Teraz jest 19 mar 2024, o 09:52

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 mar 2022, o 20:32 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2020, o 15:48
Posty: 59
Lokalizacja: Zagranica
Gratulacje, widzę, że obsada zacna, trzymam mocno kciuki! :D

_________________
Historia Magistra Vitae Est


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2022, o 00:41 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
W dniach 9-10 września w National Army Museum w Londynie odbędzie się międzynarodowa konferencja War and Peace in the Age of Napoleon organizowana przez Napoleonic & Revolutionary War Graves Charity. Program jest niezwykle ciekawy, niestety uczestnictwo jest płatne (zarówno osobiście jak i online).

Niemniej, gdyby ktoś był zainteresowany bilety można kupić tutaj: https://www.eventbrite.co.uk/e/war-and-peace-in-the-age-of-napoleon-conference-tickets-386261377177?fbclid=IwAR2RQSF-_G-gkjXeC9F-W7O-87rfTm5KFCeADAaQpnXGgUBaMkT2poFuekk.

Program konferencji (stan na dziś, mogą wystąpić małe zmiany): https://drive.google.com/file/d/1GWEew7WcH_Wi6ToUYxH_RphZs_Zq9hAO/view?usp=sharing.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 wrz 2022, o 22:42 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2020, o 15:48
Posty: 59
Lokalizacja: Zagranica
Ale żeś się załapał... Powodzenia w tym Londynie :D

_________________
Historia Magistra Vitae Est


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 lut 2023, o 11:29 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Spotkanie poświęcone śp. Andrzejowi Nieuważnemu oraz jego książce "Klucz do wszystkiego" - 31.01. 2023

https://www.youtube.com/watch?v=egCAwfNzvYI

Polecam zwłaszcza wystąpienie prof. D. Nawrota.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 lut 2023, o 12:51 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Zenobi napisał(a):
Spotkanie poświęcone śp. Andrzejowi Nieuważnemu oraz jego książce "Klucz do wszystkiego" - 31.01. 2023

https://www.youtube.com/watch?v=egCAwfNzvYI

Polecam zwłaszcza wystąpienie prof. D. Nawrota.


Polecam zarówno część poświęconą samej książce jak i drugą część, będącą debatą nad stanem polskiej historiografii wojskowej. Padły bardzo cenne uwagi prof. Nawrota dotyczące zaniedbanych kierunków, a także innego z uczestników na temat recepcji polskich prac zagranicą - po moim wrześniowym wyjeździe na konferencję do Londynu podpisuję się pod tezą o słabej recepcji polskich prac (czy generalnie o słabej wiedzy o polskiej historii) rękami i nogami.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2023, o 18:26 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Mnie oczywiście najbardziej zainteresował wątek hiszpański w ocenie prof. Nawrota, ale nie bardzo wypada mi jej krytykować, ze względu na osobiste subiektywne odchylenia. Może jednak ktoś zauważył coś, co można by tu przedyskutować?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2023, o 20:13 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Zenobi napisał(a):
Mnie oczywiście najbardziej zainteresował wątek hiszpański w ocenie prof. Nawrota, ale nie bardzo wypada mi jej krytykować, ze względu na osobiste subiektywne odchylenia. Może jednak ktoś zauważył coś, co można by tu przedyskutować?


No tak, szczerze nawet pomyślałem o Tobie, gdy prof. Nawrot wspomniał o p. Gonzales i jej poglądzie na sprawę Polaków w Hiszpanii. W sumie chętnie posłuchałbym kiedyś debaty miedzy wami (znaczy Tobą Janie i prof. Gonzales), ale nie wiem czy jest to w ogóle możliwe, szkoda też że przepadł ten tekst ze strony arsenału - cała domena padła więc pewnie tekst jest nie do odzyskania (chyba że ktoś go kiedyś skopiował). Na marginesie, ten tekst nakierował mnie na sprawę Jurewicza, która z pewnością zostanie wspomniana u mnie w doktoracie, tak więc na coś ten tekst komuś się przydał :D

Wracając jednak do głównego wątku - rozwijając myśl prof. Nawrota chciałbym zauważyć, że generalnie problem jest nie tyle z brakiem chęci wertowania zagranicznych archiwów, bo myślę że z tym jest coraz lepiej patrząc na młodszych badaczy tj. wspomniani przez profesora M. Baranowski czy D. Madziar, ale tematem, który można by rozwinąć jest recepcja zachodnich badań, która myślę, że u nas jest czymś co można by zdecydowanie poprawić. Od czasu kiedy pojechałem na napoleońską konferencję do Londynu widzę, że po pierwsze polskie aspekty związane z epoką napoleońską są niemalże nieznane (np. musiałem tłumaczyć znajomemu z Wysp, że pijani lansjerzy pod Albuerą to wymysł Anglików), a po drugie są tam prowadzone bardzo ciekawe badania, zwłaszcza związane z nazwijmy to społecznym aspektem funkcjonowania wojsk (demografia wojsk, kontakty z administracją cywilną, cywilami w ogóle itp.), co u nas jest raczej raczkującym kierunkiem, niemniej oczywiście na przeszkodzie stoi tutaj zasób archiwalny. Mam np. kolegę, który zajmuje się badaniem przestępczości wśród żołnierzy brytyjskich w czasie epoki i wychodzą mu bardzo ciekawe rzeczy. Niestety dla nas prowadzenie takich badań jest mocno utrudnione, bo źródła są skąpe i rozdrobnione po wielu archiwach. Podsumowując, generalnie odnoszę wrażenie, że nasi historycy epoki za mało wychodzą z wynikami swoich badań za granicę, a współpraca międzynarodowa potrafi dać wiele nowych, cennych elementów. Zaś zagraniczna literatura kosztuje i to bardzo dużo (np. wszystkie trzy tomy oksfordzkiej historii wojen napoleońskich to wydatek ponad 300 funtów - astronomiczna suma dla Polaka), więc na poprawę sytuacji widoki są raczej ograniczone.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lut 2023, o 23:19 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
musiałem tłumaczyć znajomemu z Wysp, że pijani lansjerzy pod Albuerą to wymysł Anglików

pijany to musiał być raczej autor tej ryciny z epoki ;)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lut 2023, o 19:44 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1362
Nadal twierdzę, wbrew przekonaniu prof. Nawrota, że Pani prof. Caizan w żaden sposób nie udowodniła, iż fragment wspomnień p.t. "Saragossa w roku 1809" jest sfabrykowanym przez rosyjską tajną policję apokryfem zohydzającym udział Polaków w wojnach napoleńskich. Poza tym łączenie tekstu opublikowanego w 1850 r. z koronacją Napoleona III, która odbyła się dwa lata później, jest naciągane, a wskazywanie na działania rosyjskiej "ochrany" - anachroniczne, gdyż takowa powstała dopiero w latach 80-tych XIX w.
Cytuj:
Na marginesie, ten tekst nakierował mnie na sprawę Jurewicza,

:)
Co się tyczy uwag o konieczności wykorzystania w opracowaniach na temat wojny hiszpańskiej poglądów historyków hiszpańskich o uczestniczących w niej Polakach wydaje się to oczywiste. Problem polega na tym, że strona hiszpańska niewiele ma na ten temat do powiedzenia. Hiszpanie bardzo rzadko dzielili swoich wrogów na Francuzów i niefrancuzów - dla nich wszyscy byli Francuzami. Jeśli chodzi o mnie, nie ulegam bezkrytycznie ani skrajnie negatywnym ocenom Anglków, ani panegirycznym skłonnościom do wybielania postępowania polskich żołnierzy podczas wojny. Staram się zawsze dociec prawdy, na ile jest to możliwe (przykład w opisie szturmu Tarragony (II cz. "Polaków w Hiszpanii).
Czuję się zaszczycony, że w swoim omówieniu opracowań z zakresu historii wojskowości prof. Nawrot przywołał, mówiąc o wojnie hiszpańskiej, trzy tytuły mojego autorstwa. Jednak umieszczenie ich w kategorii działań "kilku pasjonatów" (czytaj amatorów), bez podania choćby nazwy wydawnictwa lub portalu, na którym realizują te swoje pasje, niespecjalnie mogło zachęcić do wykorzystania ich w dalszych badaniach przez zawodowych historyków.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2023, o 15:43 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Zenobi napisał(a):
Co się tyczy uwag o konieczności wykorzystania w opracowaniach na temat wojny hiszpańskiej poglądów historyków hiszpańskich o uczestniczących w niej Polakach wydaje się to oczywiste. Problem polega na tym, że strona hiszpańska niewiele ma na ten temat do powiedzenia. Hiszpanie bardzo rzadko dzielili swoich wrogów na Francuzów i niefrancuzów - dla nich wszyscy byli Francuzami.


Ja właśnie jestem ciekaw tej hiszpańskiej perspektywy, bo mocno jej brakuje przy badaniach nad wojną na Półwyspie Iberyjskim (wystarczy choćby spojrzeć np. na książkę Mazowskiego), zresztą problem ten występuje nie tylko u nas, u Anglików z tego co mi wiadomo wygląda to bardzo podobnie. Oczywiście kluczowa jest tu bariera językowa, bo Hiszpanie (podobnie jak my) raczej nie wychodzą ze swoimi badaniami za granicę, a przynajmniej nie spotkałem się z opracowaniami hiszpańskich historyków po angielsku (chociaż oczywiście to tylko moja subiektywna perspektywa, może coś się dzieje w tym temacie). Niedawno starałem się zainteresować mojego kolegę, który zna biegle hiszpański, że mógłby zająć się źródłami hiszpańskimi do wojny na Półwyspie, może kiedyś uda mi się ostatecznie go przekonać ;)

Zenobi napisał(a):
Jeśli chodzi o mnie, nie ulegam bezkrytycznie ani skrajnie negatywnym ocenom Anglków, ani panegirycznym skłonnościom do wybielania postępowania polskich żołnierzy podczas wojny. Staram się zawsze dociec prawdy, na ile jest to możliwe (przykład w opisie szturmu Tarragony (II cz. "Polaków w Hiszpanii).


Czy mogę spytać jak idą prace nad drugą częścią?

Zenobi napisał(a):
Czuję się zaszczycony, że w swoim omówieniu opracowań z zakresu historii wojskowości prof. Nawrot przywołał, mówiąc o wojnie hiszpańskiej, trzy tytuły mojego autorstwa. Jednak umieszczenie ich w kategorii działań "kilku pasjonatów" (czytaj amatorów), bez podania choćby nazwy wydawnictwa lub portalu, na którym realizują te swoje pasje, niespecjalnie mogło zachęcić do wykorzystania ich w dalszych badaniach przez zawodowych historyków.


Ja myślę, że osoby zainteresowane tematem wiedzą o kogo chodzi, środowisko napoleonistów nie jest chyba na tyle duże, podobnie jak liczba wydawanych tytułów (patrz liczba nominacji do Złotej Pszczoły), szczególnie, że np. NV zrobiło jakiś czas temu dodruk "Somosierry", z pewnością jakoś wpływa to na rozpoznawalność.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL