Teraz jest 29 mar 2024, o 01:19

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:20 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Temat rozpoczęty przez użytkownika tanto 14.04.2004

Poszukuje informacji na temat działań wojennych w tym rejonie, ewentualnie podpowiedzcie źródła w których mogę je znaleźć. Chciałbym zweryfikować plotkę o istnieniu cmentarza żołnierzy napoleońskich, niestety wizja terenie nic nie da - aktualnie jest tam dość gęsty młodnik.
Z góry dziękuje za pomoc.
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:21 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Agent FBI

W rejonie Nowogardu powiadasz? hmmm :|, nic o tym nie słyszałem jak dotąd a sam jestem ciekawy (pochodzę z Pomorza Zach.). Skąd masz takie wiadomości? Czy to tylko plotki czy opierasz się na słowie pisanym? Mógł tam operować oddział partyzantów pruskich w 1806 i 1807 roku ale raczej do większych walk nie dochodziło. Postaram się to jednak sprawdzić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:22 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Castiglione

A gdzież dokładnie ten Nowogard się znajduje? Jakoś nie mogę ustalić. Jeśli to w okolicach Słupska, to będę mógł coś na ten temat napisać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:22 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Agent FBI

Nowogard leży w woj Zach. Pomorskim, na trasie Szczecin-Gdańsk pomiędzy Goleniowem a Płotami więc Słupskie niestety to nie jest (no chyba że chodzi o jakiś inny Nowogard). Mam nadzieję że tanto się odezwie bo sprawa może być ciekawa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:25 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Kondeusz

Nowogard

agent ma rację, daleko mu do Słupskiego, chyba że to jest jakaś mniejsza mieścina i mapquest nie znajduje jej ??
pozdr.
----------------------------------------------
a jednak coś tam sie działo ;) , jak podają na oficjalnej stonce
Cytuj:
W 1807 roku miasto zostało zajęte przez wojska napoleońskie, które wcześniej toczyły zacięte boje o Nowogard z żołnierzami i ochotnikami dowodzonymi przez majora Ferdynanda von Schilla. W 1808 r. Nowogard ustanowiono siedzibą powiatu.

ale ani śladu o konkretnych bitwach czy dowódcach ze strony francuskiej :(
pozdr.
-----------------------------------------------------
wybaczcie, pospieszyłem sie nieco, jak zwykle :cry:
sporo tego jest TU :D jednak miasto miało ciekawą historię :D
pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:25 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Unclean

ciekawa hisoria miasteczka nie ma co, ale jedno niedopowiedzenie: w kalendarium przy nazwisku Schill'a znalazło się "(Polak?)" jeśli to ten sam o którym myślę to raczej nie Polak...

Ferdinand Schill - 1776-1809, z tego co wiem w 1807 bronił wraz z Majorem Augustem Wilhelmem Antonem Neithartem von Gneisenau i Joachimem Nettelbeck'iem (podobno były kapitan marynarki) Kołobrzegu (dostał za to majora). Ów Schill to niezłe ziółko prawdziwa legenda wiernego królowi prusaka. Miał walczyć pod Jeną gdzie zbierając wokół siebie 1000 żołnierzy przebił się przez francuzów, a w dodatku zaczął napadać na linie komunikacyjne. Miał też na swym koncie pojmanie samego Victora, którego wymieniono na Blichera. W 1809 rozpoczął powstanie schronił się w Stralsundzie gdzie zginął. Odcieto mu podobno głowę i odesłano Hieronimowi, skąd posłona ja na uniwersytet w Lejdzie gdzie leżała w spirytusie na pokaz aż do 1837 leżała (pochowany w Brunszwiku)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:26 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Była taka książka coś: Działania na Pomorzu Gdańskim w 1806-7 czy jakoś tak i tam było napisane, że F. von Schill był z pochodzenia Polakiem. Ten od freikorpsów


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:27 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Unclean

z pochodzenia moze i tak, z tego co wyprawiał wnioskuję że i z duszy, niestety nie z serca :cry:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:27 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Twórca najsłynniejszego z freikorpsów w 1807 r. Polakiem raczej nie był. W czasie obrony Kołobrzegu był kapitanem. Nettelbeck natomist był mieszczaninem - piwowarem i winiarzem.
Pozdr :)
P.S. O freikorpsach dał kiedyś ładnego posta apacz. Gdyby mógł go znaleźć byłoby nieźle... Chyba w którymś z quizów...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2010, o 22:28 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika tanto

Witam,
na początek przepraszam zainteresowanych za dość długie milczenie. Informacja o cmentarzu jest zasłyszana, ma on znajdować się w okolicy od Dobrej Nowogardzkiej (ok. 16 km od Nowogardu w Zachodniopomorskim) i jak do tej pory nie mam na nią potwierdzenia. Czytając wspmnianą tu kronikę Nowogardu, istnienie zapomnianego cmentarza wydaje się być bardzo prawdopodobne, choć trochę dziwne bo byłby oddalony od 'normalnego' cmentarza o ok. 2-3 km. Większość materiałów na jakie trafiłem podaje tylko ogólnikowe informacje o tym że walczono o Nowogard :(
Niedługo będę w tamtej okolicy to może dowiem się czegoś więcej od 'tubylców'.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL