

Załącznik:
oficerowie_1_legii_warszawskiej_1807_1810.jpg


"Pułk 1 piechoty. Fig A. Adiutant major. Fig B. Pułkownik konno. Fig. C. Oficer grenadierów. W ubiorach małych według obrazu Januarego Suchodolskiego, przedstawiającego bitwe pod Raszynem dnia 19 IV 1809 r."

"Żołnierz polski", tom III, tablica nr 116:

Załącznik:
DSC03521_copy.jpg


"Żołnierz polski", tom III, tablica nr 117:

Załącznik:
DSC03524_copy.jpg


Jak wynika z opisów na wszystkie przedstawiania, pan Bronisław ma "podkładki". Niestety odnaleźć udało mi się tylko te składające się na plansz 115 i 117. Zacznę, jeżeli szanowne koleżeństwo pozwoli, od tej ostatniej.

Postacie A i B to grenadier i woltyżer według akfareli Józefa Kosińskiego.

Załącznik:
kosiński _pułk1.jpg


Postać C to tambur major zdjęty z obrazu olejnego Jana Chełmińskiego. Na kim z kolei opierał się Chełmiński togo póki co nie wiem. Wydaje się jednak ze mógł na planszy z "Les Uniformes d l?armee francaise" Lienharta i Humberta, na którą zresztą powołuje się również i Gembarzewski.

Załącznik:
11.jpg


Załącznik:
lh5_73.jpg


Postać D pochodzi z album litografii "Ubiory Woyska Polskiego Xsięstwa Warszawskiego", Józefa Kondratowicza ( 1808-1860 ), wydanego przez Antonia Dal Trozzo, w roku 1829.

Załącznik:
kondratowicz1.jpg


Z tego co udało mi się zorientować, to dość rzetelne dzieło i choć autor w chwili upadku księstwa miał zaledwie 6 lat, wykorzystał świeże jeszcze wspomnienia, oraz zapewne istniejące materiały i eksponaty. Świadczą o tym na przykład wszystkie znaczniejsze odstępstwa od przepisów, które znajdują potwierdzenie również i w innych źródłach. Jednym z nich są właśnie białe niciane szlify, noszone przez fizylierów 1, pułku, o których pisze również i mistrz Gembarzewski, tym razem w "Wojsku Polskim ...":
: "Pułk 1-szy. Kity czarne na czapkach fizylierów, szlify białe włóczkowe z frędzlami na ramionach fizylierów, u tychże patronasze bez żadnych ozdób. "
Zastanawiam się tylko, czy aby opis ten nie jest oparty, właśnie o litografię Kondratowicza.
A co do rzetelności mistrza Bronisława to już na pierwszy rzut oka widać, że jego relacja, różni się trochę od tego co możemy zobaczyć na oryginale. Jednym z tych niezgodnych elementów jest czapka, która nosi wyraźne znamiona pikowania i ma biały pompon, oraz poły, których kształt Gembarzewski , możliwe że słusznie , trochę skorygował, ale i co gorsza zmienił im kolor na granatowy.

Planszą 115, jako że problem wiarygodności Suchodolskiego, wydaje się o wiele bardziej złożony, zajmę się po południu.

Załącznik:
Smierc_Godebskiego.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2010, o 21:49 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2010, o 21:08
Posty: 3
Dobosz 1 pułku piechoty autorstwa Knotel'a
Obrazek

_________________
http://www.youtube.com/user/Knoppy92


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2010, o 00:14 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
No i właśnie: Knotel....
Witam serdecznie.
Długo szukałem jakiegoś potwierdzenia dla tej właśnie rekonstrukcji, niestety z mizernym skutkiem.
Znalazłem tylko jego kolejną planszę, tym razem studyjną, uzupełnioną dodatkowo o mundur fizyliera:
Załącznik:
pol02.jpg

I znów niestety, bez podania źródeł na których się opierał.
Wydaje mi się jednak, że ten błękitny kolor kołnierzy i łapek to wpływ bardzo popularnego wydawnictwa autorstwa Lienharta i Humberta, z początku ubiegłego wieku. To mniej więcej od tego czasu pojawiają się przedstawienia fizylierów 1. i 2. pułku z takimi właśnie błękitnymi dodatkami. Przypomnę tu choć by słynny obraz olejny Chełmińskiego.
Co jednak mogło być źródłem tych ustaleń i na ile można im wierzyć, tego niestety nie wiem.
Załącznik:
lh5_73.jpg

Źródło ilustracji: www.grosser-generalstab.de
Pozdrawiam.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 wrz 2010, o 19:26 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2010, o 17:17
Posty: 43
Witam
Z serii ''Arsenał Polski'' :

Obrazek

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL