Teraz jest 19 mar 2024, o 11:40

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 lip 2010, o 20:04 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 4 lip 2010, o 22:47
Posty: 72
Podobno Napoleon po powrocie do Paryża z kampanii rosyjskiej powiedział: ,,No cóż panowie fortuna mnie zaślepiła! Dałem się wciągnąć zamiast trzymać się obmyślonego planu. Byłem w Moskwie, sądziłem że podpiszę tam pokój. Zostałem tam za długo. Sądziłem że w ciągu jednego roku uzyskam to, co powinno być wykonane w dwóch kampaniach.'' Co o tym myślicie?? Jeśli chodzi o mnie to rzeczywiście: żeby pokonać Rosję nie wystarczył jeden rok. to faktycznie trzeba było rozłożyć przynajmniej na dwa lata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lip 2010, o 08:54 
Offline
La Rochejaquelein
La Rochejaquelein
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 15:18
Posty: 314
Lokalizacja: Cracovia i jej barwy dwie
Skąd ta informacja o samokrytycznej wypowiedzi N.?
Zawsze sądziłem że - jak nie przymierzając mój kotek - był zawsze kontent ze swych pomysłów.
A ułomność wynikała z takich duperel jak czynnik ludzki, sabotaż albo złośliwe zachowanie rzeki.

Oczywiście przesadzam. Troszeczkę.

_________________
"Sorry, ale taki mamy klimat"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lip 2010, o 20:23 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 4 lip 2010, o 22:47
Posty: 72
Wypowiedź ta pochodzi z biografii Napoleona autorstwa Maxa Gallo, tom 4 strona 102. Nie dam sobie ręki uciąć za to że jest ona autentyczna(może jest a może nie jest. podkreślam zdecydowanie: nie wiem), i dlatego proszę żeby nie sprowadzać dyskusji do tej kwestii. Celem tej dyskusji powinna być odpowiedź na pytanie: Czy rzeczywiście pokonanie Rosji należało rozłożyć na dwie kampanie a nie jedną? Moim zdaniem tak, ale proszę wszystkich o wypowiedzenie się na ten temat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lip 2010, o 16:16 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Na jednym z forów internetowych poświęconym temu tematowi jeden z foruwiczów powiedział, że Napoleon nie przegrałby, gdyby kampanię 1812 roku zakończył w Smoleńsku. W odpowiedzi inny internauta napisał, że "nigdy nie będziesz Napoleonem jeśli podjąłbyś taką decyzję". Cesarz miał świadomość później pory, która nastała po bitwie pod Smoleńskiem i faktycznie był blisko podjęcia decyzji o pozostaniu w Smoleńsku. Ale mimo wszystko zaryzykował - wiedział bowiem, że Rosjanie nie oddadzą Moskwy bez walki i będą musieli wydać mu walną bitwę - liczył po prostu na zniszczenie rosyjskiej armii przed zimą, a dalej (po zdobyciu Moskwy) liczył na podjęcie rozmów pokojowych...

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2015, o 15:10 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 20 lut 2015, o 15:04
Posty: 1
U schyłku epoki zwycięskiego socjalizmu PT Łysiak zaczął - fakt, że beznadziejnie - pisać fikcje o epoce. Stworzył "Operację Waterloo" - dla niezaznajomionych było to o tym że I. K. W.A. D'Erlona zdążył. Dwa dni wcześniej.

_________________
world of solitarie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2015, o 00:40 
Offline
La Rochejaquelein
La Rochejaquelein
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 15:18
Posty: 314
Lokalizacja: Cracovia i jej barwy dwie
Fajna sprawa ktoś powyżej przekopiował moją dawną wypowiedź. O co chodzi ????

_________________
"Sorry, ale taki mamy klimat"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2015, o 14:49 
Offline
Soldat
Soldat
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2015, o 14:41
Posty: 1
Na pewno miał świadomość zbliżającej się zimy. Raczej nie założył po prostu, że Rosjanie będą się wycofywać do samego końca i będą tak długo ustępować pola.

_________________
http://www.perlowo.com.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2017, o 16:15 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 18 sty 2017, o 13:55
Posty: 2
Trzeba pamiętać, że po drugie stronie też są stratedzy, którzy mają świadomość o taktycznych umiejętnościach przeciwnika. Ja to w tamtych czasach bym potrzebował na 100% https://drobnicamorska.pl/import-towarow-z-chin żeby móc jakoś funkcjonować, nie wyobrażam sobie domów z takimi przewiewami i temperaturami.


Ostatnio edytowano 14 lut 2023, o 16:15 przez marioo, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2018, o 17:25 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 7 cze 2018, o 12:14
Posty: 1
I w tym jest pies pogrzebany bo wszyscy wiedzą czym przeciwnik dysponuje, trzeba brać pod uwagę umiejętności wroga, jego zdolności jako armii i tym bardziej taktyka musi być udoskonalona http://www.eurocontract.pl/projekt-stud ... -wierconej


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL