Teraz jest 28 mar 2024, o 14:53

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 gru 2010, o 13:00 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 12 gru 2010, o 12:56
Posty: 3
Witam
zwracam się do Was z prośbą jako ekspertów ds. wojskowości tamtych czasów.

Mam skan patentu Virtuti Militari z 1810 r. Jest w bardzo słabym stanie.
To część z częścią wypełnianą odręcznie. Nie bardzo mogę się doczytać nazwy jednostki.
Odczytuję słowa
... skiemu kapralowi ... [nieczytelne]
Narodowej Piechoty "
Jak sądzę to nieczytelne słowo może odtworzyć tylko znawca organizacji wojsk polskich tamtego czasu.

Obrazek

wzór patentu
Obrazek

mam nadzieję, że się uda ...
pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2010, o 16:03 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Jak na "moje oko" to w dokumencie tym stoi:
"Kl....skiemu kapralowi Gwardyi
Narodowey Płockiey
za iego postępowanie waleczne i patryotyczne"
pzdr - apacz

PS A masz jeszcze jakieś dokumenty z czasów Księstwa? Mógłbyś coś w ramach rewanżu opublikować... ;) :D

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2010, o 17:29 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Z tego co ja odczytalem to:
Kruzenskiemu Porucznikowi w pulku 12 piechoty Woyska Ksiestwa Naszego Warszawskiego za iego postepowanie waleczne i patryotyczne

Pzdr.
Gipsy

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2010, o 18:04 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Apacz chyba ma rację, chociaż Gwardię znajduję tam wyłącznie dlatego, że potem następuje "Narodowey Płockiey" ;)

Mam natomiast pytanie dotyczące "wzoru" - czy to patent Macieja Kruszewskiego?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2010, o 23:40 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 12 gru 2010, o 12:56
Posty: 3
Witam
Wzór to dla wskazania formy wpisywanych słów, a jest to patent wskazywany w niemal wszystkich
książkach jakie znalazłem o odznaczeniach polskich [pochodzi z Muzeum Wojska Polskiego].

Czy było coś takiego jak "Gwardia Narodowa Płocka" ?
Jaka była gradacja stopni w takiej gwardii ? Czy kapral to wysoki czy średni/niski stopień ?

Innych dokumentów ani skanów z tamtych czasów niestety nie posiadam ...
A szkoda ...

dzięki za pomoc.

pozdrawiam
marko


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2010, o 01:03 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
marko napisał(a):
Czy było coś takiego jak "Gwardia Narodowa Płocka" ?
Jaka była gradacja stopni w takiej gwardii ? Czy kapral to wysoki czy średni/niski stopień ?

Twój patent pochodzi z 1810 r., musi więc dotyczyć kampanii 1809 r. Samo funkcjonowanie gwardii narodowej jest jeszcze tajemnicą, ale na pewno była realnie tworzona podczas obu wojen prowadzonych przez Księstwo. Formalnie rzecz biorąc gwardię we wszystkich miastach Księstwa utworzono na podstawie dekretu Komisji Rządzącej z 22 czerwca 1807 r. W czasie wojny 1809 r. gwardię narodową formowano na podstawie uchwały Rady Stanu z 16 kwietnia, włączając do niej wszystkich mieszkających w miastach mężczyzn liczących od 16 do 50 lat (poza piekarzami, młynarzami i rzemieślnikami "do wojennej administracji koniecznymi"). Na podstawie tej samej uchwały utworzono gwardię narodową we wsiach, złożoną ze wszystkich gospodarzy i parobków.
Kapral był najniższym stopniem podoficerskim. Nominacja na ten stopień leżała w gestii prezydenta miasta (burmistrza).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lis 2011, o 16:12 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 12 gru 2010, o 12:56
Posty: 3
Witajcie

wracam do wątku, bowiem wiem już więcej i dalej proszę Was o pomoc.
Patent VM należy do Piotra Mateusza Chełmińskiego [18.09.1791 Pułtusk-18.05.1844Warszawa],
jak ustaliliśmy kaprala Gwardii Narodowej Płockiej. Dalej ustaliłem, że był uczestnikiem Powstania
Listopadowego. Potem uzyskałem informację, że figuruje w Słowniku biograficznym oficerów
powstania listopadowego, t. 1 (A-D) pod redakcją R. Bieleckiego.
Obrazek
Czy jako znawcy tego okresu możecie mi wytłumaczyć co można
wyczytać z tej encyklopedycznej notki ? Ewentualnie wskazać gdzie coś można doczytać.
Czy możecie mi podesłać link do jakiejś ryciny przedstawiającej mundur, w którym mógł
paradować mój przodek ?

Jako ciekawostkę mogę podać, że po zwolnieniu ze służby wojskowej był zatrudniony jako
Strażnik Celny przy Komorze Sekcji Wodnej.

Wcześniej zaś biorąc ślub dnia 21.01.1829 jako "podofficer Pułku Strzelców Pieszych Jego
Cesarsko Królewskiej Mości No 1, Kawaler Krzyża Woyskowego
," dostaje "zezwolenie władzy
woyskowey, przez Wielmożnego Pułkownika Szembeka, Dowódcy, wzwyż wspomnianego Pułku
"


pozdrawiam
marko


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2011, o 14:37 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 14 lis 2011, o 11:56
Posty: 68
Gwardie Narodowe tworzone były w księstwie Warszawskim na wzór francuskich Gwardii Narodowych. Miały zapewnic ład i porzadek a w razie koniecznosci miały działac jako miejscowe oddziały samoobrony. Do tego tez GN tworzyła rezerwę dla wojska regularnego. W MWP znajduje sie mundur oficera GN Lubelskiej natomiast z rycin znane są mundury GN Wraszawskiej. Do idei GN odwołano sie znowu w roku 1830 po wybuchu powstania listopadowego. Ciekawą pracę magisterską na ten temat napisano 2-3 lata temu w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Co prawda praca dotyczy bardziej GN 1830-31 w Warszawie ale jak dobrze pamiętam wzmiankuje też o czasach Księstwa Warszawskiego skąd zaczerpnieto ideę w roku 1830.
W Muzeum Narodowym w Krakowie znajduje się kurtka GN z czasów Księstwa. Niestety nie znam sygnatury.
Z zamieszczonej informacji słownika biograficznego ważna wydaje się ta, która podaje w jakich papierach w AGAD mozna szukać wiadomości o tym człowieku. Może Bielecki pominął jakies fakty, które wydały się mało istotne z jego punktu widzenia a przydały by sie Tobie.
Dzięki samej notce, można by było spróbowac przesledzić przynajmniej w ogólnym zarysie jego szlak bojowy na podstwaie informacji dotyczacych szlaku bojowego jego pułku w roku 1831. Oczywiście bez detali. Ponadto można pokusić się o wyszukanie miejsca przekroczenia granicy Królestwa Polskiego i Prus (Prawdopodobnie pod Brodnicą), a co za tym idzie poszperać w pamiętnikach internowanych powstańców bo może o takowym jakaś wzmianka się znajdzie. mógł np; w końcu z kims przegrac w karty... :) co ktoś umiescił w swoim kajecie. Ale to spekulacje i warto poszperać w źródłach. Muzeum w Brodnicy wydało publikację na temat zakończenia powstania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2011, o 14:41 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
5 pułk strzelców pieszych "Dzieci Warszawskich" był regimentem nowego autoramentu, który został wystawiony z inicjatywy Rady Municypalnej [wraz z 6 pułkiem ułanów].
Regiment został zorganizowany do dnia 10 marca, kiedy to przeszedł na etat Komisji Rządowej Wojny. Składał się z trzech baonów, a dowódcą został energiczny i zdolny organizator płk Alojzy Czołczyński.
Szlak bojowy można ustalić podłóg źródeł do dziejów powstania listopadowego i wojny 1831 roku Pawłowskiego, czy przez opracowania Tokarza, Puzyrewskiego, Strzeżeka.

Pozdr.
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL