Teraz jest 19 mar 2024, o 05:48

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 mar 2010, o 14:28 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Dzieki za odzew.
A jak wyglądały te mundury przed reformą? Bo jakoś mi sie nie chce wierzyć, by w panującym na Półwyspie zamieszaniu, tak sprawnie działało przemundurowanie.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2010, o 16:58 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Z tymi przemundurowaniami to bywało akurat różnie. Znane są wypadki, że wszystko przebiegało naprawdę sprawnie, właśnie do miesiąca. No ale i bywało że wszystko ciągnęło się nawet latami.
Co do pierwszych mundurów legionu to najprawdopodobniej były to stare mundury armii portugalskiej: granatowe kurtki zapinane po środku z dodatkami, jak np. wypustki w kolorach przynależnych starym pułkom. Czaka jak już pisałem były takie same. Przedstawienia legionu w nowych sortach datuje się zwykle od 1809 roku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2010, o 17:11 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Witaj Zenobi.
Uważnie przeczytałem Twoją polemikę na stronie Arsenału. Wygląda na to, że nadal poruszamy się w miejscu. Pani Caizan uważa, że błędy w pamiętniku go deprecjonują, Ty jesteś odmiennego zdania.
Na razie wygląda na to, że każdy z nas powinien zważyć na swojej wadze i wyciągnąć wnioski.
No i niby racja, jesteśmy w końcu dorosłymi ludźmi. Ale moja waga nadal mówi: nie wiem.
Wydaje mi się, że masz dalej idące przemyślenia. W którymś z poprzednich postów wskazałeś nawet autora pamiętnika.
A zatem...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2010, o 18:09 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Cytuj:
W którymś z poprzednich postów wskazałeś nawet autora pamiętnika.

No tak, ale żeby mieć pewność, trzeba by dotrzeć do wzmiankowanego przeze mnie rękopisu, a nie wiadomo, czy on jeszcze istnieje. Dlatego apelowałem do historyków, archiwistów i bibliotekarzy o pomoc. Sa trzy możliwe miejsca, gdzie mógłby się znajdować ten rękopis:
- muzeum i biblioteka Macierzy Szkolnej w Cieszynie,
- Biblioteka Jagiellońska,
- Biblioteka Narodowa, ale jeżeli tam był przed wojną, to może już nie istnieć...

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2010, o 09:50 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Czy ktoś dysponuje bardziej obszernym biogramem Adama Surmackiego z 2 p. Legii Nadwiślańskiej, niż u Kirkora?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 gru 2010, o 23:52 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
W dniach 13-15 grudnia 2010 r. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Wojska Polskiego, przy współudziale Instytutu Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, organizują międzynarodową konferencję pt. "Z Napoleonem w Hiszpanii. Zapomniane bitwy (Tudela, Los Yebenes, Almonacid, Fuengirola, La Albuera)."
Rozwinięty temat konferencji sprawia, że będzie trwać ona trzy, a nie dwa dni, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Wezmą zaś w niej udział sławy takie jak p. prof. Charles Esdaile z Wilekiej Brytanii, pp. Andrzej Nieuważny i Jarosław Czubaty z Polski, oraz goście z Hiszpanii: prof. Emilio La Parra López, ppłk José Manuel Guerrero Acosta, płk Juan José Sańudo Bayón, p. José María Espinosa de los Monteros Jaraquemada, dr Cristina González Caizán (której wystąpienie na temat Saragossy stało się początkiem żywej dyskusji na temat udziału Polaków w walkach o Saragossę) i wielu innych. Podobnie jak w latach ubiegłych, w konferencji udział wezmą przedstawiciele stowarzyszenia Arsenał. W imieniu szwoleżerów gwardii wystąpi p. por. Robert Woronowicz, a w barwach Lansjerów Nadwiślańskich p. Karol Tomczyk. Z wystąpieniem pt. "Hiszpania i Hiszpanie w pamiętnikach polskich 1807-1812 jako problem badawczy" wystąpi Marcin Ochman. Z osobnym wystąpieniem gościć będzie również reprezentujący Napoleon.org.pl p. Adam Paczuski.
Zapraszamy wszystkich miłośników epoki. Naprawdę warto. Warto dodać, że na dzień przed konferencją, w niedzielę 12-ego grudnia 2010 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji poległych w Hiszpanii.

Program konferencji


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 gru 2010, o 00:08 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
A chyba się zjawię :) Przynajmniej chciałbym raz w życiu zobaczyć twarz na żywo pana Nieuważnego, czy forumowego Apacza.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL