Teraz jest 19 mar 2024, o 05:08

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lut 2010, o 15:23 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2719
Temat rozpoczęty przez użytkownika JWK 15.05.2007

Witam serdecznie,
Bardzo ciekawy i mało znany epizod z kampanii polskiej. Na początku marca 1807 (prawdopodobnie 1-2 marca) huzarzy Blüchera wzięli do niewoli pułkownika 4 pułku huzarów Boudinhon-Valdec (Jean-Claude) w miejscowości Alt-Passarge [obecnie Stara Pasłęka, wieś u ujścia Pasłęki do Zalewu Wiślanego]. Boudinhon-Valdec był od 14 lutego pułkownikiem ? la suite, w zastępstwie rannego 24 stycznia w Miłakowie [Liebstadt] pułkownika Burthe (24 stycznia generał Markow zaskoczył wysunięte placówki francuskie w Miłakowie i po potyczce wziął do niewoli ok. 300 oficerów i żołnierzy piechoty i kawalerii. Było to preludium bitwy pod Morągiem [Mohrungen] stoczonej 25 stycznia pomiędzy siłami I korpusu Bernadotte?a, a awangardą Bennigsena pod dowództwem Markowa). Burthe wrócił do pułku 1 kwietnia.

Według relacji młodszego oficera z pułku huzarów Blüchera ? niejakiego Oberberga, oddział 17 huzarów z tego pułku zaskoczył patrol francuski na zamarzniętej rzece Pasłęce [Passarge] i wziął do niewoli pułkownika, trębacza i 4 innych huzarów. Pułkownik Boudinhon-Valdec przechodził po lodzie rzekę Pasłękę wraz z dwoma innymi oficerami, trębaczem, 14 huzarami i 40 piechurami (prawdopodobnie z 9 ppl, dywizja Duponta), i został zaskoczony przez pruskich huzarów gdy był na środku zamarzniętej rzeki.

Pułkownik Boudinhon-Valdec oponował twierdząc, że jest parlamentarzystą, co zresztą później potwierdzał generał Dupont w liście przekazanym przez adiutanta. Jednak pruski generał von Rüchel odrzucił reklamacje motywując to między innymi:
- pułkownik Boudinhon-Valdec przechodził rzekę z całym oddziałem, a nie jak to było przyjęte w przypadku misji parlamentariusza ? jedynie z trębaczem.
- miejsce przekraczania Pasłęki (Alt-Passarge) było znacznie oddalone od głównej drogi łączącej kwatery francuskie i pruskie: Heiligenbeil ? Braunsberg.
- pułkownik Boudinhon-Valdec nie posiadał rozkazów na piśmie potwierdzających jego misję, a jedynie, jak twierdził ? rozkazy ustne.
- piechurzy francuscy otworzyli ogień do huzarów pruskich, gdy ci zaskoczyli francuskich kawalerzystów na środku zamarzniętej rzeki.

Trąbka 4 pułku huzarów dostała się jako trofeum regimentowi huzarów Blüchera. Zdobyczne 6 koni i pieniądze pruscy huzarzy podzielili pomiędzy siebie. Pułkownik Boudinhon-Valdec trafił do twierdzy Pillau (2 marca).

Co ciekawe jednak, już 22 marca został uwolniony, a 11 kwietnia wrócił do pułku. Czyżby protest generała Dupont był na tyle skuteczny? (po bitwie pod Braniewem [Braunsberg] stoczonej 26 lutego, generał Dupont wraz ze swoją dywizją (I korpus Bernadotte?a) zajmował pozycje nad dolną Pasłęką, z kwaterą w Braniewie. Po drugiej stronie rzeki pozycje zajmowała pruska pierwsza brygada straży przedniej (Die 1 Vorposten Brigade) pułkownika (oberst) Corvin-Wiersbitzkiego, w której skład wchodzili huzarzy Blüchera.) Lub, pułkownik Boudinhon-Valdec rzeczywiście wypełniał jakąś misję parlamentariusza (potwierdza to Six). Być może chodziło tu o przygotowanie wymiany Blüchera na generała Victora (w styczniu w Choszcznie von Schill wziął do niewoli Victora.)? Porozumienie o wymianie ostatecznie obie strony podpisały 8 marca, a sama wymiana nastąpiła 24 kwietnia (wg. źródeł pruskich) na moście w Pitynach [Pitehnen]. A więc daty mogłyby się zgadzać.

Jakkolwiek bardziej prawdopodobne wydaje się, że pułkownik Boudinhon-Valdec odbywał rekonesans pozycji pruskich. Na początku marca Napoleon podjął ofensywną demonstrację nad Pasłęką, w celu zaangażowania znacznych sił Bennigsena do obrony Królewca [Königsberg] (Histoire du Consulat et de l'Empire, Adolphe Thiers, t.VII, p.410). Ostatecznie, z powodu braków zaopatrzeniowych, 3 marca przeprowadzono operacje na mniejszą skalę niż planowano, siłami Bernadotte?a, Soulta nad Pasłęką i Neya w rejonie Dobrego Miasta [Guttstadt]. Data wskazywałaby na to, że rekonesans 4 pułku huzarów mógł być częścią przygotowań do zaplanowanej przez Napoleona demonstracji.

Afera nad Pasłęką nie za bardzo przeszkodziła Boudinhon-Valdec w karierze, jakkolwiek na pewno ją nieco wstrzymała. Pułkownikiem został dopiero 26 czerwca 1809 w 15 pułku dragonów i to początkowo znowu ? la suite! Awans potwierdzono 14 sierpnia 1809.
Być może ktoś posiada jakieś materiały, które rzuciłyby nieco więcej światła na ten epizod?
JWK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2014, o 13:34 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sie 2014, o 12:54
Posty: 10
Lokalizacja: Braniewo
Co do daty pojmania pułkownika Boudinhon-Valdec trochę inne światło na sprawę rzuca list marszałka Bernadotte do generała Duponta napisany z Gładysz w dniu 4.03.1807r.: "Czujesz, mój drogi generale, jak ważne jest to, żeby przeciwnik nie miał domu po naszej stronie Pasłęki, a jednak pułkownik Boudinhon, który został schwytany w Ułowie 2 marca, napisał ci 3-go z Klejnowa. Ścigać wroga i nie pozwalać mu przekraczać rzeki, mój drogi generale i zająć lewy brzeg, aż do Neupfal-Bude włącznie stałymi lub ruchomymi patrolami, jak uznasz za stosowne". Z listy wynikałoby, że pułkownika Boudinhon-Valdec wzięto do niewoli w dniu 2.03.1807 w Ułowie (Anhof), a jakiś jego list wysłano w dniu 3.03. z Klejnowa (Klenau) po "francuskiej" stronie Pasłęki. Z drugiej strony być może była to celowa dezinformacja ze strony Prusaków. Historię tę wykorzystałem w swoim artykule o huzarach na stronie internetowej o historii Braniewa: http://www.historiabraniewa.hekko.pl/in ... ek-huzarow


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2014, o 13:45 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sie 2014, o 12:54
Posty: 10
Lokalizacja: Braniewo
Pułkownik Boudinhon-Valdec dowodził niewielkim oddziałem osłonowym, który pozostał w Braniewie, gdy cały I korpus ruszył pod Frydland, tak więc nie wziął udziału w tej bitwie. Był to batalion z 24 pułku piechoty liniowej, 120 koni z trzech pułków lekkiej kawalerii (2 i 4 huzarów oraz 5 strzelców konnych) i 2 działa. W dniu 11.06.1807r. generał Victor gdy dowiedział się, że wróg wysłał partyzantów na tyły z zamiarem przechwytywania konwojów, rozkazał pułkownikowi Boudinhon uruchomić kampanię z jego kawalerii i ostrzec batalion z 2 działami w Braniewie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2014, o 07:35 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 11 wrz 2014, o 19:29
Posty: 1
Być może ktoś posiada jakieś materiały, które rzuciłyby nieco więcej światła na ten epizod? :mrgreen:

_________________
ahsin


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL