https://napoleon.org.pl/forum/

Epizody z wojny w Hiszpanii
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=484
Strona 1 z 2

Autor:  Castiglione [ 25 paź 2011, o 12:04 ]
Tytuł:  Epizody z wojny w Hiszpanii

Natrafiłem w sieci na coś takiego:
"Kiedy Napoleon podbił Hiszpanię w 1808 r., pewien polski oficer w jego armii, pułkownik Władysław Limanowski doniósł, że Dominikanie [kierujący Inkwizycją] zabarykadowali się w swym klasztorze w Madrycie, w którym to też była główna siedziba inkwizycji. Limanowski dostał więc od Napoleona żołnierzy i dowodził szturmem na klasztor, mimo oporu zdobył go. Kiedy weszli siłą, inkwizytorzy zaprzeczali istnieniu sal tortur. Żołnierze przeszukali klasztor i znaleźli je w podziemiach. Sale pełne były więźniów, z których wszyscy byli nadzy, wielu zaś postradało już zmysły. Żołnierze francuscy, przyzwyczajeni do okrucieństwa i widoku krwi, nie mogli znieść tego co ujrzeli. Limanowski w swoich pamiętnikach napisał:

"Zastaliśmy tam kłębki cierpienia obu płci i w najróżniejszym wieku, od trzyletnich dzieci, po kilkuletnie, po piętnastoletnie - wszystkie w kajdanach. Dalej byli mężczyźni i kobiety w podeszłym wieku, zamknięci od wielu lat. Potem przeszliśmy do następnego pomieszczenia, gdzie znajdowały się narzędzia tortur tak wymyślnych, że tylko pomysłowość ludzka lub diabelska mogła je stworzyć."

Limanowski kazał opróżnić sale tortur, podłożyć w klasztorze proch i wysadzić go w powietrze, co oczywiście uczyniono".

Tyle, że w życiu nie słyszałem o żadnym pułkowniku Limanowskim i w ogóle cała historia wydaje mi się mało prawdopodobna. Może ktoś gdzieś się spotkał z innym opisem tych wydarzeń?

Autor:  desaix [ 31 mar 2012, o 10:13 ]
Tytuł:  Re: Epizody z wojny w Hiszpanii

Uff...
Tutaj jest artykuł z którego ta opowieść się wzięła: "DESTRUCTION OF THE INQUISITION AT MADRID"
http://archive.org/details/tractsofamerican11amer
to samo z gazet amerykańskich http://chroniclingamerica.loc.gov/search/pages/results/?state=&date1=1836&date2=1922&proxtext=lemanousky&x=0&y=0&dateFilterType=yearRange&rows=20&searchType=basic
i jeszcze rys biograficzny na str. 463 http://archive.org/details/americanlutheran00rose i jeszcze ciekawostka http://oldktown.com/?page_id=138

Autor:  Castiglione [ 31 mar 2012, o 11:56 ]
Tytuł:  Re: Epizody z wojny w Hiszpanii

Dzięki, bardzo interesujące. A nie natknął się ktoś na sam pamiętnik pułkownika Limanowskiego (Lehmanowsky'ego)?

Autor:  Narcyz [ 31 mar 2012, o 11:58 ]
Tytuł:  Re: Epizody z wojny w Hiszpanii

Ciekawi mnie z którego roku pochodzi ta relacja. A to z tego względu, że po przeczytaniu postu Castiglione skojarzył mi się on od razu z opowiadaniem Edgara Alana Poe "Studnia i Wahadło". Może ta opowieść o rzekomym pułkowniku Limanowskim była dla niego jakąś inspiracją?
Wiem, że to trochę nie na temat, wybaczcie :).

Autor:  grenadier [ 31 mar 2012, o 12:35 ]
Tytuł:  Re: Epizody z wojny w Hiszpanii

Castiglione napisał(a):
i w ogóle cała historia wydaje mi się mało prawdopodobna.

Podejrzewając na jakim forum znalazłeś taką wzmiankę stwierdzenie ,,mało prawdopodobne''jest bardzo delikatne.
Czarną legendę Inkwizycji szerzy się od kilkuset lat.Mało kto wie,że dzięki niej mamy dziś obrońców z urzędów.Poza tym wyroki śmierci były niezwykle rzadkie/300 lat ok.1.500/,tak samo jak tortury fizyczne.Miala ogromne wsparcie od władców świeckich z czysto politycznych względów/niepokoje czy wojny religijne to śmiertelne zagrożenie dla stabilności państwa/.

Ja też przepraszam,że niezbyt na temat.

Autor:  desaix [ 31 mar 2012, o 13:06 ]
Tytuł:  Re: Epizody z wojny w Hiszpanii

Są papiery Lemanowskiego w jakieś zagranicznej bibliotece, ale dostępne tylko na miejscu (teraz mi uciekło gdzie). Tekst tego artykułu (o inkwizycji) Lemanowski wygłosił jako ... kazanie 10. marca 1835 r., i później napisały o tym gazety.
A i jeszcze jego książka o Napoleonie http://books.google.pl/books?id=EKHSAAAAMAAJ&printsec=frontcover&dq=John+Jacob+Lehmanowsky&hl=pl&sa=X&ei=3aR2T_eyJ4GN4gS1nJiDDw&ved=0CDIQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

Autor:  grenadier [ 31 mar 2012, o 18:57 ]
Tytuł:  Re: Epizody z wojny w Hiszpanii

http://www.napoleon-series.org/research ... owsky.html.

Lemański/Limanowski/miał być dowódcą 9 Pułku Ułanów,członkiem Starej Gwardii,posiadaczem L.H.Został luterańskim pastorem.To chyba wyjaśnia jego ,,miłość''do Świętej Inkwizycji.Luter kochał stosy.

Mnie się wydaje,że Lemański to jakiś mitoman.

Autor:  Duroc [ 31 mar 2012, o 23:12 ]
Tytuł:  Re: Epizody z wojny w Hiszpanii

Grenadierze, proszę o powstrzymanie się od protestanckożerczych i inkwizycyjnochwalczych uwag.

Autor:  Stary [ 1 kwi 2012, o 14:18 ]
Tytuł:  Re: Epizody z wojny w Hiszpanii

Cytuj:
Mało kto wie,że dzięki niej mamy dziś obrońców z urzędów.

Teraz będzie totalny offtopic, ale mam prośbę Grenadierze: czy mógłbyś podać jakieś źródło na poparcie tej tezy?
Żyłem dotąd w przekonaniu, że instytucja obrońcy z urzędu była znana zarówno starożytnym Rzymianom jak i - zapewne - pogańskim Litwinom (pojawia się w statutach litewskich kodyfikujących przede wszystkim prawo zwyczajowe).
Niestety wszystkie posiadane przeze mnie książki traktują o rzymskim prawie prywatnym, nie jestem więc w stanie zweryfikować swojego przekonania. W sieci, niezbyt zresztą namiętnie szukając, trafiłem tylko na omówienie artykułów prof. Wołodkiewicza, w którym to omówieniu istnienie instytucji obrońcy z urzędu w Rzymie potraktowano jako oczywistość (klik).

I jeszcze trybut dla Duroca.
Moja prośba jest całkowicie niewinna, nie zawiera żadnych podtekstów, wynika wyłącznie z niezdrowej chęci zaspokojenia ciekawości.
Uroczyście przyrzekam, że nie dam się wciągnąć w żadną dyskusję, ani na temat statusu i uprawnień obrońcy w procesie inkwizycyjnym (przez myśl mi nawet nie przeszło zastanawianie się czy nazywanie go "obrońcą" ma jakikolwiek sens ;)), ani - tym bardziej - na temat ważenia zysków i strat istnienia inkwizycji.
Pozdrawiam
Stary

Autor:  grenadier [ 1 kwi 2012, o 19:03 ]
Tytuł:  Re: Epizody z wojny w Hiszpanii

Rzeczywiście mocno się zagalopowałem.Chodziło mi o to,ze Instytucja Inkwizycji Kościelnej powróciła w swoich procedurach do wielu zasad prawa rzymskiego.M.in każdy oskarżony/podejrzany/miał prawo do obrońcy/wynajętego lub z urzędu/.Surowo przestrzegano zasady,,Audiatur et altera pars''.
Nie jestem jurysta i nie wiem czy w prawodawstwie rzymskim oskarżony/podejrzany/mógł zadąć usunięcia członka kolegium sędziowskiego jeżeli ten miał powody do osobistej zemsty nad sądzonym.Czy mogły sadzone być kobiety w ciąży,chorzy psychicznie,nieletni.

Źródeł dokładnych podać ci Królu Litwy nie mogę gdyż są to liczne artykuły prasowe z ,,niepoprawnie politycznych''periodyków.Mialem kiedyś książkę Romana Konika ,,W obronie Świętej Inkwizycji''ale pożyczyłem,i nie wróciła.
Czytałem również wiele o okrucieństwach Świętej Inkwizycji.Zastosowałem zasadę ,,Audiatur....,i chociaż w tej instytucji zdarzały się nadużycia stałem się inkwizycyjnochwalczym.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/