Teraz jest 19 mar 2024, o 05:07

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 lut 2010, o 12:52 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Odpowiedź: ułan

Dawno temu czytalem "Dal nam przyklad Bonaparte" i tam jest krotki ale fajny opis jak Polacy w bitwie pod Talavero (?) spotkali swych ziomkow ale sluzacych w jednym z pulkow szkockich. Ubawu mieli po pachy - a powodem byly owe "spodniczki" (kilts) noszone przez Szkotow. Fakt, dla jednych to byl ubaw a dla drugich wstydu co nie miara. Nasi przezywali Szkotow (i chyba wszystkich Angoli) "rakami" ze wzgledu na czerwone mundury. Ale nie pamietam (i nie ma ksiazki) czy owi Polacy (jency, zbiegowie ?) sluzyli w Black Watch czy innym pulku.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 13:10 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Odpowiedź: Misza

Cytuj:
czy owi Polacy (jency, zbiegowie ?)

z tego co pamiętam byli to jeńcy jeszcze z San Domingo

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 13:12 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Odpowiedź: Duroc

Cytuj:
sluzyli w Black Watch czy innym pulku.

Tak, ułanie. Ale małe sprostowanie: to było pod Fuentes de Onoro w 1811 r...
Pozdr :)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 13:13 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Odpowiedź: rafalm

Cytuj:
Tylko jak chciał Jourdan zepchnąć przeciwnika dyskonując słabszymi od niego siłami?



Myślę, że pozostanie to tajemnicą Jourdana zwłaszcza, że Cesarz polecił zaatakować nieprzyjaciela dopiero po koncentracji wszystkich działających w tym rejonie sił francuskich. Poza tym chyba trochę lekceważono przeciwnika, zwłaszcza Hiszpanów.


Cytuj:
Ja mam tę książkę, ale nie chciałem wchdzić Rafałowi w paradę. Sprawdzę wieczorem, co napisał Bielecki, bo on jest autorem przypisów w egzemplarzu, który posiadam i napiszę.

Strasznie jestem ciekawy tych przypisów Kampie

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 13:15 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Odpowiedź: Kamp

Cytuj:
Strasznie jestem ciekawy tych przypisów Kampie

Ale chyba się rozczarujesz. Prawdopodobnie istnieje wcześniejsze wydanie z bogatszymi przypisami. Egzemplarz, który posiadam pochodzi z roku 1987, opatrzony jest przypisami Bieleckiego i niewiele wnosi do rozwiązania zagadki.
Oto fragmenty listu księcia A. Sułkowskiego do żony pisanego w dniach bitwy pod Talavera.

Toledo, 27. lipca 1809
Najukochańszy fayciu!
Od ostatniego listu, moje serce, upłynęło około dziesięciu dni. Ponieważ jednak od 5 dni jestem w stałym ruchu, nie miałem ani chwili czasu, aby do Ciebie pisać. Wiesz oczywiście, że pozostawaliśmy w całkowitym spokoju w Consuegra, kiedy nagle doszła nas wiadomość, że Anglicy znów wylądowali, połączyli się z korpusem hiszpańskim i maszerują na Madryt (1). Król wydał więc rozkaz wszystkim wojskom, aby zbliżyły się do stolicy. Pierwsza brygada naszej dywizji otrzymała rozkaz udania się do Aranjuezu, a druga, w której znajduje się mój pułk, do Toledo.
Po dwóch dniach marszu przybyliśmy tam 24 lipca pod wieczór. Król chce wydać bitwę i zebrał wszystkie swoje siły, sięgające 40. tys ludzi, w okolicach Torrijos. Ponieważ Toledo jest bardzo ważnym punktem, który trzeba zachować, i są w nim dwa mosty na Tagu, które trzeba absolutnie obronić przed nieprzyjacielem, król postanowił, żw nasza brygada dowodzona przez gen.Blondeau, a pod jego rozkazami przeze mnie, otrzyma zadanie obrony Toledo. Ponieważ gen. Blondeau wzbudzał niewiele zaufania, naczelny wódz Sebastiani powierzył mi niemal wszystko, pozostawiając gen. Blondeau tylko względy należne jego randze.”

W listach pisanych w czasie oblężenia Toledo 28-30. lipca Sułkowski nic nie pisze o biorących w obronie jednostkach. W jednym z następnych listów, z 9. sierpnia pisze:
„...1. sierpnia wyruszyliśmy całym korpusem do Illesias, miasta położonego o 6 mil od Toledo, na drodze do Madrytu. Pozostawiono w Toledo tylko garnizon z 1200 ludzi”.

W przypisach do tych listów Bielecki pisze:
(1) „brytyjski korpus ekspedycyjny gen. Wellesleya przekroczył 3. lipca granicę portugalsko- hiszpańską rozpoczynając marsz na Madryt. Korpus ten, liczący 21. tys. żołnierzy, współdziałał z armią Estremadury gen. Cuesty.
Decydująca bitwa rozegrała się 27-28-lipca pod Talaverą. Korpusy Victora i Sebastianiego (tu walczyły 4. i 7. pułk piechoty Księstwa) odparły siły hiszpańsko-angielskie, kładąc kres ofensywie przeciwnika.”

Jeden z następnych listów Sułkowski napisał po bitwie pod Almonacid (Bielecki podaje w przypisach nazwiska poległych oficerów z 4,7,9 pułku piechoty - ale to już inna historia).

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2010, o 13:23 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Odpowiedź: rafalm

Cytuj:
Ale chyba się rozczarujesz

No cóż potwierdziło to tylko moje wcześniejsze słowa. Tak, że podane przeze mnie wcześniej rozlokowanie polskich pułków w dniach 27-28 lipca 1809 roku, wydaje mi się wielce prawdopodobne.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2010, o 13:53 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Na tym kończy się dyskusja na "starym forum", zapraszam do kontynuacji.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2010, o 22:19 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2010, o 13:21
Posty: 48
Jeśli ktoś jest zainteresowany tutaj parę zdjęć z pola bitwy pod Talavera, które zrobiłem podczas mojej wędrówki po Hiszpanii.

http://picasaweb.google.pl/NicoDavout/T ... oulhOeyKQ#

_________________
Nico

Niech żyje Napoleon!-wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2010, o 15:46 
Offline
Duc d'Elchingen
Duc d'Elchingen
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 00:01
Posty: 47
Lokalizacja: Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego
Fajnie jest zobaczyć choć na zdjęciach pole bitwy opisywane w pamiętnikach i relacjach, gdzie p4p XW miał sporo szczęścia przez to iż był nie pobrał prowaintu i ... został zatrzymany przed nocną rzezią....

Może napisałbyś parę słów tworząc fotoreportaż?

_________________
Nawet najlepsza pamięć jest mniej trwałą niż atrament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2010, o 16:53 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2010, o 13:21
Posty: 48
Nie jestem dobrym pisarzem....jedyne co bym napisał to, że wycieczki po polach bitew w Hiszpanii i Portugalii, szczególnie pole bitwy pod Salamancą, pozwoliły mi zrozumieć jak Wellington chował swoje wojska. Teren na półwyspie jest bardzo pofałdowany, przechodząc zaledwie kawałek drogi, około 200 metrów, od Małych Arapili do Dużych Arapili (na polu bitwy pod Salamancą) mogłem obserwować jak Duże Arapile, bardzo dobrze widoczne, znikają nagle, po czym znów się pojawiają. Zarejestrowałem to na czterech zdjęciach http://picasaweb.google.pl/NicoDavout/S ... 9Tixfn7JA# .

_________________
Nico

Niech żyje Napoleon!-wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL