Teraz jest 29 mar 2024, o 01:18

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 paź 2020, o 11:25 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
Przykro mi ale biograf gen. Durutte'a twierdzi inaczej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2020, o 13:28 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7372
No to moim skromnym zdaniem, biograf Durutte'a jest w błędzie.
W jednym ze swoich wcześniejszych raportów do cesarza marsz. Berthier wystąpił z proozycją:
Dans ces propositions , se trouve compris M . Gaugler , capitaine , aide de camp du général Durutte , pour le grade de chef de bataillon
Czyżby Gaulger wraz z awansem otrzymał nowe stanowisko ? Mało prawdopodobne.
https://books.google.de/books?id=AWLNDwAAQBAJ&pg=PT38&lpg=PT38&dq=Louis+Jean+Baptiste+Gaugler&source=bl&ots=HQ2b1cHsSW&sig=ACfU3U1RX_9aLfR92e9KkMUS_vyWXQlNPQ&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwj167jwhtLsAhUHGuwKHYYTASAQ6AEwEXoECAoQAg#v=onepage&q=Louis%20Jean%20Baptiste%20Gaugler&f=true


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2020, o 18:39 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Rafale LITOŚCI !!!!!.

Kamp ma 100% rację.

Ps:Gdybym był upierdliwy nie uznałbym Twojej odpowiedzi ze względu na literówkę.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2020, o 17:41 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
Emilien Bossuroy (Generał Durutte: droga kariery oficera w służbie Francji 1792 – 1815) raczej nie pomylił się, poza ewentualną literówką w nazwisku bohatera pytania. Co najwyżej, wnoszę po dłuższej analizie tekstu, napisał niejednoznaczne zdanie, w którym zaimek dzierżawczy jego/swoim przed słowem adiutant leży po nazwisku płk. Gordona. W zdaniu poprzedzejącym wymieniony jest jednak gen. Durutte. Nie jestem romanistą a składnia francuska czasem płata mi figle, ale z językowego punktu widzenia wydaje się, że można bronić dwóch interpretacji co do tego czyim adiutantem był bohater pytania według autora książki. Nawet Kamp odpowiedź oznaczył znakiem zapytania czyli na początku też nie był pewien. W międzyczasie odnalazłem dzieło Charrasa, który napisał wprost. W tej sytuacji uznaję odpowiedź Kampa i gramy dalej. Dodam jedynie, że osobiście jest mi bliższa kolejność: najpierw czytać a potem wytykać błędy autorowi, nie odwrotnie.

P.S. Grenadierze, nie uderzaj w tony „litości”. Rozbieżności w źródłach są naturalne i niekiedy skutkują kontrowersjami w quizie oraz nieuznawaniem prawidłowych odpowiedzi na podstawie np. wypocin jakiegoś grafomana, czego ostatnio doświadczyłem, odpowiadając na Twoje pytanie. Nie ma zatem powodu do dramatyzowania. A nowsze badania czasem wywracają do góry nogami to co napisali 150 lat temu starzy mistrzowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2020, o 18:23 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
A może dałoby się zacytować to zdanie?

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2020, o 19:19 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Panowie, mniej emocji, więcej uśmiechu :D czekamy na pytanie Kampa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2020, o 21:58 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7372
Generale, przyznam się, że ze względu na składnię poszczególnych tekstów (zarówno angielskich, jak i francuskich) również zastanawiałem się nad tym, czyim adiutantem był w rzeczywistości Gaugler. Wydało mi się jednak mało prawdopodobne, aby szef szwadronu (albo batalionu) był adiutantem pułkownika. A poza tym, cytat z wniosku marsz. Berthier był dość jednoznaczny.
Cytuj:
Dodam jedynie, że osobiście jest mi bliższa kolejność: najpierw czytać a potem wytykać błędy autorowi, nie odwrotnie.

Moje stwierdzenie (podkreślone dodatkowo słowami: moim zdaniem) poparłem konkretnymi przykładami, więc pod tym względem "mam czyste sumienie".
Ale trochę emocji w "usypiającym" niekiedy quizie nie zaszkodzi :D A po szable nikt nie sięgnął.

A teraz kolej na następne pytanie:
„Na prawym brzegu widoczne były jeszcze nieliczne pozostałości dawniejszych umocnień przyczółka mostowego pochodzących ponoć z czasów wojny trzydziestoletniej, które mogłem wykorzystać”. Tak pisał o powierzonym mu w połowie kwietnia 1813 roku zadaniu wybudowania przeprawy rzecznej pruski major Ludwig von Reiche. Ten pływający most został zniszczony po bitwie pod Gross-Görschen i ponownie odbudowany przez wojska koalicyjne we wrześniu tegoż roku, gdy na zachodni brzeg rzeki przeszła awangarda armii szwedzkiego następcy tronu dowodzona przez gen. Boije.
Gdzie znajdował się ten most?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2020, o 22:44 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
Koło Elster powyżej Wittenbergi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2020, o 09:26 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7372
ChLasalle napisał(a):
Koło Elster powyżej Wittenbergi

Takiej miejscowości niestety nie ma. :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2020, o 11:43 
Offline
Duc d'Essling
Duc d'Essling
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:42
Posty: 1626
O moście pływającym około Elster w kwietniu 1813 r. pisze Rene Tournes w Kampania wiosenna 1813 roku Lützen.

Samą miejscowość Elster wymienia nawet niemiecka Wikipedia, podając drugą nazwę „Elbe” - https://de.wikipedia.org/wiki/Elster_(Elbe)

Strach pomyśleć jak oni się wszyscy mylą. :evil:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL