Teraz jest 19 mar 2024, o 13:31

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lip 2019, o 20:39 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Przechodząc zaś do dalszej części dyskusji na temat szarży…

Towarzysz napisał(a):
Chciałbym tylko powrócić do uwagi Murata o wysłaniu szwoleżerów na szaleńczą akcję „ ... bo to obcokrajowcy byli …”.
Sądzę że mimo wszystko dla Napoleona to była jego gwardia i gdyby w tym dniu szwadronem służbowym byliby strzelcy konni , to też by taki padł rozkaz.


Być może, ale nieśmiało stwierdzam, że mogło to w pewnym stopniu (trudno mi określić jakim) tą decyzję ułatwić. Fakt, było to posunięcie w stylu Napoleona, ale jakoś nie widzę strzelców konnych wykonujących analogiczną szarżę (chociaż może to przez pryzmat mitu szarży Polaków?).

Towarzysz napisał(a):
Nie jestem tak głęboko wprowadzony w realia sytuacji jak Zenobi , ale mogli np. włożyć trochę wysiłku w przygotowanie inżynieryjne obrony
np na dobre zablokować drogę , stworzyć punkty oporu etc.
Pozycja pod Somosierrą była do zdobycia , ale chyba bardzo wysokim kosztem.
Hiszpanie nie zrobili nic , do tego wystawili słabe siły.


Zgadza się, przy czym tu wypadałoby zadań pytanie (w sumie skierowane najbardziej do Zenobiego jako osoby najbardziej zorientowanej w temacie) czy Hiszpanie mieli odpowiednią ilość czasu, aby takie przeszkody przygotować. Faktycznie, patrząc na uwarunkowania terenowe może wydawać się dziwne, że takowe nie powstały, tym bardziej że ich brak de facto umożliwił wykonanie ataku siłami kawalerii.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2019, o 21:42 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
czy Hiszpanie mieli odpowiednią ilość czasu, aby takie przeszkody przygotować


"San Juan przybył do Somosierry już 18 listopada i miał dość czasu, by przygotować się do obrony. Dziwi jednak, że czasu tego nie wykorzystał dostatecznie. Uczestniczący w szarży Wincenty Toedwen wspominał: „Przygotowane do obrony deski, koły i wańtuchy, które użyte umiejętnie w wąwozie stałyby się dla nas murem, leżały bezużyteczne po bokach tegoż pod górą” . Równie negatywnie oceniali przygotowanie pozycji inni świadkowie zdarzeń. Tomasz Łubieński pisał: „Tak obronne sztuką i naturą, położenie zdawało się być nieprzystępnym, przypuszczać albowiem trudno było do myśli, żeby konnica mogła się zapędzić w podobną dla nich otchłań […]. Z tej to zapewne przyczyny przeciw konnicy nie zrobiono przygotowań. Rów albowiem przez drogę przekopany, też same nawet działa bez strzelania na poprzek dla zatarasowania drogi postawione, nieprzełamaną dla niej stałyby się przeszkodą”.
:)
"Somosierra" s. 83

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2019, o 22:55 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Murat napisał(a):
Swoją drogą w aspekcie funkcjonowania fanpage’a Napoleon.org.pl na Facebooku proponowałbym zamieszczać co jakiś czas linki do wątków na forum ...

Znakomity pomysł.
Zauważyłem , że Arsenał . w necie bez ruchu , na facebooku prezentuje swoje stare , zresztą b. dobre artykuły.

Murat napisał(a):
Fakt, było to posunięcie w stylu Napoleona, ale jakoś nie widzę strzelców konnych wykonujących analogiczną szarżę (chociaż może to przez pryzmat mitu szarży Polaków?).

Za słaby jestem w tematyce gwardii i Napoleona ...
Ale zapamiętałem taką historię:

Strzelcy konni i nasi lansjerzy często operowali razem.
W marcu 1814 roku zaatakowali razem rosyjską baterię z 18 dział pod St Dizier.
Najpierw zaszarżowali strzelcy konni w szyku rozproszonym.
Bateria czekała ...
W odległości około 100 m od baterii rozeszli się na lewo i prawo ... a środkiem runęli idący za nimi polscy lansjerzy i wykłuli zaskoczonych artylerzystów.
Takie akcje bardzo ich zbliżały , stąd specjalna pieśń ułożona potem przez oficera strzelców na pożegnanie naszych wracających do Polski po abdykacji Napoleona.

To tylko taka sobie opowiastka, oczwiście Napolen tej akcji nie wymyślił ...
Może niekoniecznie na temat , ale ja ją lubię , kojarzy mi się z Babiniczem i Tatarami ...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2019, o 23:32 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Murat napisał(a):
Podpisuję się pod tym apelem, przy czym zastanowiłbym się, czy nie warto podjąć też dyskusji na temat jakiejś formy upamiętnienia, w postaci inicjatywy osób związanych z forum, w ramach portalu/forum i/lub poza nim związanej z 200. rocznicą śmierci Cesarza zbliżającej się coraz wyraźniej.


Coraz wyraźniej to zbliża się 250 rocznica urodzin cesarza. Zostało do niej niespełna trzy tygodnie. Może warto się zastanowić, jak ją uczcić?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2019, o 23:24 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Jest nas 994 użytkowników, może 15 sierpnia, np. o 12.00 wejdziemy na stronę napoleon.org.pl i dokonamy zakupu ksiązki napoleońskiej? Oczywiście niezarejstrowani sympatycy też mogą!

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 maja 2020, o 21:14 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2020, o 15:48
Posty: 59
Lokalizacja: Zagranica
Będąc po zarejestrowaniu przeglądam ten wątek i naprawdę przyznaję jaki problem przytacza dzisiaj próba przedstawienia "nowej wersji" historii szarży. Pamiętam, że gdy jeden z doktorantów z mojego uniwersytetu zajmującego się "na stałe" epoką napoleońską wspominał o pracy panów Laske i Małowieckiego i wnioskach tam się znajdujących przyznam, że byłem nieco zdziwiony, że można jeszcze napisać coś odkrywczego. Przy okazji pytanie - czy da się jeszcze gdzieś dostać tą pracę? Byłaby to fajna podkładka pod badania jakimi się obecnie zajmuję (choć nie są one związane bezpośrednio z epoką), a wiadomo - raz, że lepiej mieć własny egzemplarz, a dwa - dostęp do bibliotek jest dzisiaj utrudniony.

_________________
Historia Magistra Vitae Est


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 maja 2020, o 21:50 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
jeden z doktorantów z mojego uniwersytetu zajmującego się "na stałe" epoką napoleońską wspominał o pracy panów Laske i Małowieckiego i wnioskach tam się znajdujących przyznam, że byłem nieco zdziwiony, że można jeszcze napisać coś odkrywczego.


W sumie to bardzo dobra recenzja naszej pracy.
:D

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 maja 2020, o 23:05 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2020, o 15:48
Posty: 59
Lokalizacja: Zagranica
W takim razie nic tylko pogratulować udanej, jak mniemam, pracy :D przy okazji ponowię może pytanie - czy jest jakaś szansa dostać jeszcze gdzieś tą książkę? A jeśli nie - czy jest szansa na dodruk? Z doświadczenia powiem, że to w jaki sposób postrzega się dzisiaj historię zależy od promocji swoich narracji. Książka jest do tego dobrą podstawą - gdyby ją wysłać do większych "historycznych" youtuberów z sugestią nakręcenia stosownego odcinka z pewnością pana praca miałaby szeroki rozgłos z czym, jak widzę po tym wątku, jest problem i na co również pan narzeka.

_________________
Historia Magistra Vitae Est


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 maja 2020, o 23:12 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
z pewnością pana praca miałaby szeroki rozgłos z czym, jak widzę po tym wątku, jest problem i na co również pan narzeka.

Możemy na Forum stosować formę "you" :)
Czyżbyś był psychologiem? Nie ukrywam, że czyję się jak "głos wołajacego na puszczy".

Co do dostępności, to nie wiem. Chyba tylko na Allegro.
Co d o wznowienia, to trzeba pytać Wydawcy (jest dostępny na historycy.org). Gdyby do niego miało dojść, to tylko po autorskiej korekcie, bo trochę trzeba by zmienić.

P.S.
Zapomniałem podziękować za uznanie... a priori.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 maja 2020, o 23:59 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2020, o 15:48
Posty: 59
Lokalizacja: Zagranica
Zenobi napisał(a):
Czyżbyś był psychologiem? Nie ukrywam, że czyję się jak "głos wołajacego na puszczy".


Nie, jestem historykiem, ale zajmuje się obecnością treści historycznych w internecie, w tym szczególnie social mediami tj. Facebook i YouTube, czy nawet szerzej - świadomością historyczną. W sumie z dużej mierze z tego wynika moja obecność tutaj, by bliżej zapoznać się z tą staroszkolną formą jaką jest forum :D Prowadząc badania na ten temat wiem, że właśnie w taki a nie inny sposób (obecności w "socialach") da się coś zmienić w powszechnej świadomości. Spójrz chociażby na filmy poświęcone Somosierze na YouTube - z tego co mówił mi wspominany już kolega-doktorant "napoleonista" opierają się one na starszej historiografii, wobec której rozumiem, ze twoja praca stoi niejako w opozycji.

Zenobi napisał(a):
Co do dostępności, to nie wiem. Chyba tylko na Allegro.
Co d o wznowienia, to trzeba pytać Wydawcy (jest dostępny na historycy.org). Gdyby do niego miało dojść, to tylko po autorskiej korekcie, bo trochę trzeba by zmienić.


Cóż, szkoda, trzeba będzie polować.

_________________
Historia Magistra Vitae Est


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL