Teraz jest 19 mar 2024, o 09:21

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Muzeum-mundury
PostNapisane: 1 cze 2010, o 15:46 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 7 maja 2010, o 11:52
Posty: 3
Witam wszystkich.
Postanowiłem przyłączyć się do dyskusji, a że jestem w tak szacownym gronie znawców przedmiotu, pozwolę sobie na początek zadać pytanie, które mnie od pewnego czasu nurtuje, mianowicie czy wiadomo, czy kiedyś ktoś (lub grupa osób) próbowała dokonać gruntownej kwerendy mudurologicznej muzeów europejskich, pod kątem interesujących nas mundurów polskich lat 1807-1815?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 cze 2010, o 12:26 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Cytuj:
Witam wszystkich.
Postanowiłem przyłączyć się do dyskusji, a że jestem w tak szacownym gronie znawców przedmiotu, pozwolę sobie na początek zadać pytanie, które mnie od pewnego czasu nurtuje, mianowicie czy wiadomo, czy kiedyś ktoś (lub grupa osób) próbowała dokonać gruntownej kwerendy mudurologicznej muzeów europejskich, pod kątem interesujących nas mundurów polskich lat 1807-1815?
Pozdrawiam

Wydaje mi się że raczej nie...
No ale przecież nic nie stoi nic na przeszkodzie, żeby podobnej kwerendzie, poddać nasze własne zbiory, oczywiście te papierowe i elektroniczne.

Na początek proponuję dwa pierwsze eksponaty ze zbiorów MWP w Warszawie, pochodzące najprawdopodobniej jeszcze z roku 1806


Czapka żołnierza pospolitego ruszenia województwa sieradzkiego, 1806-1807.
Załącznik:
pospolite.jpg


Kurtka mundurowa gwardii honorowej witającej Napoleona w 1806 roku.
Załącznik:
gwardia.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 cze 2010, o 17:44 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
I jeszcze słowo o czapce pospolitego ruszenia.
No i właśnie...o ile mnie wzrok nie myli, (bo z opisem tego eksponatu niestety nigdzie się nie zetknąłem), czapka ta jest wykonana z tektury wzmocnionej zaimpregnowanym materiałem. Przypomnę że w taki właśnie sposób wykonano również grupę czapek odnalezionych po II Wojnie Światowej, których autentyczność do dziś budzi spore kontrowersje. Jednym z argumentów, który, świadczyć miał za tym, że nie pochodzą one z okresu Księstwa Warszawskiego, była... ich tekturowa konstrukcja. W swoim słynnym artykule pt.: „Fantazyjne czapki”, który ukazał się na łamach emigracyjnego pisma „Broń i barwa”, Andrzej Zaremba udowadniał, że , i tu cytat: ” wszystkie znane dotychczas czapki i to nie tylko polskie były albo sukienne, pikowane, albo z filcu formowanym na odpowiedniej formie”. Jako przykład prawidłowej konstrukcji posłużyła Zarembie filcowa czapka drugiego pułku piechoty będąca dziś w zbiorach MWP w Warszawie.
Jeżeli wiec czapka sieradzkich pospoliciaków, jest faktycznie tekturowa, to jak sądzę mamy tu do czynienia z bardzo ciekawym artefaktem.
Równie ciekawym elementem jest w wypadku tej czapki kokarda z wpisanym w nią krzyżem kawaleryjskim, do złudzenia przypominająca tę z pierwszego typu czapek naszych szwoleżerów. Były to czapki które powstały jeszcze w Polsce, najprawdopodobniej w 1807 roku i co warte podkreślenia w oparciu o, że tak powiem polska myśl techniczną. To samo tyczy się metalowej tulei służącej do mocowania kity.
Zainteresowanych tematem odsyłam do artykułu Zaremby oraz dyskusji o wspomnianych wyżej czapkach:
viewtopic.php?f=4&t=94&start=20

Pozdrawiam serdecznie,
Z.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2010, o 11:57 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Remanentu ciąg dalszy….

3 Czapki pierwszego wzoru powstałe najprawdopodobniej jeszcze w Polsce w 1807 roku.
Dwie pierwsze ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Trzecia z Muzeum Wojska w Poznaniu.
Załącznik:
DSCF1864jj.jpg

Załącznik:
6921e37a6b43.jpg

Załącznik:
47e9e5f5329a.jpg

Zasadnicze elementy czapki lekkokonnych nie uległy zmianie przez cały okres istnienia pułku. Z pośród zachowanych egzemplarzy wyodrębnić można jednak ich parę wzorów, różniących się szerokością otoku i żyłki, wysokością i kształtem kwater, oraz rodzajem i jakością niektórych dodatków. W tym wypadku były to raczej niezgrabna, w porównaniu z egzemplarzami późniejszymi kwatera, wąska żyłka i niezbyt szeroki otok.
A oto inne czapki reprezentujące cechy czapek wzoru pierwszego znajdujące się w muzeach i zbiorach prywatnych za granicą:
Czapka ze zbiorów Państwowego Muzeum Historycznego w Moskwie:
Załącznik:
Bez_tytu_C5_82u.jpg

Czapka ze zbiorów Stadtmuseum w Dreźnie. Czapka ta wygląda dość archaicznie i to nawet na tle egzemplarzy pochodzących z pierwszych lat istnienia pułku. Najdziwniejszym elementem jest tu futrzany otok.
Załącznik:
Ulanentschako1807_gesamt.jpg

Załącznik:
Ulanentschako1807_detail3.jpg

Załącznik:
Ulanentschako1807_detail1.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2010, o 12:05 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Czapka wzoru pierwszego, chyba przez pomyłkę sklasyfikowana jako element umundurowania pułku 2.
2. pułk szwoleżerów gwardii, powstał w roku 1810, wtedy gdy w użyciu był już wzór drugi. Niestety nie wiem gdzie ten egzemplarz może się obecnie znajdować. Fotki znalazłem na http://www.historicalimagebank.com
Załącznik:
FR213d_Czapka_of_the_2nd_Lancers_copy.jpg

Załącznik:
FR214d_Czapka_2nd_Lancers_copy.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2010, o 12:11 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
I kolejne trzy czapki pierwszego wzoru:
Załącznik:
czapka_1b.jpg

Załącznik:
4040_chapska.jpg

Załącznik:
czapa.jpg

Dwie pierwsze znalazłem w sieci, trzecia pochodzi ze zbiorów kolego Lepica.

Pozdrawiam serdecznie,
Z.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, o 02:19 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Czapla dowódcy pułku Wincentego Krasińskiego:
Załącznik:
czapkakrasinskiego7cs.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, o 02:40 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Czapki drugiego wzoru pułk otrzymał najprawdopodobniej w 1809, po powrocie z półwyspu pirenejskiego. Prawdopodobnie też to one posłużyły w 1811, za wzór do schematu umieszczonego w przepisie pułkownika Bardin.
Załącznik:
bardin.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, o 02:49 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Czapka oficera wyższego reprezentująca wszystkie cechy wzoru drugiego. Są to w tym wypadku lekko zaokrąglone krawędzie kwater, szersza niż w przypadku czapek wcześniejszych żyłka, oraz walcowaty, a więc równy u podstawy i u szczytu skórzany otok.
Eksponat ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Załącznik:
0_600_galeria.dzial05.9.jpg

Załącznik:
e51a0c222363.jpg


Czapka oficerska ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Załącznik:
MWP.jpg


Czapka oficerska ze zbiorów Państwowego Muzeum Historycznego w Moskwie.
Załącznik:
fo106.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2010, o 12:16 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Czapka kolejna pochodząca ze zbiorów któregoś z naszych krajowych muzeów.
Załącznik:
3ef8531767da.jpg


A oto egzemplarz kompletny i pewnie dlatego trochę podejrzany. Wydaje m i się że niektóre elementy, jak na przykład kordony, nie pochodzą z epoki. Wstawiłem ją tu, bo jest to moim zdaniem znakomity niemal wzorcowy przykład czapki wzoru drugiego, a dodatkowo zbliżony swoim wyglądem do dwóch innych czapek żołnierskich które znajdują się w zbiorach MWP, a których reprodukcjami niestety nie dysponuję.

Załącznik:
Polish Czapska side_480.jpg

Załącznik:
Polish Capska rear_480.jpg

Załącznik:
Polish Czapska detail 1_480.jpg

Załącznik:
Polish Capska plate 2_480.jpg

Załącznik:
Polish Czapska detail 3_480.jpg

Załącznik:
Polsh Czapska flounders_480.jpg


Pozdrawiam,
Z.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL