Teraz jest 19 mar 2024, o 09:20

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 lis 2010, o 01:23 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
Anrep napisał(a):
"Przeleciałem" na szybko tekst dot. epoki napoleońskiej w "Ułani Podolscy. Dzieje Pułku Ułanów Podolskich 1809-1947", Wrocław 1991 (reprint z wydania londyńskiego 1982). Nie znalazłem wzmianki o eskortowaniu Napoleona przez dzielnych ułanów, jest np. opis wypadku ks. Poniatowskiego.


Reprint, jak wiadomo, tym różni się od oryginału czym onanizm od stosunku płciowego. Albo Twój (reprint) nie ma strony 17, na której czytamy: " ...12 Pułk Ułanów zachował swoją zwartość ... Toteż, gdy trzeba było eskortować Napoleona w drodze ze Smorgoń do Wilna, na pewnym odcinku wykonuje to jeden z jego szwadronów.", albo "przelatujesz" za szybko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lis 2010, o 01:30 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Takie oto coś znalazłem w artykule Krzysztofa Komanieckiego o 12 pułku ułanów, zamieszczonym w pierwszym numerze "Kawalerii" z 2000 r. (str. 18):
"Inny szwadron [tj. inny niż 3] Pułku 12 Ułanów eskortował Napoleona na odcinku od Smorgoń do Wilna".
Ale mam jakieś dziwne wrażenie, że to echo onych "Dziejów..."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lis 2010, o 12:05 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
Robi się ciekawie. W "Marszrucie ..." Tularda takich szczegółów nie ma, a wspomnienia Coulaincourta na tym odcinku to głównie wizja monologu Cesarza. Może coś jest w zapiskach Wąsowicza? A czy ktoś sprawdził nasze ulubione dzieło o Litwie? Może najciemniej pod latarnią? Gdzieś to u licha musi być.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lis 2010, o 13:14 
Offline
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 02:48
Posty: 138
Na temat eskorty wiadomości podają Bourgoing, Załuski, Caulaincourt, Dautancourt i Wąsowicz. Żaden nawet się nie zająknął ;) o 12. pułku ułanów. To że ktoś wspomniał o nich w opracowaniu nie znaczy nic, póki nie wskaże źródła. Pewnie, że każdy regiment chciałby mieć na swoim koncie eskortę Napoleona. Według mnie to licentia poetica.

_________________
Mon Mouton est un lion
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lis 2010, o 16:28 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
Na temat eskorty wiadomości podają Bourgoing, Załuski, Caulaincourt, Dautancourt i Wąsowicz. Żaden nawet się nie zająknął o 12. pułku ułanów. To że ktoś wspomniał o nich w opracowaniu nie znaczy nic, póki nie wskaże źródła. Pewnie, że każdy regiment chciałby mieć na swoim koncie eskortę Napoleona. Według mnie to licentia poetica.

Podpisuję się pod zdaniem przedmówcy :roll:
Weźmy też pod uwagę, że 12 puł raczej nie było stać wówczas na wystawienie szwadronu do eskorty (co najwyżej pluton)
12 puł walczył (i ponosił straty) pod Romanowem (szwadron Brzechwy), Smoleńskiem, Borodino, Czirikowem, Winkowem, Medynią. Sam Rzyszczewski po przejściu Berezyny, sam na własną rękę przedarł się przez Wilno do Warszawy. Po Medyni cała kawaleria V korpusu (4 psk, 5 psk, 12 puł, 13 phuz) liczyła około 600 szabel! A najgorsze mieli dopiero przed sobą! Jeśli ks. Józef wybrał do swej eskorty jakieś szczątki 12 puł, to mocno wątpię, aby cokolwiek z tego pułku pozostało dla konwojowania Napoleona. Prawdopodobnie jest to zatem "pułkowa legenda", ale jeśli się mylę, to chętnie poznałbym jakieś dowody (najlepiej z epoki 8-) )
pozdrawiam
apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lis 2010, o 17:46 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
apacz napisał(a):
Weźmy też pod uwagę, że 12 puł raczej nie było stać wówczas na wystawienie szwadronu do eskorty (co najwyżej pluton)

Nie mam najmniejszego zamiaru bronić tezy o eskortowaniu Napoleona przez 12 ułański, ale ów szwadron użyty jest zapewne w rozumieniu wyłącznie organizacyjnym. Wspomniany wyżej Krzysztof Komaniecki szacuje liczebność 3 szwadronu (stanowiącego asystę Poniatowskiego) na ok. 30 żołnierzy. A ów 12 pułk był jeszcze wcale silny - 1 stycznia liczył pod bronią 452 ludzi i 440 koni.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lis 2010, o 19:09 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
A ów 12 pułk był jeszcze wcale silny - 1 stycznia liczył pod bronią 452 ludzi i 440 koni.

Zgadza się, tylko że to dane już z powrotu do Księstwa po włączeniu zakładu i nowego poboru, który stanowił większość nie tylko w tym pułku :roll:

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lis 2010, o 22:14 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
apacz napisał(a):
Zgadza się, tylko że to dane już z powrotu do Księstwa po włączeniu zakładu i nowego poboru, który stanowił większość nie tylko w tym pułku :roll:

Zakładu sprzed kampanii, tzn. pochodzącego ze zwiększenia etatów? Raczej bym go nie przeceniał ;) To dokładnie 627 ludzi (razem z kadrą) na 15 pułków jazdy (może 14 jeżeli poza 9 odliczyć też 14). Minus oczywiście ubytki od kwietnia do końca grudnia. W najlepszym razie czterdziestu ludzi na pułk i tylko pod warunkiem, że jazda nie wysyłała szwadronów marszowych na wschód.
Pobór do końca grudnia też pewnie nie przebiegał najlepiej skoro aż dwukrotnie (8 i 11 stycznia) Fryderyk August musiał wydać dekrety przynaglające (notabene pobór ten nie zakończył się nawet miesiąc później). Kompletnie nie znam francuskiego, ale w depeszy Lajarda do ks. Bassano z 5 stycznia znajduje się takie zdanie, z którego może wynikać, że w zakładach zebrano 4 tys. poborowych. Nawet jeżeli wszyscy z nich pochodzili z poboru regularnego, to i tak stanowią ledwie 1/3 stanów pułków powracających z Rosji.
U Łukasiewicza znalazłem informację (powtórzoną zresztą za tą depeszą), że ok. 900 kawalerzystów z V korpusu uczestniczy w przeglądach, niewątpliwie w Warszawie. Jeżeli doliczyć do tego urlopowanych, którzy według tego samego Łukasiewicza mieli stanowić przynajmniej 1/3 powracających oficerów i żołnierzy w każdym pułku oraz kilkuset kawalerzystów ze szpitali, daje to całkiem niezłą liczbę weteranów.
Ale to tylko na marginesie, bo przecież nie o tym pisałem. Podana przeze mnie liczebność 12 pułku ułanów sytuuje go w górnej części tabeli ekstraklasy. I to wszystko :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lis 2010, o 09:49 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Sprawa wcale nie jest taka prosta, jakby się wydawało :lol: Wielhorski liczył podczas kampanii, że ma 815 kawalerii w zakładach pułkowych (których partiami odsyłał do dywizji nadbużańskiej Kosińskiego) i aż 1200 kawalerzystów bez koni (to zapewne pierwsze efekty poboru). Dopiero w grudniu miano dostarczyć 8819 koni. Kiedy ks. Józef wrócił do W-wy, to jedyną kawalerię jaką mógł odesłać na żądanie Reyniera 22 stycznia stanowiło zaledwie 85 jeźdźców zapewne pozbieranych z zakładów pułkowych. Moim zdaniem ta liczba ułanów 12 puł z raportu Wielhorskiego z 1 stycznia (25 oficerów, 427 żołnierzy i 440 koni) dotyczy przede wszystkim dopiero co wcielonych poborowych, ale Stary pewnie się ze mną nie zgodzi 8-) :lol:

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lis 2010, o 10:31 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
apacz napisał(a):
Sprawa wcale nie jest taka prosta, jakby się wydawało. Wielhorski liczył podczas kampanii, że ma 815 kawalerii w zakładach pułkowych (których partiami odsyłał do dywizji nadbużańskiej Kosińskiego) i aż 1200 kawalerzystów bez koni (to zapewne pierwsze efekty poboru).

Różnica (niespełna 200 ludzi) to zapewne nieprzypisani do zakładów chorzy, którzy pozostali w kraju. Po wyzdrowieniu nie mogli chyba trafić gdzie indziej.
apacz napisał(a):
Moim zdaniem ta liczba ułanów 12 puł z raportu Wielhorskiego z 1 stycznia (25 oficerów, 427 żołnierzy i 440 koni) dotyczy przede wszystkim dopiero co wcielonych poborowych, ale Stary pewnie się ze mną nie zgodzi

Ja wierzę we wszystko co napiszesz, ale wrodzona złośliwość nakazuje mi zapytać dlaczego ;)
Styczniowy raport Wielhorskiego, z którego pochodzą stany 12 pułku ułanów, podaje 13.152 żołnierzy w pułkach wracających z Rosji (tj. bez 13 pułku piechoty i garnizonu Zamościa). Jeżeli poborowi mieliby stanowić ponad połowę tej liczby, to musiałoby by ich być blisko 7 tys. Na moje oko - wyłącznie oko, bo oczywiście żadnych danych nie mam - trochę za dużo.
Być może jakąś wskazówkę znajdziemy we wspomnianym wcześniej liście Lajarda z 5 stycznia 1813. Owo zagadkowe zdanie brzmiało:
Les 4.000 conscrits dus sur la levee precedente ont ele repartis dans les differents depots, comme je m'on suie assure.
Niestety ogonki trzeba sobie wstawić samemu.

PS. Jaki piękny offtopic :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL