Teraz jest 19 mar 2024, o 11:53

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 cze 2013, o 15:35 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 4 lip 2010, o 22:47
Posty: 72
Jeszcze jedna sprawa. Co myślicie na temat odwrotu Napoleona z Niemiec do Francji, po bitwie pod Lipskiem? Odwrót ten nie jest tak słynny, jak ten z 1812 roku, a jednak był on dla Francuzów tak samo trudny, jak ten w 1812. Z tego co wiem w armii francuskiej, która po bitwie pod Lipskiem liczyła 70 tysięcy ludzi wybuchła epidemia tyfusu, która zadała jej wielkie straty. Wiecie może coś więcej na ten temat?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 sie 2013, o 21:37 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Faktycznie, odwrót po bitwie pod Lipskiem także miał niebagatelne znaczenie, gdyż po prawie 10 latach znikała francuska dominacja nad Niemcami.

A co do epidemii tyfusu - pojawiła się w trakcie kampanii rosyjskiej i trwała podczas odwrotu oraz kampanii niemieckiej pochłaniając łącznie kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 sie 2013, o 15:37 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 4 lip 2010, o 22:47
Posty: 72
Murat napisał(a):
Faktycznie, odwrót po bitwie pod Lipskiem także miał niebagatelne znaczenie, gdyż po prawie 10 latach znikała francuska dominacja nad Niemcami.

A co do epidemii tyfusu - pojawiła się w trakcie kampanii rosyjskiej i trwała podczas odwrotu oraz kampanii niemieckiej pochłaniając łącznie kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.

W tym kontekście należy zadać pytanie o jakość służb medycznych w WA podczas kampanii rosyjskiej i niemieckiej. W jakim stopniu ta epidemia była spowodowana przez ich słabość? Czy nie dało się nic z nią zrobić? W czasie odwrotu spod Moskwy oczywiście nie. Ale w pierwszej połowie 1813 roku można było chyba podjąć działania w celu rozwiązania tego problemu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 sie 2013, o 17:26 
Konrad napisał(a):
[W tym kontekście należy zadać pytanie o jakość służb medycznych w WA podczas kampanii rosyjskiej i niemieckiej. W jakim stopniu ta epidemia była spowodowana przez ich słabość? Czy nie dało się nic z nią zrobić? W czasie odwrotu spod Moskwy oczywiście nie. Ale w pierwszej połowie 1813 roku można było chyba podjąć działania w celu rozwiązania tego problemu.

W czasie kampanii rosyjskiej zginęło bądź dostało się do niewoli 62% stanu osobowego korpusu medycznego Wielkiej Armii. Z 826 lekarzy została garstka.
Zaś co do samej epidemii tyfusu. Nie da się wykluczyć - i do tej opinii już w latach 60-tych skłaniał się Debenedetti oraz (niestety zapomniałam nazwiska, a jestem w pracy i nie mogę sprawdzić) autor tekstu opublikowanego trochę później w "Medecine et Armees" iż tyfus w Moguncji (bo stamtąd się rozszerzał) był skutkiem - niestety - ale nie respektowania przez administrację wojskową zaleceń samych medyków. Jedyną radą było spalenie wszystkiego co po chorych zostawało (to w Hiszpanii zastosowali Dr. Gama i Dr. Gallee i uchronili - kto wie czy nie Europę - od dżumy przywleczonej w okolice Kadyksu z Oranu w Afryce Północnej gdzie była endemiczna). W Moguncji były ogromne składy wojskowe. Do nowych mundurów "...trafiały..." używane m. in. po żołnierzach z Hiszpanii gdzie tyfus również dziesiątkował armię (o "...mały włos..." nie zabił samego J.D. Larrey'a) bo tam właśnie uzupełniano braki. A jak jeszcze coś było dobre, no to dostawał je inny żołnierz. A wraz z mundurem - chorobę. Szybkość rozprzestrzeniania się, a zwłaszcza kierunkowość - wzdłuż linii przemarszu wojska - jest tego najlepszym dowodem. W 1813 roku od tej choroby wolne były północne Niemcy, dzisiejsze Pomorze Szczecińskie i częściowo Dolny Śląsk.
...czy coś wyjaśniłam


Góra
  
 
PostNapisane: 8 sie 2013, o 19:38 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 4 lip 2010, o 22:47
Posty: 72
Tak, to mnie przekonuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL