Teraz jest 19 mar 2024, o 13:57

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 sty 2012, o 11:55 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 24 sty 2012, o 11:50
Posty: 16
Szukam literatury na temat walk Masseny w Portugalii. Mam Marszałka Neya Bieleckiego i Kampanię w Hiszapnii Małowieckiego, czy jest coś więcej?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2012, o 20:35 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
A w jakich językach?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, o 12:04 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 24 sty 2012, o 11:50
Posty: 16
Chodzi mi o język polski. Czytałem po angielsku Ospreye o Bussaco i Fuentes de Onoro, ale nie jestem usatysfakcjonowany


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, o 19:23 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Jak pozostaniesz przy polskiej literaturze, to poczucie braku satysfakcji będzie Ci długo towarzyszyć. Nie wydaje mi się, by coś jeszcze na ten temat było.

Co do literatury anglojęzycznej polecałbym odpowiedni tom Omana i fragmenty Davida Gatesa, Spanish Ulcer. Francuzi też to i owo napisali. Szczegóły dotyczące oblężeń Ciudad Rodrigo i Almeidy, znajdują się w pracy Belmasa,Journaux des siegés faits ou soutenus par les françois dans la péninsule, de 1807 á 1814 w tomie trzecim.

Ze wspomnień przychodzą mi w tej chwili do głowy pamiętniki Milesa Byrne'a, oficera Legionu Irlandzkiego, który brał udział w trzeciej francuskiej kampanii w Portugalii. To źródło jest do znalezienia w internecie w języku angielskim.

Jest jeszcze coś takiego jak: Donald Horward, Napoleon and Iberia: The Twin Sieges of Ciudad Rodrigo and Almeida, 1810 London : Greenhill Books; 1994. Tego nie czytałem, ale autor jest nie lada szyszką, więc może być warte uwagi. Podobnie jak książka D. Buttery'ego, WELLINGTON AGAINST MASSENA: The Third Invasion of Portugal 1810 - 1811.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2012, o 13:17 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 24 sty 2012, o 11:50
Posty: 16
Dzięki za tytuły, chyba będzie trzeba wziąć do ręki coś angielskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2012, o 14:47 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Po polsku masz jeszcze biografie Wellingtona. Najstarszą Meysztowicza, dziełko Dziewanowskiego ("Wellington - pogromca Napoleona" :evil: ), Hibberta z serii PiW i Bidwella. Czytałem trzy pierwsze, każda z nich opiewa chwałę i sławę wielkiego "Irlandczyka, który wyparł się swojego pochodzenia". Darmo jednak szukać w którymś z nich, bardziej szczegółowych opisów walk (chyba, że tych podkreślających wyższość angielskiej linii, nad francuską kolumną vide Bussaco). Zwłaszcza tematyka oblężeń, czy działań w Portugalii (walki straży tylnych, zarówno w czasie odwrotu Francuzów, czy wcześniej sprzymierzonych) nie doczekała się zbyt wielu zdań.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2012, o 12:28 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 24 sty 2012, o 11:50
Posty: 16
Podobno u Thiersa jest fajny opis wyprawy Masseny, ale chyba chyba jest niemożliwością go dostać?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2012, o 14:24 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Raczej nie da rady wypożyczyć do domu. Ale swego czasu w Poznaniu w bibliotece Raczyńskich można było skorzystać z 11 tomów, przetłumaczonych na polski w czytelni. Jeśli jesteś z okolic to próbuj. Jak nie, to poszukaj w okolicznych czytelniach bibliotecznych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2012, o 14:00 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 24 sty 2012, o 11:50
Posty: 16
Chyba będzie trzeba poczekać, aż któryś z obecnych historyków weźmie się za to :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sie 2012, o 19:55 
Offline
Caporal
Caporal
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2010, o 13:21
Posty: 48
Santa napisał(a):
książka D. Buttery'ego, WELLINGTON AGAINST MASSENA: The Third Invasion of Portugal 1810 - 1811.


Polecam, bardzo przyjemnie się czyta. Dużo informacji, których nie znajdzie się w ogólnych opracowaniach na ten temat, szczególnie z obozu francuskiego.

_________________
Nico

Niech żyje Napoleon!-wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL