Teraz jest 19 mar 2024, o 04:58

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 sty 2016, o 15:59 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
Dos de Mayo de 1808. El Grito de Una Nacion. -Arseni Garcia Fuertes.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2016, o 19:47 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Nie ma polskiego źródła. które potwierdzałoby udział szwoleżerów w ataku na Puerta del Sol. Nie chcę się powtarzać, ale to jedno muszę :ugeek: : dla mnie kluczowym byłoby odnalezienie rozkazu dziennego z 26 czerwca1808, w którym "Napoleon chwali ich (Polaków) waleczność w tej okoliczności" - J. Falkowski, Obrazy z życia kilku ostatnich pokoleń w Polsce, t. II, Poznań 1882. Może tam są opisane jakieś okoliczności?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2016, o 20:48 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
Znaczy nie wiemy gdzie, w jakich okolicznościach został ranny, a co do szarży to domyślam się, że nic takiego w polskich źródłach nie ma :D. Jednak ten fakt uznałbym za niepodważalny jak i miejsce ich zakwaterowania. Nie tak jak dobicie rannego więźnia gdzieś na ul.Las Aguas...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2016, o 20:54 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Cytuj:
Nie tak jak dobicie rannego więźnia gdzieś na ul.Las Aguas...

Jakiś nowy fakt czy literacka wizja? Źródło? Mimo wszystko podszedłbym do tematu bez emocji a jedyne z wielką, bardzo wielka wolą szukania nowych źródeł., na pewno tego rozkazu dziennego. Historycy, do dzieła! ;)

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2016, o 21:59 
Offline
Major
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2012, o 23:22
Posty: 589
chyba to opracowanie jakoś umknęło uwadze
https://tnkul.pl/files/userfiles/files/ ... Caizan.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2016, o 22:43 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
Nie umknęło. Artykuł ciekawy jednak ma pewne braki. Pisząc o udziale Polaków w tłumieniu powstania należałoby(sądzę) zacząć od słynnej szarży mameluków i Polaków (Carrera de San Jeronimo). Przynajmniej wytłumaczyć skąd to się wzięło, dlaczego historycy hiszpańscy wspominając Polaków piszą o tym. Może to przekłamanie ale....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 sty 2016, o 11:55 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
cheroneia napisał(a):
Dos de Mayo de 1808. El Grito de Una Nacion. -Arseni Garcia Fuertes.
Miałem nie pisać, ale się powtórzę....
cheroneia napisał(a):
Szkoda, że nie znam francuskiego.
Domyślam się, że chodzi o szarże Mameluków i Polaków na Puerta de Sol. Jeśli tak, to nie rozumiem dlaczego Polakom nie po drodze?
Wprost przeciwnie wydaje mi się, że obrali prostą drogę na Puerta de Sol gdzie miały swój punkt docelowy wszystkie jednostki francuskie.

Nie mam linku do dokładnego planu planu Madrytu (mam go przed sobą)... To spróbuję opisać (jeżeli na ten powyższy mail można pisać to ci wyślę) Ale to wszystko jest ulicami wypisane... U Załuskiego czy Murata... Gdzie stali szwoleżerowie (notabene najliczniejsza jednostka gwardii)...
Na ulicy Leganitos (jak pisze Załuski) i przy bramie San - Vicente (jak pisze Murat) (skrzyżowanie ;) )...Pałac Grimaldich... Wszystko jeden rejon... Nie chcę mi się pisać dalszych punktów topograficznych (szpital itd...) No i gdzie inne pułki miały kwatery... Zresztą te Cuartel de S. Gil - oczywiście nawiązuję do egzekucji -znajdują się bezpośrednio pod Principe Pio to...Patrząc po planie to jednak drugi koniec miasta... Nawet dzisiaj...


Teraz się doczepię :)
Powołujesz się na "Dos de Mayo de 1808.El grito de una nación historyka Arsenia Garcíi Fuertesa" Oczywiście też widziałem ten artykuł, który nam przedstawił obergurt.... Tylko nie zacytowałeś tego:
" W 2008 r. z okazji dwusetlecia walki o niepodległość ukazała się monografia... (Ta powyższa ). Książka napisana w stylu powieści, oparta jest na źródłach historycznych i legendach miejskich, których nie powinniśmy nie doceniać, ale też należy traktować je z ostrożnością. Garcia Fuertes często wymienia Polaków i te odniesienia możemy podzielić na dwie grupy, zależnie od stopnia wiarygodności (...)
Ja wiem czy to takie wiarygodne? I znów nie wyrwane z kontekstu?
Nie mów, że przetłumaczyłeś bo ci się nawet przepisać nie chciało.... A po drugie mam brata w Hiszpanii i nie kupił tej pracy :(
Nawet nie będę powtarzał, że Castiglione, źródłem piękne udokumentował ranę Krasińskiego...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 sty 2016, o 21:38 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
Witam.
1. Miejsce rozlokowania żołnierz naszych- Niedokończony klasztor przy Leganitos(dziś Plaza de Espana), Oczywiście masz racje, ale jesteś pewien, że 307 polskich żołnierzy tam się znajdowało?

cheroneia napisał(a):
owołujesz się na "Dos de Mayo de 1808.El grito de una nación historyka Arsenia Garcíi Fuertesa" Oczywiście też widziałem ten artykuł, który nam przedstawił obergurt.... Tylko nie zacytowałeś tego:
" W 2008 r. z okazji dwusetlecia walki o niepodległość ukazała się monografia... (Ta powyższa ). Książka napisana w stylu powieści, oparta jest na źródłach historycznych i legendach miejskich, których nie powinniśmy nie doceniać, ale też należy traktować je z ostrożnością. Garcia Fuertes często wymienia Polaków i te odniesienia możemy podzielić na dwie grupy, zależnie od stopnia wiarygodności (...)

Nie widziałem powodu bo rana Krasińskiego jest faktem niepodważalnym i pytałem o co innego.
cheroneia napisał(a):
Nie mów, że przetłumaczyłeś bo ci się nawet przepisać nie chciało

Nie powiedziałem, że przetłumaczyłem, mogę jedynie powiedzieć, że przeczytałem.
Co do brata to nie wiem co powiedzieć i coś podeśle jak mi się uda .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 sty 2016, o 22:01 
Offline
Caporal
Caporal

Dołączył(a): 8 paź 2012, o 12:21
Posty: 36
Nie udało się, nie potrafię wysłać ale podaj mi maila to pośmiejesz się ze mną z tłumaczenia mi topografii Madrytu.
Ah i jeszcze jedno
cheroneia napisał(a):
Gdzie stali szwoleżerowie (notabene najliczniejsza jednostka gwardii)..
. ups to chyba nie tak,bo to nawet nie najliczniejsze jednostki jazdy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 sty 2016, o 16:17 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Odniosę się do trzech rzeczy...
cheroneia napisał(a):
Nie widziałem powodu bo rana Krasińskiego jest faktem niepodważalnym i pytałem o co innego.


Oczywiście, że jest...Tylko, że ty napisałeś, że został ranny na Puerta del Sol (a to jest właśnie z tego artykułu, który podał obergurt... Ze stanu służby wynika, że był ranny 2 maja w Madrycie (mała różnica...)


Ostatnio edytowano 7 sty 2016, o 16:19 przez desaix, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL