Teraz jest 28 mar 2024, o 18:06

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lut 2012, o 18:42 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2012, o 23:02
Posty: 10
Jeśli tylko będzie do dostania, sprawdzę, czy sobie z nią poradzę, dzięki :)
Jutro i pojutrze wybiorę się do bibliotek i będę szukał, katalogom on-line nie do końca ufam. A one niestety mówią mi, że Cantala i Camona nie dostanę, a bez choć jednej z nich może być niewesoło :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2012, o 18:54 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Można kupić u Napoleona V.Chociaż wiadomo,że studenci w większości groszem nie pachną.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2012, o 19:20 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2012, o 23:02
Posty: 10
Ufffff, Camona będę miał w bibliotece Ossolińskich, co prawda dostępność tylko na miejscu, ale i tak nie mam prawa narzekać. Cantal - studiuję we Wrocławiu, najbliższy w Poznaniu :/ Ale kilka ważnych pozycji już znalazłem, nie powinno być tragedii.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2012, o 19:47 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Witam,
Obiecałem w poprzednim poście „pogrzeb” w biblioteczce i znalazłem ksiąźeczkę z serii Historyczne Bitwy wyd. Bellona Sławomira Leśniewskiego „Marengo 1800” (W-wa 1990).
(wiem , wiem , niektórzy będą się krzywić ... :P )
Nie tak sławna , ani prestiźowa , jak pozycje wymienione przez innych , ale dająca sporo informacji w temacie „Pierwsza kampania Napoleona we Włoszech pod kątem wyrabiania się jego taktyki i strategii i oraz zachowania”.
Sprawdzałem , inne bitwy z tego okresu nie były opracowane przez Bellonę.

Rozumiem , że Twoje zainteresowania są zogniskowane niekoniecznie w sprawach militarnych , a 22 arkusze trzeba wypełnic. ;)

Proponuję zatem fragmenty opracowań specjalistycznych w nastepujacych książkach:
Janusz Sikorski – Zarys historii wojskowości powszechnej do końca XIX wieku – MON , W-wa 1972,
Jan Wimmer – Historia piechoty polskiej do roku 1864, MON 1978,
Jan Orzechowski – Dowodzenie i sztaby – tom I – MON 1974.

Takie pozycje powinny być w każdej szanującej się bibliotece , w dziale wojskowości.

Lektura tych pozycji , a raczej rozdziałów poświęconych okresowi napoleońskiemu , gwarantuje , moim zdaniem , skondensowaną porcję wiadomości w temacie.
Oczywiscie należy odrzucić otoczke marksistowską , wtedy obowiazującą.
Do tego krótkie omówienie kilku bitew jako przykładów teorii wojskowych Napoleona – i praca gotowa.

Sądzę , że wyrażę nadzieje wielu z nas , że jak się przyłożysz , owoce swojej pracy zechcesz opublikować na naszym serwisie. ;)

Pozdrawiam
T.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2012, o 23:49 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2012, o 23:02
Posty: 10
Bardzo dziękuję !
Rzeczywiście, moje zainteresowania jakoś mocno nigdy nie skłaniały się do wojskowości, ale horyzonty trzeba poszerzać, a to dobra okazja.
Jeśli coś w "Marengo" z HB jest o wcześniejszych włoskich wojażach, chętnie zajrzę. Co do krzywienia, a pewnie część użytkowników się krzywi, szkoda, że nie widzicie min egzaminatorów ze średniowiecza, kiedy na dwie lektury do wyboru, jedna to "Grunwald" a druga to "Jerozolima" ;) Potężny minus na starcie... Ale część bitew z serii opracowana jest naprawdę dobrze.
Dzięki za podsunięcie lektury specjalistycznej - wyrabianie sobie lepszego pojęcia o strategii, bo pewne podstawy mam, tylko na Jominich, Clausewitzach i Camonach, byłoby jednak mordęgą...
Po prawie dwóch latach w odrzucaniu marksistowskich otoczek jestem chyba dostatecznie przeszkolony...
Jeśli tylko się przyłożę i praca zostanie pozytywnie oceniona, a fuszerki odwalać nie chcę, chętnie się podzielę, czy też, odwdzięczę :)
Pozdrawiam również :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2012, o 00:25 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lut 2010, o 20:54
Posty: 90
Cytuj:
pierwsza kampania Napoleona we Włoszech pod kątem wyrabiania się jego taktyki i strategii i oraz zachowania


O co chodzi z tym zachowaniem?

_________________
Wyrok świata głosi cię największym zbrodniarzem, jaki kiedykolwiek pojawił się na ziemi, w pełni cywilizacji, w wieku światła chciałeś panować imieniem Attyli a zasadami Nerona.

F. de Chateaubriand, O Buonapartem i o Burbonach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2012, o 00:39 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2012, o 23:02
Posty: 10
Myślałem o odezwach Napoleona ( o ile uda mi się dotrzeć ), a także o osobistym udziale w bitwach. Ale z tym punktem wciąż myślę co zrobić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2012, o 00:58 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lut 2010, o 20:54
Posty: 90
N. Bonaparte, Mowy i rozkazy, Warszawa 2002

Ta pozycja posiada jeszcze dodatkowy atut, jakim jest przedmowa autorstwa Jeana Tularda.

_________________
Wyrok świata głosi cię największym zbrodniarzem, jaki kiedykolwiek pojawił się na ziemi, w pełni cywilizacji, w wieku światła chciałeś panować imieniem Attyli a zasadami Nerona.

F. de Chateaubriand, O Buonapartem i o Burbonach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2012, o 01:18 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 16 lut 2012, o 23:02
Posty: 10
Właśnie na tę pozycję liczę, zobaczymy, czy uda się dostać ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2012, o 01:39 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lut 2010, o 20:54
Posty: 90
Jeżeli chodzi o komentarz do odezw Napoleona to ciekawą ich interpretację przedstawiła Barbara Grochulska w Księstwie Warszawskim, gdy przyrównała je do tego, jak cesarz zachęcał Polaków do walki. Temu zagadnieniu poświęca też trochę miejsca Robert Bielecki w Wielkiej Armii. Natomiast odnośnie osobistego udziału Napoleona w bitwach to nie znam żadnego samodzielnego tekstu w tym zakresie.

W związku z pozostałymi kwestiami to poleciłbym jeszcze takie pozycje (poza tymi już wymienionymi):

S. Mossor, Sztuka wojenna w warunkach nowoczesnej wojny - autor obszernie polemizuje w niej z Camonem i opisuje dlaczego Napoleon dokonał rewolucji w sztuce wojennej

A. Zahorski, Napoleon, rozdz. Wódz - dobre wprowadzenie do omawianych zagadnień i bardzo ciekawe myśli, jak np. ta związana z przedstawieniem, w jakich obszarach zasady napoleońskiej sztuki wojennej sprawdzały się lepiej, a w których gorzej

J. Colin, Przeobrażenia wojny - pozycja przedstawiająca praktycznie całą historię wojskowości, wiele o podobnym charakterze jest dostępnych

H. Stratchan, O wojnie. Biografia - książka o największym dziele Clausewitza

Ponadto warto żebyś znalazł artykuł S. Herbsta dotyczący roli twierdz w myśli Napoleona, są w nim wzmianki o Mantui. W tym zakresie jest jeszcze doktorat W. Łysiaka Napoleon fortyfikator.

Szczerze mówiąc, to wydaje mi się, że w polskiej literaturze nie znajdziesz już nic więcej ponad to, co już zostało wymienione na ten temat. Można jeszcze dodać Memoriał ze św. Heleny - w ostatnio wydanym drugim tomie jest poświęcone kilkanaście stron kampanii we Włoszech 1797 roku.

_________________
Wyrok świata głosi cię największym zbrodniarzem, jaki kiedykolwiek pojawił się na ziemi, w pełni cywilizacji, w wieku światła chciałeś panować imieniem Attyli a zasadami Nerona.

F. de Chateaubriand, O Buonapartem i o Burbonach


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL